Jeszcze tylko do końca miesiąca jest czas na nadsyłanie zgłoszeń do 10. jubileuszowej edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski.
Celem nagrody jest wspieranie wartościowych realizacji architektonicznych, które nawiązując do istniejącej architektury i krajobrazu kulturowego, współtworzą harmonijną przestrzeń publiczną, oraz stanowić mogą źródło inspiracji dla powstającej w ich otoczeniu zabudowy oraz zagospodarowania przestrzennego. Patronem Nagrody jest Stanisław Witkiewicz — artysta, obdarzony niezwykłą intuicją, który w swoich projektach i realizacjach architektonicznych umiejętnie łączył funkcjonalność oraz poszanowanie kontekstu miejsca, w jakim one powstawały.
Jak twierdzi Jan Sepioł, przewodniczący 9. edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza:
Krajobraz małopolski wciąż się zmienia, może nawet zmienia się coraz szybciej. Co roku pojawia się w nim kilka tysięcy nowych budynków. Jedne wnikają w niego bezszelestnie, niektóre go dewastują, jeszcze inne kreują go na nowo. I te są najciekawsze. Można w nich bowiem odczytywać systemy wartości, śledzić pracę intelektualną i wysiłek twórczy, jakiego ich powstanie wymagało [...]. Nagroda Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza za najlepsze, współczesne realizacje architektoniczne sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski — jak każde podobne honorowe wyróżnienia — ma na celu nie tylko dostarczenie satysfakcji twórcom — jakże często niedocenianym, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi opinii publicznej na istotne, a nie zawsze dostrzegane wartości.
Zgłoszenia konkursowe mogą składać architekci, biura i pracownie architektoniczne, stowarzyszenia i izby architektów, inwestorzy, instytucje i organizacje realizujące zadania w sektorze kultury i ochrony krajobrazu kulturowego oraz organy administracji publicznej.
kategorie konkursowe
Nagroda przyznawana jest raz na dwa lata projektantom lub zespołom projektantów oraz inwestorom najlepszych realizacji architektonicznych, zrealizowanych na obszarze województwa małopolskiego i oddanych do użytkowania w okresie dwóch lat kalendarzowych licząc od momentu ogłoszenia konkursu, w ramach trzech kategorii:
- architektura użyteczności publicznej,
- architektura mieszkaniowa,
- przestrzeń publiczna.
sąd konkursowy
- Marcin Brataniec — wiceprezes ds. twórczości SARP Oddział Kraków,
- Marcin Charciarek — kierownik Zakładu Architektury Elementarnej Politechniki Krakowskiej,
- Juraj Hermann — prezes Słowackiego Stowarzyszenia Architektów,
- Piotr Kuczia — projektant, laureat konkursu w 2018 r.,
- Piotr Lewicki — przedstawiciel Biura Projektów Lewicki Łatak, laureat konkursu w 2018 r.,
- Ewa P. Porębska — redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura-murator”,
- Janusz Sepioł — kierownik Zespołu ds. Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa UMWM,
- Marek Tarko — przewodniczący Rady Małopolskiej Okręgowej Izby Architektów RP,
- Małgorzata Tomczak — redaktorka naczelna miesięcznika „Architektura & Biznes”.
kalendarium
- termin nasyłania zgłoszeń: do 30 czerwca br.
- miejsce: sekretariat konkursu, SARP Oddział Kraków
- adres: plac Szczepański 6, 31-011 Kraków
Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej województwa małopolskiego i na stronie konkursu.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów.