Kształt tego mieszkania był nietuzinkowy. Narzucał sporo ograniczeń, zwłaszcza że tym razem przesuwanie ścian było wykluczone przez inwestora. Finalnie architektka Magdalena Daszkiewicz zpracowni PRZESTRZENIE zaprojektowała wnętrze idealne do mieszkania, funkcjonalne i ergonomiczne.
Mieszkanie ma nieoczywisty kształt
Stylizacja: Anna Salak Fot. Dariusz Jarząbek
Kreatywność i koncepcja
Mieszkania ma powierzchnię 57 m2 i znajduje się w Gdańsku. Rzut tego mieszkania nie jest ani prostokątny, ani kwadratowy. Można pokusić się o przyrównanie go do trapezu, co powoduje, że ściany spotykają się pod różnymi kątami. Co więcej, dużym ograniczeniem było brak zgody na usunięcie, czy nawet przesunięcie ściany. Jednak architektka postanowiła to wykorzystać.
- Ściana w części dziennej tego mieszkania jest pod innym kątem niż główna ściana w sypialni. Zaprojektowaliśmy to wnętrze tak, żeby wszystkie te krzywizny krzyżowały się w korytarzu i zamiast je ukrywać – wykorzystaliśmy je jako atut. Powstało dynamiczne i odważne kolorystycznie przejście, które sami nazywamy „tunelem”. Zależało nam, żeby to rozwiązanie wyglądało minimalistycznie, więc zastosowaliśmy m.in. drzwi z ukrytymi ościeżnicami, brak progów oraz szafy bez uchwytów. A przysłowiową „kropką nad i” było pomalowanie tych elementów jednym, tym samym – mocnym kolorem — mówi Magda Daszkiewicz, architektka i właścicielka pracowni PRZESTRZENIE.
Salon
Stylizacja: Anna Salak Fot. Dariusz Jarząbek
Przedpokój
Od pierwszych kroków uwagę zwraca ogrom detali, które tworzą charakter tej przestrzeni i są perfekcyjnym uzupełnieniem dla obłędnego widoku na morze. Po przekroczeniu progu mieszkania trafiamy od razu na klasykę polskiego designu – lustro projektu Oskara Zięty. To już jest sygnał, że mieszkają tu osoby, które kochają unikatowe wzornictwo.
Przedpokój
Stylizacja: Anna Salak Fot. Dariusz Jarząbek
Strefa dzienna
Wystarczy zrobić kilka kroków dalej – do części dziennej, która łączy trzy strefy: kuchenną, jadalnianą i wypoczynkową. Znajdziemy tam kolejne przepiękne formy wzornicze, które świetnie ze sobą korespondują. Na ich tle można dojrzeć wiele detali takich jak wazony, misy, czy inne ceramiczne przedmioty.
Strefa dzienna
Stylizacja: Anna Salak Fot. Dariusz Jarząbek
Kuchnia
Na blacie zastosowano kamień z mocnym użyleniem. Wzór przechodzi z blatu na ścianę, która pokryta jest farbą dającą efekt tynku glinianego. Architektka przyznaje, że długo takiej szukała, ponieważ większość tzw. farb strukturalnych daje efekt sztuczny, z połyskiem, w rodzaju stiuku, co absolutnie nie pasowało do tego wnętrza.
Kuchnia
Stylizacja: Anna Salak Fot. Dariusz Jarząbek
Sypialnia
W mieszkaniu znajduje się także niewielka sypialnia z zabudową meblową, której kolor łączy się z tym zastosowanym w korytarzu. Drewniany zagłówek łóżka świetnie pasuje również do koloru ściany a elementem, który podkreśla charakter tej przestrzeni, jest zwisające oświetlenie, którego przewody poprowadzone są po ścianie na wzór industrialnych wnętrz.
Sypialnia
Stylizacja: Anna Salak Fot. Dariusz Jarząbek
Łazienka
Jest jeszcze jedno pomieszczenie w tym mieszkaniu, obok którego nie można przejść obojętnie. Łazienka z czernią w roli głównej. To, że jest taka przestronna, spowodowane jest tym, że pralka oraz suszarka znajdują się w zabudowie — w korytarzu, dlatego tu Magda Daszkiewicz skupiła się na stworzeniu salonu kąpielowego — z dużą strefą prysznicową.
Łazienka
Stylizacja: Anna Salak Fot. Dariusz Jarząbek
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji! Kliknij TUTAJ
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK