Koniec grudnia — bo wtedy kończyliśmy przygotowywać numer styczniowy — to najlepszy czas na wszelkiego rodzaju podsumowania. I jak co roku prosimy praktyków oraz krytyków architektury, żeby napisali, co w danym roku uważają za sukces, a co za porażkę. Robimy to w konwencji KITÓW I HITÓW. Dajemy naszym Autorom i Autorkom całkowitą swobodę wypowiedzi i nie moderujemy tej dyskusji. Jesteśmy jej raczej bardzo ciekawi.
W poprzednich odcinkach cyklu wystąpili:
- Oskar Grąbczewski — architekt, pracownia OvO Grąbczewscy Architekci
- Filip Springer — reporter i fotograf
- Hubert Wąsek — prezes SARP Oddział Częstochowa
- Maciej Franta — architekt, założyciel pracowni Franta Group Architects
- Marta Sękulska-Wrońska — architektka i partnerka w pracowni WXCA, prezeska OW SARP
- Tomasz Malkowski — krytyk architektury, autor artykułów i scenariuszy telewizyjnych dotyczących architektury
- Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis — Grupa Centrala
- Wojciech Januszczyk — architekt krajobrazu i fundator Fundacji Krajobrazy
Marek Kaszyński w HITACH I KITACH 2022 z numeru A&B 01|2023
Krakowski punkt widzenia
Hit konkursy
Fakt, że w Krakowie, mieście akademickim, gdzie na poziomie wyższym naukę pobiera prawie 130 tysięcy studentów, uczelnie biorą odpowiedzialność za kształt przestrzeni poprzez wybór swoich inwestycji w procedurze konkursowej. W 2022 roku odbyły się konkursy na budynek jubileuszowy 100-lecia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (SARP nr 1021, laureat BE DDJM Architekci), na nową siedzibę Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (SARP nr 018/R/2022, laureat Konior Studio) oraz na przedpole siedziby Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej (SARP nr 1027, laureat Wojciech Sumlet Architektura).
Hit wydarzenie
Wznowienie po pandemicznej przerwie wykładów cyklu Spotkanie z Mistrzem, w ramach którego w SARP Oddział Kraków od 2013 roku prezentowana jest twórczość architektoniczna najwybitniejszych przedstawicieli polskiej architektury. W 2022 roku wykłady wygłosili Jan Belina-Brzozowski, Konrad Grabowiecki i Wojciech Kotecki (BBGK Architekci) oraz Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects), a już w styczniu 2023 roku jako mistrz wystąpi Piotr Śmierzewski.
Kit wieloaspektowy
Podobnie jak w przeszłości, realizacja estakad kolejowych w Krakowie, wraz ze sposobem przekształcania (lub nieprzekształcania) sąsiednich przestrzeni miejskich.
Marek Kaszyński
prezes SARP Oddział Kraków, Pełnomocnik Zarządu Głównego SARP ds. Statutu i regulaminów