Pod koniec 2020 roku w Stalowej Woli zakończyła się budowa nowej hali sportowej przy szkole podstawowej nr 3. Inwestycja powstała na terenie znajdującym się pod nadzorem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zatem wymagania architektoniczne, jakie postawiono przed projektantami z pracowni ARP Manecki były wysokie.
Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 jest jedną z największych w Stalowej Woli. Do tej pory uczniowie korzystali z bardzo małej sali gimnastycznej bez szatni. Dlatego też budowa nowej hali sportowej była jedną z najbardziej wyczekiwanych inwestycji w mieście. Za projekt obiektu odpowiadają architekci z pracowni ARP Manecki. Chociaż teren pod budowę był stosunkowo niewielki, udało im się stworzyć funkcjonalny budynek spełniający wszystkie wymagania i wpisujący się w istniejącą zabudowę. Wewnątrz hali znajduje się sala do ćwiczeń o powierzchni 450 metrów kwadratowych z miejscem na widownię, sala fitness, siłownia oraz szatnie dla uczniów.
nowa hala sportowa wpisuje się w przemysłowy charakter miasta
fot. Piotr Król © ARP Manecki
charakterystyczny dach
Najważniejszym wymogiem postawionym przed architektami było wkomponowanie budynku nowej hali sportowej w istniejącą zabudowę szkoły. Elementem, który połączył obiekt z otoczeniem jest dach szedowy, tworzący charakterystyczne „zęby”.
Jak o decyzji projektowej mówi architekt Mateusz Manecki:
Kontekst urbanistyczny i wpasowanie budynku w otoczenie były dla mnie najważniejsze. Dlatego zdecydowałem się na takie rozwiązanie dachu. Pomysł dachu szedowego został bardzo pozytywnie zaopiniowany przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Projekt tego typu wymaga skomplikowanej konstrukcji oraz dodatkowych rozwiązań technicznych. Do wybudowania dachu szedowego potrzebna jest też większa ilość materiałów. Z tego powodu jest to rzadko stosowane rozwiązanie, ale stanowi ogromny atut jakościowy budynku. To właśnie dzięki niemu hala sportowa doskonale wkomponowuje się w centrum przemysłowe miasta.
dach szedowy jest wyróżniającym się elementem budynku
fot. Piotr Król © ARP Manecki
Dach szedowy to nie tylko ciekawe wizualnie, ale także praktyczne rozwiązanie — oświetla on pomieszczenia. Światło wpada przez przeszklone części dachu i równomiernie oświetla całe wnętrze, co jest wyjątkowo ważne w przypadku sali sportowej.
dach szedowy tworzy charakterystyczne „zęby”
© ARP Manecki
nawiązanie do historii miasta
Dodatkowo na dziedzińcu szkolnym powstała mała architektura przedstawiająca widok Stalowej Woli z czasów, kiedy miasto było sercem Centralnego Okręgu Przemysłowego. Zaproponowane przez architektów elementy metaloplastyki są nawiązaniem do historii i tradycji miasta. Wewnątrz obiektu projektanci również umieścili elementy nawiązujące do okresu świetności miasta np. charakterystyczne dla lat trzydziestych XX wieku schody kręcone.
widownia i sala do ćwiczeń
fot. Piotr Król © ARP Manecki
Jak podsumowuje Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli:
Architekci osiągnęli w tym projekcie doskonały balans, proponując bryłę nawiązującą do najpiękniejszych tradycji Centralnego Okręgu Przemysłowego, wpisując się w tożsamość historyczną miasta, a jednocześnie prezentując nowoczesne przeszklenia oraz odważne linie. [...] Warto podkreślić dużą funkcjonalność wewnętrzną obiektu sportowego oraz szkolnego, który bezpiecznie i komfortowo będzie służył młodym mieszkańcom Stalowej Woli.
rzut parteru hali sportowej
© ARP Manecki
Budowa nowego budynku trwała prawie dwa lata. Koszt wyniósł ponad 9 mln zł. Inwestycja dostała dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki w wysokości 2,5 mln zł. Hala pod koniec 2020 roku uzyskała pozwolenie na użytkowanie i może już służyć uczniom.