Koniec grudnia — bo wtedy kończyliśmy przygotowywać numer styczniowy — to najlepszy czas na wszelkiego rodzaju podsumowania. I jak co roku prosimy praktyków oraz krytyków architektury, żeby napisali, co w danym roku uważają za sukces, a co za porażkę. Robimy to w konwencji KITÓW I HITÓW. Dajemy naszym Autorom i Autorkom całkowitą swobodę wypowiedzi i nie moderujemy tej dyskusji. Jesteśmy jej raczej bardzo ciekawi.
W poprzednich odcinkach cyklu wystąpili:
- Oskar Grąbczewski — architekt, pracownia OvO Grąbczewscy Architekci
- Filip Springer — reporter i fotograf
- Hubert Wąsek — prezes SARP Oddział Częstochowa
- Maciej Franta — architekt, założyciel pracowni Franta Group Architects
- Marta Sękulska-Wrońska — architektka i partnerka w pracowni WXCA, prezeska OW SARP
- Tomasz Malkowski — krytyk architektury
- Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis — Grupa Centrala
- Wojciech Januszczyk — architekt krajobrazu i fundator Fundacji Krajobrazy
- Marek Kaszyński — prezes SARP Oddział Kraków
- Monika Arczyńska — architektka (A2P2)
Jakub Szczęsny w HITACH I KITACH 2022 z numeru A&B 01|2023
Hity
Apartamenty Reden projektu Franta Group: cenię je za lekkość, nietuzinkowe rozwiązanie rzutu i rolę przywołujących architekturę azjatyckich, australijskich i amerykańskich werand.
Nowe targowisko w Błoniu Aleksandry Wasilkowskiej, za ludyczną wybujałość skrywającą... szlachetną prostotę i za konsekwencję w realizowaniu zainteresowań Aleksandry, bo pierwsze targowisko projektowała jako projekt dyplomowy na WAPW/Rennes.
Kity
Coraz gorsza jakość projektów mieszkań deweloperskich na polskich przedmieściach, z mikrokawalerką wielkości klatki na szczury w Koszalinie i mieszkaniem na rzucie słonia z kuchnią umieszczoną w niekończącym się korytarzu-trąbie. Vade retro satanas!
Uwaga: moja ocena bazuje wyłącznie na oglądzie materiałów graficznych, zdjęć i przeczytaniu opisów projektów w internecie i mogłaby się zmienić pod wpływem fizycznej wizyty w danym projekcie!