Kiedy nadeszła era oświetlenia LED, trzeba było wziąć pod uwagę wiele kwestii dotyczących poziomów oświetlenia. Podstawowymi z nich są: moc światła i jego jasność. Kiedyś większa moc oznaczała jaśniejsze światło, jednak w dzisiejszych czasach dużo się zmieniło.
Żarówka led
© Daniele Franchi
Co mówi nam ilość watów
Rachunki z prąd to obecnie często poruszana kwestia, to z nią związana jest ilość wat. Właśnie dlatego, że wat jest jednostką mocy. Liczba watów zużywanych w ciągu miesiąca jest sumowana i z tego biorą się nasze miesięczne opłaty. Ilość watów trzeba wziąć również pod uwagę, gdy oprawa żarówki posiada maksymalny limit mocy lub gdy wymieniamy jedną z żarówek podłączonych na tym samym przewodzie — jak na przykład lampki choinkowe. Jednak jeśli chodzi o poziom jasności naszej żarówki LED – tutaj wziąć pod uwagę musimy już inną jednostkę.
Dawne nawyki
Od lat słyszeliśmy o świetle w kategoriach mocy żarówki. Możemy pomyśleć o 60-watowej żarówce w lampie, gdy tak naprawdę chcemy, aby ta lampa była tak mocna, jak dawne żarówki o mocy 60 W. To pewnego rodzaju nawyk. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do opisywania ilości światła w watach, że większość ludzi nie przestaje o tym myśleć. Ilość światła, jaką uzyskamy z żarówki, jest najważniejszą rzeczą, której szukamy, gdy kupujemy zamiennik.
Żarówka led
© Fredrico Bottos
Lumeny – jasność światła
Ilość światła nie jest mierzona w watach, ale w lumenach. Oznaczone symbolem lm — lumeny są miarą całkowitej ilości światła widzialnego dla ludzkiego oka pochodzącego z żarówki lub innego rodzaju źródła światła. Im wyższa ilość lumenów tym lampa będzie świecić jaśniej. Ilość lumenów emitowanych przez żarówkę powinna być napisana na opakowaniu. Możemy przyjąć dla porównania — większość starszych 60-watowych żarówek wytwarza od 750 do 1049 lumenów, przy czym średnia wynosi od 800 do 850 lumenów. Lumeny, widoczne na opakowaniach żarówek w sklepach łatwo więc porównać z tymi liczbami, aby wyobrazić sobie, ile światła uzyskamy z nowej żarówki.
Wydajność
To ilość emitowanego przez żarówkę światła w porównaniu do ilości zużywanej przez nią mocy. Gdy mamy już lumeny i waty, możemy obliczyć wydajność. Jest to ilość lumenów na wat. Rzadko jednak się zdarza, aby taka informacja pojawiła się na opakowaniu.
Temperatura barwowa
Kolejną wartością, którą należy wziąć pod uwagę, jest barwa światła wyrażana w stopniach Kelvina. To znów odrębny temat określający czy światło emitowane przez żarówkę jest bardziej białe – zimne, czy bardziej żółte – ciepłe. Dokładniej opisujemy ten temat w artykule "Jak barwa światła może wpływać na Twoje wnętrze". W szybkim skrócie „miękkie białe” światło ma zwykle około 2700K. „Jasne białe” światło może mieć około 3500K. „Światło naturalne” i „Światło dzienne” może mieć zakres od 4100K do 6000K.
Opracowanie: Dominika Tyrlik