Od 12 grudnia można już składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze dla powodzian. Budżet na usuwanie skutków powodzi w czterech województwach: dolnośląskim, lubuskim, opolskim i śląskim wynosi 300 mln zł.
Specjalna edycja programu Czyste Powietrze
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotował wsparcie dla osób poszkodowanych w tegorocznej powodzi. Ta edycja programu Czyste Powietrze ma ułatwioną procedurę oraz szybką ścieżkę wypłat. Termin rozpatrywania wniosków oraz wypłaty dotacji wynosi odpowiednio do 14 dni od daty wpływu wszystkich koniecznych dokumentów. Wnioski można składać do 31 marca 2025 r. lub wyczerpania środków.
Poszkodowani podczas powodzi mogą otrzymać dofinansowanie m.in. na termomodernizację domu
© iStock
Na co można przeznaczyć dotację?
Dofinansowanie można przeznaczyć na wymianę źródła ciepła, termomodernizację domu, instalację fotowoltaiczną oraz audyt energetyczny. Dofinansowanie można łączyć z zasiłkiem celowym wypłacanym powodzianom w ramach pomocy remontowo-budowlanej. Łączna kwota dofinansowania nie może jednak przekroczyć 100 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia plus VAT. Beneficjent może złożyć maksymalnie trzy wnioski o płatność. Nie trzeba więc czekać na całkowite zakończenie prac i uzyskanie wszystkich faktur. Umożliwia to wykonywanie inwestycji etapami.
Pomoc przeznaczona jest dla mieszkańców czterech województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego
© iStock
Kto może otrzymać dofinansowanie?
Pomoc skierowana jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami budynku mieszkalnego uszkodzonego przez powódź z czterech województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Co ważne, oszacowany zakres zniszczeń musi wynosić co najmniej 5%. Ponadto, budynek nie może być wcześniej objęty czynną lub będącą w okresie trwałości umową o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Na poziomie podstawowym, dotacja przysługuje niezależnie od dochodów. Dla mniej zarabiających określono dwa kolejne progi dochodowe. Maksymalne dofinansowanie może wynieść do 136,2 tysięcy złotych. Jednocześnie, od 28 listopada 2024 r. w pozostałych częściach kraju nie można złożyć wniosku w ramach obecnego programu Czyste Powietrze.
Mamy dla Ciebie więcej porad na temat budowy
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK