Ten styl jest hybrydą japońskiej i skandynawskiej estetyki. Aranżacje w tym stylu są minimalistyczne, wysoce estetyczne i jednocześnie niezwykle funkcjonalne. Charakteryzują się mnóstwem naturalnych materiałów, czystych linii, stonowanych kolorów, i minimalistycznych, ale dobrze dobranych mebli. Projekt Japandi nie jest skąpy — jest zamierzony.
Delikatne linie połączeń dwóch stylów
© Brandon Cormier
Co to jest japandi
Naturalna harmonia znaleziona w stylu japońskim wiele zawdzięcza wieloletnim więzom kulturowym z Danią. To związek wpływów, który rozpoczął się ponad 150 lat temu, kiedy duńscy architekci, artyści i projektanci zaczęli podróżować do Japonii w poszukiwaniu nowych inspiracji. Z tej ciekawości świata połączyły się dwie całkiem różne, choć tak naprawdę bardzo podobne sposoby myślenia.
Japońska filozofia „wabi-sabi” mówi o tym, że w niedoskonałości tkwi piękno. Duńska filozofia „hygge” zasadniczo twierdzi, że dom powinien być twoim sanktuarium i zapewniać poczucie komfortu za każdym razem, gdy przechodzimy przez próg domu. Zarówno duńska, jak i japońska filozofia opiera się na głębokim uznaniu prostoty. Do tego dochodzi wspólny szacunek narodów dla rzemieślników, rzemiosła i naturalnych materiałów, głównie drewna.
Naturalna perfekcja
Naturalne materiały, a przede wszystkim drewno jest kluczowym elementem zarówno we wzornictwie japońskim, jak i duńskim. Możemy wprowadzić ten ponadczasowy materiał, przede wszytkim wybierając drewniane meble i najlepiej ograniczając obróbkę powierzchni do minimum. Kolejnym pomysłem jest ozdobienie ścian drewnianymi deskami i panelami. Dodatkowo możemy wprowadzić także naturalne akcenty czy rośliny w wyjątkowych doniczkach.
Neutralna paleta
Paleta barw tego stylu kładzie nacisk przede wszystkim na neutralne kolory, które uzupełnią meble i akcesoria. Zazwyczaj wybierane są spokojne palety, które możemy dobrać na podstawie jednej zasad, a gdy już używane są bardziej wyraziste kolory, stosuje się je w sposób znaczący, a jednocześnie subtelny.
Delikatne wnętrze japandi
© Dan Kaveen
Wyjątkowe dodatki
Styl Japandi charakteryzuje się stosowaniem rękodzieła w aranżacji. Tutaj nacisk kładzie się na jakość i ręcznie robione elementy zamiast jednorazowych, tanich konstrukcji. Filozofia tego stylu przedkłada funkcjonalność nad dekorację. Nieszkliwiona, ceramiczna zastawa stołowa, proste wazony i kilka książek. Za pomocą kontrastujących poduszek i narzut połączymy domową wygodę Scandi z japońską niedoskonałością.
Zrównoważony rozwój
Japandi propaguje ekologię i tak jak już wyżej wspomniano używanie, jak najbardziej naturalnych surowców do produkcji elementów wystroju wnętrza. Nic więc dziwnego, że popularność tego stylu wzrasta, przecież coraz więcej osób zaczyna zauważać problemy naszej planety.
Opracowanie: Dominika Tyrlik