Hotele dla pszczół nie muszą być wykonane jedynie z naturalnych komponentów — najczęściej spotykanymi są takie, w których można znaleźć kawałek kory, gałązki, szyszki, mech i cegłę. Teraz powstał hotel z betonu „Beehaus” inspirowany Bauhausem. Czerwony kwadrat, niebieskie koło i żółty trójkąt — dzikie pszczoły najbardziej lubią ten czerwony!
Pomoce gniazdowe są wykonane z betonu samozagęszczalnego o długości krawędzi wynoszącej około siedmiu centymetrów i występująw postaci czerwonego sześcianu, niebieskiego walca i żółtej piramidy. Odporne na warunki atmosferyczne nieorganiczne pigmenty zapewniają długą trwałość koloru.
Pomoce gniazdowe „Beehaus” są dostępne nie tylko w kolorach czerwonym, niebieskim i żółtym, ale także w odcieniu szarości jasnego betonu. Do barwienia betonu stosuje się również żółty pigment z tlenku żelaza oraz czarny. Dzikie pszczoły jednak szczególnie lubią wariant czerwony. Te hotele zawsze zajmowane są jako pierwsze!
© grellroth.beton
małe dzieła sztuki
Beehaus powstaje z fragmentów i pozostałości z produkcji większych komponentów, które są mieszane z wysokiej jakości białym cementem, łatwo dyspergowalnymi pigmentami i dodatkami betonowymi i wlewane do specjalnie przygotowanych form do tworzenia trwałych domków dla pszczół — a wszystko to odbywa się ręcznie.
Opracowanie i produkcja form poliuretanowych do tego celu były wyzwaniem samym w sobie, ponieważ niezbędne kąty robocze w wąskich przewodach wymagają pewnej wiedzy specjalistycznej — wyjaśnia jedna z projektantek. — Beton płynie jak miód i osiąga niemal pozbawioną porów strukturę. Oznacza to możliwość wykonywania nawet skomplikowanych struktur geometrycznych, bez potrzeby wstrząsania formami w celu odpowietrzenia.
Łatwo dyspergowalne pigmenty z tlenku żelaza nadają betonowi jednolity i trwały odcień. Te małe dzieła sztuki nie zostały jedynie pokryte barwnikiem na powierzchni, lecz są odporne na światło i warunki atmosferyczne.
hotel dla pszczół beehaus
Otwory o zróżnicowanej średnicy przyciągają różne gatunki pszczół. Owady umieszczają komórki lęgowe w wąskich i gładkich rurkach i zaopatrują jaja w nektar i pyłek. Następnie pszczoła uszczelnia rurkę błotem. Wiosną larwy wyklują się i otworzą wejście, aby wylecieć. Hotele dla pszczół można wtedy z łatwością czyścić cienką szczotką.
© grellroth.beton
Hotele dla owadów są zazwyczaj wykonane z drewna lub łodyg roślin. Bambusowe rurki i inne organiczne skrzynki do gniazdowania często są jednak pełne drobnych odprysków, które mogą zranić pszczołę i jej delikatne skrzydła. Zaletą betonu jako materiału są gładkie ściany. Ponadto beton jest niezwykle wytrzymały i nie wymaga specjalnych zabiegów. Ponieważ nie gnije z powodu ataku grzybów — w przeciwieństwie do niektórych drewnianych budek gniazdowych — hotele są bardzo trwałe. Betonowe „apartamentowce” nie wymagają konserwacji i wnoszą swój drobny wkład w ochronę i rozmnażanie pszczół, które są niezwykle cennymi zapylaczami dla rolników i właścicieli ogrodów.
Hotele dla owadów należy umieszczać w taki sposób, aby otwór wejściowy był skierowany na południe i, jeśli to możliwe, powiesić je w słonecznym miejscu, które jest chronione przed wiatrem i deszczem. Jeśli w okolicy znajdują się lubiane przez pszczoły rośliny, pomoże to w zapewnieniu im pożywienia.