Nowy cykl Gdyńskiego Szlaku Modernizmu „Miasta i architektura” to wykłady online prowadzone na żywo. W tym tygodniu spotkanie poprowadzi dr hab. Michał Pszczółkowski, który skieruje nas na szlak włocławskiego modernizmu. Poznajcie sekrety i tajemnice architektury Włocławka, które w trakcie swojej badawczej pracy, odkrywał dr hab. Pszczółkowski. Wykład już jutro o 19:30!
Włocławski modernizm dał się poznać pewnie jedynie niewielkiej grupie pasjonatów. Należy do niej dr hab. Michał Pszczółkowski, który prowadził szereg badań nad włocławską architekturą. Przejrzał setki źródeł archiwalnych — lokalnych, regionalnych i krajowych. Dzięki swojej pracy udało mu się zgłębić sekrety i nieznane dotąd opowieści o modernizmie Włocławka w monografii „Architektura Włocławka w latach 1918-1939”.
Nie ma też w Polsce wielu modernistycznych dworców kolejowych z tego okresu, a taki mamy we Włocławku (mam na myśli dworzec kolejki wąskotorowej przy ul. Kaliskiej). Jest wiele przykładów bardzo dobrej architektury mieszkaniowej, szczególnie z kręgu awangardowej odmiany modernizmu, czyli tzw. funkcjonalizmu. Ten typ architektury nie był dotąd praktycznie w ogóle brany pod uwagę w badaniach nad historią międzywojenną miasta. Ciekawe wyniki przyniosły także badania nad lokalnym środowiskiem projektowym. Okazuje się na przykład, że do ścisłej czołówki lokalnej sceny architektonicznej należała Katarzyna Chmielewska-Kottas — mówi dr hab. Michał Pszczółkowski.
Wykład odbędzie się już jutro 20 maja o godzinie 19:30 na kanale You Tube Gdyńskiego Szlaku Modernizmu.
Michał Pszczółkowski — doktor habilitowany nauk technicznych w dziedzinie architektury, autor licznych publikacji z dziedziny historii architektury i ochrony zabytków. Adiunkt w Międzywydziałowym Instytucie Nauk o Sztuce Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studia magisterskie (ochrona dóbr kultury ze specjalnością konserwatorstwo) na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Studiował także w Oldenburgu i Bambergu. W 2018 roku uzyskał habilitację na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Autor koncepcji i główny koordynator projektu Exploseum w Bydgoszczy, za który został uhonorowany Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (projekt został Wydarzeniem Muzealnym Roku w kategorii wystawy techniki). Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest autorem m.in. cyklu książek o architekturze II RP.