„10 pytań do architekta krajobrazu” to nowy cykl krótkich rozmów inspirowany serią „10 pytań do…”. Tym razem nasza uwaga zwrócona jest na architektów i architektki krajobrazu. W dzisiejszym odcinku o swoim podejściu do projektowania opowiada architektka krajobrazu Małgorzata Tujko (Land-Arch).
1. Architektura Krajobrazu to w jednym zdaniu to…
... interdyscyplinarna dziedzina nauki skoncentrowana na zagadnieniach wzajemnych zależności pomiędzy naturą a infrastrukturą, która stosowana w praktyce odnosi się zarówno do ochrony istniejących zasobów przyrodniczych, jak i tworzenia w tkance miejskiej nowych przestrzeni dla natury.
2. Najbardziej niedoceniany aspekt architektury krajobrazu to…
... podnoszenie świadomości społeczeństwa w kwestii poważnych problemów ekologicznych.
Codzienne doświadczenie zawodowe pokazuje nam, że natura jest w dobie kryzysu, do którego w znacznej mierze przyczynia się chaotyczny rozwój infrastruktury i zachowania konsumpcyjne. Uważam, że jako architekci krajobrazu oprócz pracy projektowej „spełniającej wymagania techniczne”, czy tworzącej „Ładne miejsca” mamy obowiązek uświadamiać zarówno współpracowników, jak i społeczeństwo o konieczności zmiany myślenia o dzisiejszych miastach.
O potrzebie wprowadzania bioróżnorodnych założeń opartych o mechanizmy, które obserwujemy w przyrodzie (Nature Based Solutions) oraz o korzyściach płynących z tworzenia zielonych miejsc społecznej integracji czy nieoczywistych przestrzeni edukacyjnych i relaksacyjnych dla dzieci.
3. Najbardziej inspirująca przestrzeń dla Ciebie to…
Bardzo lubię parki postindustrialne z wyeksponowanym aspektem ruderalnym typu Gleisdreieck Park, przepełnione bogatą przyrodą, a jednocześnie będące bardzo mocno osadzone w tkance miejskiej. Są przestrzenią odzyskaną i jednocześnie, dzięki pracy architektów krajobrazu obiektem odpowiadającym na potrzeby mieszkańców, zarówno komunikacyjnie, jak i estetycznie. Oferujący szeroki wachlarz aktywności sportowej i możliwość kontaktu z dziką przyrodą
4. Najważniejsza książka związana z architekturą krajobrazu…
... „Miasta dla Ludzi” Jana Gehla a dla przyjemności „Listowieść” Richarda Powersa.
5. Najbardziej inspirująca postać…
... zależy w jakim aspekcie.
Bill Mollison za uświadomienie kompleksowych relacji pomiędzy elementami przyrodniczymi i naukę myślenia o przyrodzie.
Stig L.Anderson za profesjonalizm-wizje i konsekwencje.
Jane Goodall i Beth Chatto za wrażliwość odwagę i umiejętność „zarażania” swoimi pasjami.
6. Proces projektowy rozpoczynam od…
… kawy!
7. Ulubiony moment w czasie pracy to…
... moment, w którym zaczynam dostrzegać, że rozwijający się pomysł pozwoli rozwiązać rozmaite problemy techniczne oraz stworzy, czy też wprowadzi, nowe wartości przyrodnicze i społeczne.
8. Najważniejsza realizacja w twojej karierze to…
... liczę na to, że dopiero przede mną! Dużą satysfakcję sprawia mi nasz „Ogród Chwastowy” przy ul. Wadowickiej w Krakowie.
9. Wymarzony projekt to?
Projekt „przestrzeni odzyskanej”, w której użytkownicy będą mieli silne i wszechobecne poczucie obcowania z przyrodą. Projekt, który nie tylko ochroni istniejącą tkankę przyrodniczą, ale i wzbogaci ja o elementy usprawniające działanie ekosystemu.
10. Ulubiona roślina to…
Bez czarny (Sambucus nigra), jest pospolity, a zarazem niezwykły — posiada wielką moc!
Podnosi mnie na duchu fakt coraz większej świadomości o roli i właściwościach pospolitych, a zarazem niezwykłych roślin w naszym najbliższym otoczeniu. Zaczynamy wracać do gatunków sentymentalnych, kolorów i zapachów dzieciństwa.