Projekt Muzeum Katyńskiego w Warszawie pracowni BBGK Architekci otrzymał prestiżową nagrodę East Centric Architecture Triennale Award przyznawaną podczas Triennale Architektury w Bukareszcie. Gratulujemy!
Kilka dni temu pisaliśmy o sukcesie pracowni WXCA podczas Międzynarodowego Biennale Młodych Architektów w Mińsku, dziś przynosimy Wam kolejne dobre wieści! Projekt pracowni BBGK architekci zwyciężył w konkursie podczas Triennale Architektury w Bukareszcie. Architekci otrzymali nagrodę w kategorii najlepszy budynek publiczny w Europie Środkowej i Wschodniej.
Muzeum Katyńskie, Warszawa, proj.: BBGK Architekci
fot.: Juliusz Sokołowski
Zwycięskie Muzeum Katyńskie, finalista Nagrody im. Miesa van der Rohe w 2017 roku, wpisane jest w fortyfikacje Cytadeli Warszawskiej. Ten symboliczny projekt jest upamiętniającą ofiary opowieścią o wydarzeniach katyńskich, która pozostawia zwiedzającym przestrzeń do indywidualnego doświadczania historii.
Potencjałem tego projektu był bardzo trudny temat. Długo zastanawialiśmy się, jak powinno wyglądać miejsce upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej. Zapadła decyzja, aby muzeum mówiło nie tylko o śmierci, lecz także o życiu ofiar, o ich rodzinach, było wyrazem pamięci o nich. Ideą muzeum jest droga, która prowadzi przez zabytkowy teren cytadeli. Na tej drodze zabytkowy kontekst, współczesna architektura, sztuka i ekspozycja muzeum budują spójną narrację i przestrzeń kontemplacji. W zgiełku otaczającego świata chcieliśmy stworzyć przestrzeń ciszy, która jest tym bardziej wymowna — tłumaczą architekci.
Muzeum Katyńskie powstało we współpracy architektów z zespołem historyków, artystą Jerzym Kaliną i zespołem Maksa pod kierownictwem Krzysztofa Langa.