Oświetlenie kuchni wpływa nie tylko na jej funkcjonalność, ale również estetykę. Jak więc dobrać odpowiednie lampy? Sprawdźmy na przykładzie pięciu aranżacji.
Klasycznie
Mieszkanie projektu Gołaska Studio ma powierzchnię 38m². Przestrzeń została podzielona na strefy. Wyspa nie tylko wydziela poszczególne części wnętrza, ale także pozwala zachować spójność pomiędzy kuchnią a salonem. Meble spełnia wiele funkcji. Może być zarówno wygodnym blatem roboczym, jak i miejscem do spożywania posiłków lub pracy. Architektka Paulina Gołaska przywiązała szczególną wagę do wyboru źródła światła nad wyspę kuchenną. Ze względu na uniwersalne przeznaczenie wyspy konieczne było dopasowanie odpowiedniego natężenia światła oraz proporcji samej lampy. Ostatecznie wybór padł na oprawę w kształcie kul.
Architektka wybrała oprawy w kształcie kul
© AQForm
Industrialnie
Surowy sufit oraz czarne meble wymagają odpowiedniego doboru lamp, które nie tylko zapewnią odpowiednią ilość światła, ale również podkreślą unikalny charakter wnętrza. Piotr Lipski z CO Architekci postawił na oświetlenie punktowe, natynkowe oraz na szynoprzewodzie. To ostatnie zapewnia dużą elastyczność i możliwość modyfikowania ustawienia światła względem miejsca lub przedmiotu, które chcemy rozświetlić. Czarne wykończenie oraz prosta forma opraw sprawiają, że oświetlenie idealnie komponuje się z loftową aranżacją.
Industrialne aranżacje potrzebują dużej ilości opraw
© AQForm
W drewnie
Pracownia Kreska Studio stworzyła prostą aranżację opierającą się na drewnie. Jedną z nielicznych dekoracji jest tu właśnie oświetlenie. Okrągłe oprawy w wersji wiszącej i ściennej dodały wnętrzu charakteru. Odpowiednie lampy w kuchni z drewnianymi szafkami są kluczowe nie tylko dla funkcjonalności, ale także estetyki całej przestrzeni. Warto zastosować światło, które podkreśli naturalny urok tego materiału oraz jego ciepłą barwę i teksturę. Drewniana zabudowa może wówczas być zarówno centralnym punktem aranżacji, jak i praktycznym elementem codziennego użytkowania.
Lampy są największą dekoracją tej aranżacji
© AQForm
Minimalistycznie
Aranżacja autorstwa EFEM Studio wyróżnia się zastosowaniem płynnego metalu. Znajdziemy go na frontach wyspy kuchennej. Minimalistyczny design podkreśla stonowana paleta barw składająca się z bieli, szarości oraz czerni. Ta ostatnia pojawia się także w formie opraw oświetleniowych, które doskonale wkomponowały się w przestrzeń, nadając jej elegancki wygląd bez naruszania spójności aranżacji. Ciekawym zabiegiem jest niestandardowy sposób przeprowadzania przewodu zasilania od jednej lampy do drugiej. To rozwiązanie idealnie oddaje nowoczesny charakter apartamentu.
- Sprzęty, które zostały wybrane do kuchni, są wybitnym dziełem wzornictwa. Dodatkowo ich użytkowanie to przyjemność. To dla klienta było bardzo istotne – opisują architekci.
Czarne oprawy podkreślają minimalistyczny wystrój kuchni
© AQForm
W bieli
Biała kuchnia projektu Vierzueins Design jest niezwykle efektowna. Jednakże dobranie poszczególnych elementów takiej aranżacji może być wyzwaniem. Oświetlenie jasnej kuchni z kamiennym blatem odgrywa kluczową rolę w funkcjonalności takiego wnętrza. Ściany i meble w odcieniu bieli sprawiają, że pomieszczenie wydaje się przestronne, a odpowiednie lampy mogą jeszcze bardziej wzmocnić ten efekt. W przypadku przestrzeni roboczej należy wybrać oprawy, które podkreślą naturalny wygląd kamienia, ale równocześnie zapewnią odpowiednie oświetlenie do przygotowywania potraw. Najlepiej sprawdzi się lampa dająca miękkie rozproszone światło, które nie będzie odbijać się od jasnych powierzchni.
Monochromatyczna aranżacja jest efektowna, wymaga jednak dobrania odpowiedniego oświetlenia
© AQForm
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej informacji na temat oświetlenia!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK