Inez Sługiewicz, studentka Wydziału Architektury Wnętrz gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych została finalistką międzynarodowego konkursu pt. „Rural Tourism Accommodation” orgazniowanego przez Arquideas. Jury doceniło jej projekt obiektu turystycznego, wykonany w całości z drewna.
Konkurs na projekt centrum turystycznego w Wietnamie skierowany był do studentów i młodych architektów. Jego celem było stworzenie obiektu noclegowego dla turystów, którzy przyjeżdżają do Mu Chang Chai w poszukiwaniu piękna natury. Obszar ten słynie z rozległych pól ryżowych, dlatego też proponowany obiekt musiał nawiązywać do nich kształtem. Projekt konkursowy miał podkreślać znaczenie obszarów wiejskich, a także zaspokajać potrzeby turystów, z których większość to miłośnicy fotografii, chcący podziwiać piękne widoki pól o różnych porach roku.
poszukiwanie formy krok po kroku
© Inez Sługiewicz
tradycyjny haft i liście życia
Projekt autorstwa Inez Sługiewicz został wykonany pod kierunkiem prof. Beaty Szymańskiej i dr. Pawła Czarzastego. Studentka zainspirowała się haftami ludności Hmong, a konkretnie jednym ze wzorów — liściem życia, który symbolizuje naturę i turystykę. Analizując kształt haftu, podniosła jego części, tworząc w ten sposób bryłę obiektu.
Jak twierdzi autorka:
Po zapoznaniu się z regionem i historią Mu Chang Chai zdecydowałam się na zagłębienie informacji związanych z lokalną ludnością — mniejszością etniczną Hmong. Zainspirowały mnie ich oryginalne stroje, a dokładnie ich sploty. Owa ludność słynie z haftów, za pomocą których się komunikuje. Pełnią one funkcję tekstu i pozwalają na przekazanie i uwiecznienie ważnych informacji.
obiet wykonany jest w całości z lokalnego drewna
© Inez Sługiewicz
widok na pola ryżowe
Ostateczna forma obiektu wizualnie współgra z tarasami ryżowymi. Otacza je, tworząc pochylnie, pełniącą funkcję zadaszenia. Budynek zajmuje powierzchnię około 140 metrów kwadratowych. Pochylnia o szerokości 2,7 do 4,3 metrów prowadzi odwiedzających do wyższych części centrum. Tam znajduje się punkt informacyjny o Mu Chang Chai, miejsce do odpoczynku i podziwiania widoków.
pochylnie pełnią funkcje zadaszenia
© Inez Sługiewicz
Osoby, które chcą zatrzymać się na noc, mogą skorzystać z wydzielonych, niewielkich sypialni znajdujących się pod pierwszym tarasem. Projekt poprzez zastosowane materiały — lokalne drewno, odzwierciedla tradycję architektoniczną regionu. Lekkość i przezierność budynku związana jest z jego sezonowością. Nadaje się na wizyty w okresie od września do kwietnia, a jego głównymi odbiorcami są aktywni turyści i podróżnicy kochający naturę.
oprac.: Dobrawa Bies
ilustracje dzięki uprzejmości Inez Sługiewicz