Zapraszamy na Kątem Oka, czyli nowy cykl wydarzeń wokół architektury, prowadzony przez studentów Politechniki Łódzkiej, członków Koła Naukowego Kąt. W ramach podcastów, filmów i wielu innych wydarzeń studenci chcą przybliżyć tematy ze świata sztuki, grafiki i architektury.
Kątem Oka to cykl wydarzeń wokół architektury, poruszających to, co niewidoczne, co umyka w codziennym życiu.
Szukamy wpływów oraz relacji między tym, czego nie dostrzegamy, a co silnie oddziałuje na otoczenie, ludzi i procesy zachodzące w społeczeństwie — mówią studenci Politechniki Łódzkiej.
Kątem Oka ma swój kanał na YouTube
© Studenckie Koło Naukowe Kąt
co to jest KĄT?
To studenci architektury, którzy stworzyli własną organizację działającą przy Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Łódzkiej już od ponad dwunastu lat.
Interesujemy się projektowaniem i z tym wiążą się nasze działania w kole. Uczymy się, zapraszając na uczelnię specjalistów w dziedzinach architektury, designu, rysunku i wizualizacji. Organizujemy wykłady, warsztaty i plenery. Zależy nam na luźnej atmosferze takich spotkań — staramy się, żeby studenci mogli bez strachu porozmawiać ze znanymi projektantami i zadać najbardziej nurtujące pytania. Nasze koło jest dla zaangażowanych studentów, którym zależy na czymś więcej niż standardowy program studiowania — opowiadają członkowie koła
Oprócz działalności naukowej studenci starają się też odpoczywać od nauki i tworzyć na uczelni miejsce do mniej oficjalnych spotkań, gdzie można dyskutować nie tylko o architekturze. Spotykają się na wieczorach filmowych i wyjeżdżają na wspólne wycieczki.
© Studenckie Koło Naukowe Kąt
Kątem Oka, czyli nowy cykl online
W tym roku, ze względu na sytuację pandemiczną, studenci postanowili zorganizować cykl nowych wydarzeń online pt. Kątem Oka, które mają na celu przybliżyć innym architekturę oraz sztukę. W ramach działań internetowych stworzyli wiele ciekawych podcastów, playlist i postów w mediach społecznościowych.
Nietypowe podejście autorów do wyboru tematyki podcastów to przemyślana koncepcja, a sam wybór gości nie jest przypadkowy. Zaproszeni uczestnicy to osoby z różnych dziedzin, których praca oraz filozofia ma duże znaczenie w skali otaczającej nas przestrzeni. Studenci przeprowadzają rozmowy na temat zachodzących zmian oraz zapomnianych czy niedocenianych funkcji architektury. Spotkania dotyczą dźwięku, partycypacji społecznej czy wpływu kolorów i materiałów na ich odbiór przez człowieka. W Kątem Oka rozmawia się także o kobietach we współczesnym projektowaniu oraz skali i roli zieleni.
Do tej pory w serii podcastów mogliśmy posłuchać rozmów z: dr. hab. Andrzejem Kossakiem i Olgą Drendą. Natomiast o inspiracjach muzycznych mówili: Jakub Szczęsny, Daniel Libeskind i OVO Grąbczewscy na instagramowym profilu Koła Naukowego Kąt.
Więcej informacji o Kącie znajdziecie na ich stronie internetowej.