Czy dodanie nieoczekiwanego akcentu czerwieni poprawia wygląd każdego wnętrza? Sprawdzamy viralową teorię z TikToka!
Wedle tej teorii, czerwone akcenty sprawiają, że aranżacja jest wizualnie ciekawsza
Fot. Migdał Studio
Daj się zaskoczyć
Unexpected Red Theory to koncepcja polegająca na dodawaniu niespodziewanych akcentów czerwieni do aranżacji. Trend ten zapoczątkowała amerykańska architektka Taylor Simons. Projektantka twierdzi, że taki mocny, barwny element tworzy ciekawy punkt centralny i poprawia wygląd każdego wnętrza. Czy to prawda? Sprawdźmy!
Znaczenie czerwieni
Dobór kolorów jest kluczową kwestią przy urządzaniu wnętrza. Zanim więc wybierzemy konkretną barwę, warto dowiedzieć się, jakie ma ona znaczenie i w jaki sposób oddziałuje na odbiorców. Czerwień jest kolorem silnym, energetycznym i często kojarzonym z pasją, miłością, ale także agresją oraz niebezpieczeństwem.
- To kolor pełen energii i pasji. Wprowadzenie czerwieni do wnętrza, może zwiększyć poziom pobudzenia i aktywności. Jednak zbyt intensywny czerwony może również prowadzić do uczucia stresu i agresji — tłumaczy architekt Piotr Redlisz-Redlicki.
Czerwony stolik może odmienić całą aranżację
© WestwingNow
Musimy więc być bardzo ostrożni, stosując czerwień w aranżacji naszego domu lub mieszkania. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie Unexpected Red Theory. Trend ten polega bowiem na zastosowaniu wyłącznie jednego mocnego elementu. Może to być mała dekoracja lub większy mebel. Kluczem jest jednak zastosowanie pojedynczego akcentu w odcieniu czerwieni. Możemy więc wypróbować ten trend nawet w minimalistycznych, beżowych pomieszczeniach. A nuż ognisty dodatek sprawi, że będzie ono bardziej atrakcyjne wizualnie?
Czerwony fotel doda wnętrzu charakteru
© WestwingNow
Kluczowe elementy Unexpected Red Theory
Niewątpliwie, użycie czerwieni w nieoczekiwanych miejscach, może wprowadzić element zaskoczenia i ożywić przestrzeń. Jak jednak zrobić to dobrze?
Akcenty
W tym przypadku less is more. Użyj czerwieni w małych, ale wyrazistych akcentach, takich jak poduszki, obrazy, dywany czy lampy.
Czerwony obraz ożywi ciemną łazienkę
Fot. Martyna Rudnicka Stylizacja: Anna Salak
Kontrast
Siła tego trendu tkwi w kontraście. Zestaw czerwone elementy z bardziej stonowanym tłem. Dobrze sprawdzą się odcienie bieli, beży i szarości, a także czerń i złoto. Jeśli wolisz odważniejsze połączenia postaw na oliwkową zieleń lub błękit.
Czerwony element powinien być zrównoważony łagodniejszymi barwami
© WestwingNow
Wyjdź poza schemat
W końcu czerwień ma być niespodziewana. Zastosuj więc barwne elementy w nieoczywistych miejscach. Może to być na przykład wnętrze szafy, spód półki lub niewielki fragment ściany. W białej kuchni może pomalować na czerwono fronty jednej szafki. W jasnej łazience dodaj subtelne czerwone akcenty w formie ręczników, mydelniczki czy małych dekoracji.
Czerwone taborety w białej kuchni stworzą ciekawy kontrast
Fot. Migdał Studio
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK