Wieżowiec One River North,
projekt: MAD Architects
W pobliżu centrum artystycznej dzielnicy River North (RiNo) w Denver, Kolorado, pojawił się nowy szklany wieżowiec autorstwa MAD Architects. W połowie wysokości szesnastopiętrowa fasada wydaje się „pękać”, odsłaniając przestrzeń przypominającą skały z Wielkiego Kanionu Kolorado.
Wieżowiec One River North – "pęknięcie" w szkalnej fasadzie przypomina kaniony Kolorado
© Iwan Baan
Wyobraźmy sobie przestrzenie miejskie, gdzie wieżowce biurowe i hotele wprowadzają ogrody pod niebem, kaniony i wodospady. W tej wizji miasto przyszłości przestaje być zbiorem betonowych pudełek i staje się miejscem, które łączy człowieka z naturą
— mówi Ma Yansong, główny architekt MAD.
Wieżowiec One River North – zbliżenie na elewację
© Parrish Ruiz De Velasco
architektura zacierająca granice
między miastem a naturą
Projekt jest odpowiedzią na specyfikę Denver — miasta otoczonego surowymi górami i głębokimi kanionami. Architekci postanowili zatrzeć granice między miejskim otoczeniem a naturą. W efekcie powstał wieżowiec o zaokrąglonych, szklanych elewacjach, które osłaniają poszczególne piętra. Na parterze znajduje się przestrzeń handlowa, a wyżej rozmieszczono 187 mieszkań na wynajem.
Wieżowiec One River North – rysunek elewacji zachodniej
© MAD Architects
inspiracja erozją kanionów
Na 6. piętrze pojawia się strefa inspirowana erozją, ciągnąca się aż do tarasu na dachu. Przypomina ona wąski kanion, z obłymi, organicznymi formami, które kontrastują z geometryczną bryłą. W „kanionie” znajdują się klomby pełne roślinności, niewielki wodospad, a na tarasie mieści się basen, spa i ogród. Spacer po tej przestrzeni przypomina górską wędrówkę.
Wieżowiec One River North – w „kanionie” znajdują się klomby pełne roślinności i niewielki wodospad
© Iwan Baan
naturalna różnorodność Kolorado
MAD Architects czerpali inspirację z przyrody Kolorado, nawiązując do różnorodnych biomów tego stanu. Roślinność na niższych piętrach przypomina lasy podalpejskie, wyżej pojawiają się półpustynne krzewy i motywy wodne, a na najwyższych poziomach widoczne są formy inspirowane górskimi szczelinami. Na tarasie dachowym stworzono przestrzeń wzorowaną na alpejskim płaskowyżu.
Wieżowiec One River North – schemat sadzenia
© MAD Architects
przestrzeń dostosowana do rozwoju zieleni
Projekt został zaplanowany z myślą o długowiecznych gatunkach roślin, które będą rozwijać się w miejskim środowisku. Dodatkowo przewidziano miejsca do relaksu, wspólne przestrzenie oraz strefę fitness. Co ciekawe, nawet przechodnie mogą doświadczyć tej o atmosfery, dzięki dźwiękom spływającej wody, które słychać z ulicy.
Wieżowiec One River North – rzut siódmego piętra
© MAD Architects
certyfikat Fitwel
– zdrowie i dobrostan
One River North zdobyło certyfikat Fitwel, który promuje zdrowie fizyczne i psychiczne mieszkańców. Certyfikat ten, przyznawany mniej niż 1000 budynkom na całym świecie, wyróżnia innowacyjne podejście projektu do wielofunkcyjnej zabudowy.
One River North – z wieżowca rozpościera się widok na dzielnicę artystyczną River North (RiNo)
© Parrish Ruiz De Velasco
transformacja dzielnicy River North
Pracownia skupia się na projektowaniu futurystycznych i organicznych budynków, w których zachowana jest równowaga między człowiekiem, miastem a otaczającym środowiskiem. Wieżowiec dołożył cegiełkę do transformacji dzielnicy River North, która w ostatnich latach przekształca się z przemysłowego obszaru w tętniące życiem centrum sztuki, kreatywności i aktywności społecznej.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni MAD Architects.