Dwupoziomowe mieszkanie w najnowszej części Żoliborza Artystycznego w Warszawie zwróciło uwagę inwestorów prestiżową lokalizacją, efektowną architekturą budynku oraz przestrzenią samych wnętrz. Za projekt wnętrza odpowiada Barbara Godawska z iHomestudio. Natomiast realizacja to dzieło PRW Design.
Ażurowa balustrada schodów
Fot: Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy/ Budzik Studio
Nowy podział
Mieszkanie w stanie deweloperskim wymagało gruntownych zmian. Nie obyło się bez wyburzania wszystkich ścian działowych i gruntownych przekształceń w układzie instalacji. Wiele kunsztu wymagały też wykończenia.
– Na dole przewidziany był salon z całkowicie otwartą kuchnią, natomiast inwestorce zależało na wizualnym oddzieleniu obu stref. Stąd pomysł wyspy ze szklaną przesłoną. Poza tym zdecydowaliśmy się powiększyć przestrzeń kuchni o metraż niewielkiej łazienki – relacjonuje Barbara Godawska.
Strefa dzienna dzieli się na salon, kuchnię i jadalnię
Fot: Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy/ Budzik Studio
Gra kontrastów
We wnętrzu pojawiają się indywidualnie zaprojektowane elementy m.in. charakterystyczna metalowo-szklana ścianka w salonie, balustrada schodów z dużymi partiami ażuru, a także schody dywanowe wykonane nietypowo z połączenia dwóch materiałów. Oglądane z salonu są białe, ale z góry – ukazują wykończenie drewniane.
Metalowo-szklana ścianka w salonie
Fot: Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy/ Budzik Studio
W części wypoczynkowej salonu ułożona została posadzka z naturalnego dębu pokrytego lakierem pigmentowym. Podobny odcień powraca w fornirowanej ściance wyspy, harmonizują z nim także meble. Pożądany kontrast wprowadza tu miękki dywan bouclé. Model ten jest ręcznie tkany z wełny nowozelandzkiej w odcieniu beżowym. Aby tak starannie skomponowanej palety kolorów nie zakłócał ciemny akcent drzwi wejściowych, ich skrzydło zyskało powłokę w jasnym odcieniu zbliżonym do barwy ścian. Inwestorce zależało, by w strefie dziennej pojawiły się akcenty bardziej wyrazistej barwy. Na tle neutralnej, piaskowej bazy pojawiły się więc meble wypoczynkowe w szlachetnym odcieniu ciemnej czerwieni. Ten sam kolor pojawia się w kuchni – na frontach szafek, które w pierwszej wersji miały być beżowe.
Dywan bouclé wprowadza do wnętrza odrobinę przytulności
Fot: Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy/ Budzik Studio
Harmonijny miszmasz
Akcent czerwieni ożywia tę przestrzeń, podkreślając delikatną urodę twardego i wytrzymałego kwarcytu, z którego wykonano wyspę kuchenną, blat roboczy i panel na ścianie powyżej. Wartym uwagi elementem projektu jest obszerna dwudrzwiowa lodówka typu side-by-side w zabudowie meblowej, która z jednej strony łączy się z tapicerowanym siedziskiem w strefie przedpokoju, a z drugiej – z bryłą szachtu. Architektka z łatwością połączyła elementy drewniane, murowane i tapicerowane. Jednocześnie dzięki temu zabiegowi wyjątkowo duże urządzenie nie przytłacza wnętrza.
Tapicerowane siedzisko w przedpokoju łączy się z zabudową kuchenną
Fot: Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy/ Budzik Studio
Efektowne akcenty
Jadalnia zanurzona jest w świetle wpadającym przez wielkoformatowe, wysokie na dwie kondygnacje okno. Zdobią je francuskie firany z pionowo tkanym wzorem oraz mięsiste zasłony. Z uwagi na wysokość okien, a jednocześnie ciężar tak obfitych tkanin, w salonie zastosowano karnisze szynowe z napędem elektrycznym. Sterowanie manualne zasłonami o wysokości 5 metrów byłoby praktycznie niemożliwe, dlatego systemy automatyczne są tutaj jedynym funkcjonalnym rozwiązaniem. Wybrane tu meble kontynuują estetykę niewymuszonej elegancji. Stół posiada lekkie zdobienia na nogach. Aranżację uzupełniają tapicerowane krzesła w jasnobeżowym odcieniu oraz efektowna, rozbudowana lampa z kryształowymi kloszami.
Do jadalni wpada dużo światła dziennego
Fot: Ola i Michał Przeździk-Buczkowscy/ Budzik Studio
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji! Kliknij TUTAJ
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK