Hala Sportowa „3 Stawy”, której autorem jest Jacek Czudak, student architektury Politechniki Śląskiej znalazła się wśród zwycięskich projektów konkursu Money Shot 2021. Celem wyzwania organizowanego przez międzynarodowy portal Archi Hacks było wyłonienie najlepszych wizualizacji architektonicznych, które nie tylko dobrze przedstawiają projekt, ale także ukazują jego relację z otoczeniem, czy zachwycają kompozycją.
Portal Archi Hacks co kwartał ogłasza konkursy o różnej tematyce dla studentów z całego świata — od tworzenia makiet poprzez zadania projektowe aż po fotorealistyczne wizualizacje. Właśnie ten ostatni temat był wyzwaniem przedstawionym uczestnikom w konkursie Money Shot 2021. Celem konkursu było wyłonienie takiego renderingu, który najlepiej przekaże wizję projektanta szerszej publiczności.
omówienie konkursu i prac zgłoszonych na konkurs Money Shot 2021
© Archi Hacks
Sztuka renderingu polega na pokazaniu projektu w taki sposób by widz, chciał mu poświęcić swój cenny czas, pochylić się nad nim, zachwyć się nim, bądź wręcz przeciwnie — oburzyć — czytamy na stronie organizatorów.
Uczestnicy zostali poproszeni o przesłanie swoich wizualizacji projektów. Nie było żadnych ograniczeń co do skali, lokalizacji, czy programu obiektu. Wszystkie sposoby renderowanie były akceptowane, w tym fotorealistyczne, ręcznie szkicowane i eksperymentalne.
projekt Hali Sportowej „3 Stawy”, nagrodzone ujęcie
© Jacek Czudak
nagroda za najlepszą wizualizację
Nadesłane prace oceniało jury w składzie: Bennett Oh (architekt), Tommy Minh Nguyen (desinger), Leo Liu (product developer), które wybrało trzy najlepsze wizualizacje. Ich autorami są: Lucy Stittle, Luan Fontes i Jacek Czudak.
Wizualizacja, którą zgłosiłem do konkursu przedstawiała projekt Hali Sportowej „3 Stawy” wykonany w ramach zajęć z projektowania architektonicznego na Politechnice Śląskiej pod kierunkiem dr Anny Kossak. Głównym celem projektu było wpisanie go w malownicze otoczenie Doliny Trzech Stawów w Katowicach opasanej zielenią oraz tytułowymi stawami — mówi Jacek Czudak.
geneza bryły i rzuty hali sportowej
© Jacek Czudak
Koncepcja budynku polegała na podzieleniu go na trzy główne części, którymi są strefa restauracyjna składająca się z restauracji z dużym tarasem wychodzącym na jezioro. Kolejna część to strefa powitalna, którą tworzą kasy biletowe oraz punkt informacyjny. Ostatnia trzecia — jedyna, która ma wysokość dwóch kondygnacji, to hala sportowa, siłownia i szatnie. Na jej pierwszym piętrze znajdują się przestrzenie do zabaw dla dzieci i wyjścia na zielony dach przekrywający dwie wcześniejsze strefy.
jedną z atrakcji projektu są zielone tarasy i taras na wodzie
© Jacek Czudak
Wykorzystanie naturalnych materiałów wykończeniowych pomogło autorowi w stworzeniu budynku, który nie kontrastuje z zielenią. Istotna jest też obła bryła budynku, inspirowana tytułowymi stawami. Właśnie dzięki niej, oraz cylindrycznym formom poszczególnych przestrzeni wewnątrz obiektu, różne jego części mogą być użytkowane w odmienny sposób, niekolidujący ze sobą. W projekcie architekt przewidział miejsca do użytku publicznego, takie jak zielony taras, tarasy na wodzie, wypożyczalnia sprzętu wodnego, liczne, malownicze ścieżki spacerowe, nachodzące również na taflę wody.
przekrój hali sportowej
© Jacek Czudak
Projekt Hali Sportowej „3 Stawy” znalazł się również pośród publikacji na portalu Amazing Architecture.
Posłuchajcie także podcastu Jacka Czudaka, który wraz z Januszem Polańskim opowiada o studiach na UACEG w Bułgarii.