Za nami dwa dni inspirujących wydarzeń na krakowskim Open Eyes Economy Summit 2019! Tegoroczny kongres odbył się pod hasłem „Nie ma przyszłości bez idealistów” i obfitował w wykłady, dyskusje, prezentacje, a nawet potyczki intelektualne. Zainicjowane na scenie rozmowy kontynuowane były w kuluarach, a także na naszym stoisku, gdzie przy filiżance kawy można było odetchnąć i przejrzeć najnowsze wydania A&B.
W tym roku organizatorzy czwartego już spotkania OEES podjęli temat przyszłości i bytu naszego świata – zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społecznym. Polscy i zagraniczni goście wydarzenia próbowali poszukać rozwiązań dotyczących, między innymi, overtourismu i balansu pomiędzy wsią a miastem. Wyobrażali sobie przyszłość (bez)pracy, a firmę jako ideę i fabrykę wiedzy. Nie pominęli także kultury (w szerokim znaczeniu), która może stać się odpowiedzią na wyjście z kryzysu.
Podczas sesji otwarcia ważnym głosem było wystąpienie prof. Davida Throsby'ego, który mówił o połączeniu sztuki i kultury we współczesnej ekonomii, a swoją przemowę rozpoczął pięknym gestem — fragmentem muzyki Chopina. Zaznaczył, że istotną kwestią jest docenienie roli kultury w społeczeństwie i jego zrównoważonego rozwoju.
prof. David Throsby podczas sesji inauguracyjnej
fot.: Dobrawa Bies © A&B
Harmonogram dwudniowego kongresu podzielony był na trzy bloki tematyczne:
- „Firma—Idea”,
- „Miasto – Idea”,
- „Marka – Kultura”.
pierwszy dzień OEES — wspólna odpowiedzialność
Bogaty program zmusił uczestników do trudnej sztuki wyboru — wiele wydarzeń trwało jednocześnie. Na szczęście przyjazna atmosfera zachęcała do swobodnego przemieszczania się pomiędzy wypełnionymi, czasem nawet po brzegi, salami.
Warto wspomnieć o problemie overtourismu poruszanym podczas pierwszego dnia OEES. Sesji towarzyszyła premiera filmu dokumentalnego Michała Materny, poświęconego temu zagadnieniu. Reżyser pokazał na przykładzie Amsterdamu sytuację, w której ogromna liczba turystów wypiera mieszkańców, tym samym zmieniając charakter miasta. Zainicjowało to późniejszą dyskusję pt. „Overtourism — jak poradzić sobie z klęską obfitości?”, gdzie Vladimír Beroun, Miroslav Rončák, Anton Taranenko, dr Bartłomiej Walas i dr Sławomir J. Wróblewski rozmawiali o przeciążeniu turystycznym, umiejętności przewidywania i zachowania balansu oraz o tym, że nie wszystkiemu winny jest Airbnb.
„Trójgłos o Trójmieście”— prowadzący Mateusz Zmyślony z Wojciechem Szczurkiem,
Aleksandrą Dulkiewicz i Jackiem Karnowskim
fot.: Dobrawa Bies © A&B
Rozmowa ta kontynuowana była podczas sesji pogłębiającej pt. „Trójgłos o Trójmieście”, której moderatorem był dyrektor kreatywny OEES — Mateusz Zmyślony. Prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni w bardzo swobodny i humorystyczny sposób omawiali na przykładzie swoich miast sposoby na mądre zarządzanie turystyką. Ważny wniosek, jaki wyłonił się z dyskusji, brzmiał: rozwój miast ma odpowiadać na to, co wynika z tradycji, a zła podróż to krótka podróż — im dłuższa, tym bardziej wzbogacająca i potrzebna.
prof. Magdalena Środa i ksiądz Adam Boniecki
fot.: materiały OEES
W tym samym czasie w miejscu nazwanym Battle Point odbywały się potyczki intelektualne. Poruszano sporne kwestie dotyczące etyki, moralności, edukacji i polityki. Dyskusją zwieńczającą wtorkowe potyczki było spotkanie księdza Adama Bonieckiego z prof. Magdaleną Środą na temat fundamentów moralności życia publicznego oraz często w nim występującej hipokryzji. Prelegenci wspólnie zastanawiali się na tym, czy istnieją fundamentalne ramy moralne dla całej społeczności.
Czasy w których grzeczność staje się heroizmem, wydają się podejrzane — podsumowała prof. Magdalena Środa.
drugi dzień OEES — „nie musimy mieć wszystkiego”
Kolejny dzień kongresu również zachwycił bogatym programem.
Warto było posłuchać wystąpienia Szymona Hołowni, który starał się odpowiedzieć na pytanie: „Czy chciwość jest dobra?” oraz znaleźć rozwiązanie sytuacji, w której coś poszło nie tak. Rozważania o równowadze podjął Mateusz Zmyślony, zapraszając na scenę swoją córkę. Siedząc na huśtawce-równoważni zwracali uwagę na antropocentryzm, ekologię i problemy klimatyczne.
Blok „Miasto – Idea” skupił się na zagadnieniu sprawiedliwości terytorialnej w relacji miasta i wsi, nawiązaniu więzi oraz znalezieniu rozwiązania problemu wyludniania się obszarów wiejskich.
rozważania o równowadze — Mateusz Zmyślony z córką
fot.: Lubomir Nikolov © A&B
Sesja pt. „Miasto przyjazne mieszkańcom, czyli jak łączyć sprzeczne interesy” dotyczyła naszego rodzimego podwórka. Zaproszeni goście (Magdalena Czarzyńska-Jachim, Andrzej Kulig, Carolina Pietryga, Michał Tatjewski i dr Ewa Wolniewicz-Warska) rozmawiali na temat mobilności, miejsc parkingowych oraz tego, jak technologia może ułatwić komunikację w miastach. Zaznaczali, że ważne jest podejście partycypacyjne oraz współpraca pomiędzy różnymi instytucjami i mieszkańcami. Wniosek? Aby wprowadzić korzystne zmiany (więcej zieleni, przestrzeni publicznych, brak korków), roszczeniowe podejście pt. „prawo do parkingu to prawo naturalne” powinno zniknąć z naszej świadomości.
Ogromną popularnością cieszyła się sesja specjalna pt. „Największe przekręty XXI wieku — czy naprawdę jesteśmy świadomi?”, gdzie Dobromir Ciaś, prof. Jan Czekaj, Marek Józefiak i Jacek Pałasiński (w roli moderatora) rozmawiali o produkowaniu fake news, inwazyjnych systemach reklamowych oraz zmianach klimatycznych.
W sesji zamykającej kongres wziął udział prof. Jerzy Bralczyk, mówiąc o wartościach i ich językowych reprezentacjach w perswazji publicznej, a zarazem analizując wystąpienie premiera Mateusza Morawieckiego
Jeśli chcemy być autonomiczni, musimy być także solidarni w relacji z innymi ludźmi — takimi słowami prof. Jerzy Hausner zamknął kongres.
prof. Jerzy Hausner podsumowuje kongres
fot.: materiały OEES
Mamy nadzieję, że tegoroczny OEES otworzył nie tylko oczy, ale również umysły i serca, co wkrótce zaowocuje działaniami i zapewni nam wszystkim lepszą przyszłość i mocne relacje oparte na wzajemnej tolerancji.
uczestnicy kongresu przy stoisku A&B
fot.: Lubomir Nikolov © A&B
Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko oraz Partnerom A&B: Akzo Nobel Interpon, Opoczno, Röben, Siniat, Styropmin, Usługi Informatyczne Szansa, Team Plast/Panoramah.
Dobrawa Bies
„Architektura & Biznes” była Partnerem Medialnym wydarzenia,
autorem filmu jest firma WhoMan, udostępniony dzięki uprzejmości OEES.