Wczoraj poznaliśmy zwycięzców tegorocznej, 25. już edycji konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego. Do konkursu zgłaszać można było budynki i wnętrza zrealizowane do końca 2018 roku na terenie województwa śląskiego lub zaprojektowane przez pochodzących z regionu architektów. W dzisiejszej przerwie na kawę prezentujemy Wam nominowanych oraz zwycięzców konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019. Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Nominowani w kategorii: Obiekt
To był pojedynek przeciwieństw — wielorodzinnych budynków mieszkalnych w czerni i w bieli.
Nagroda: UNIKATO
Zwycięski budynek w kolorze „brudnego tynku” z nietypową kompozycją wysuniętych balkonów tworzy charakterystyczną, nowoczesną bryłę. Intencją autorów projektu było nawiązanie do katowickiej moderny, której budynki — dawniej jasne, a przez lata wystawione na działanie smogu — stały się niemal czarne.
UNIKATO, Katowice, 2018, proj.: KWK Promes
© Juliusz Sokołowski
Wyróżnienie: Złota 19
Śląski minimalizm, czyli białe apartamentowce w Katowicach przy ulicy Złotej 19, to próba nawiązania architektów z pracowni ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP do katowickiego modernizmu i pobliskiej ikony śląskiej architektury — Osiedla Tysiąclecia.
Funkcjonalna abstrakcja. Apartamentowce Złota 19, Katowice, 2018, proj.: ZALEWSKI ARCHITECTURE GROUP
© Tomasz Zakrzewski
Nominowani w kategorii:
Dom jednorodzinny
Nagroda: Dom na łące
Dom na łące to współczesna wersja polskiej chaty. Parterowy dom jednorodzinny projektu grupy VERSO inspirowany jest pobliską zabudową starych domów o drewnianej konstrukcji zrębowej.
Nagrodę przyznano za:
lapidarną czarną bryłę ciętą ręką mistrza. Prostotę i funkcjonalność wnętrz. Sugestywne wrażenie optymalnych rozwiązań.
Dom na łące, Cisie, 2018, proj.: grupa VERSO
© Kacper Ziółkowski
Wyróżnienie: Leśny Dom
W urokliwej lokalizacji na skraju sosnowego lasu, w niewielkiej wsi pod Częstochową, architekci z grupy VERSO stworzyli spokojną enklawę dla nowoczesnej i aktywnej rodziny — leśny dom.
Leśny Dom, Kuźnica Kiedrzyńska, 2018, proj.: grupa VERSO
© Kacper Ziółkowski
Nominowani w kategorii: Wnętrze
Nagroda: ReShape
ReShape to centrum sportu i rekreacji projektu Adama Radzimskiego z pracowni BAAR. Jest to wyjątkowy klub fitness zaprojektowany w dawnej hali dawnych Zakładów Mięsnych Maćko w Zabrzu.
Projekt został nagrodzony za:
funkcjonalną, przemyślaną i konsekwentnie zrealizowaną przestrzeń. Intrygujący estetycznie zespół saun w kontraście do całości. Wzornictwo i detal na najwyższym poziomie.
ReShape, Centrum Sportu i Rekreacji, Zabrze, proj.: BAAR
© Jacek Taran
Wyróżnienie: Biuro projektowe w Sosnowcu
Otwarta przestrzeń biurowa została podzielona przez stanowiska pracy, miękkie ścianki — kotary oraz miejsca do wypoczynku. Zgodnie z założeniem autorów projektu, przestrzeń ta ma integrować pracowników, a nie dzielić.
Biuro projektowe, Sosnowiec, proj.: GORNIK architects
A MESA
We wnętrzu portugalskich delikatesów w Gliwicach dominują: surowe, ceglane ściany oraz czerwone i czarne elementy wykończenia.
A MESA, Gliwice, 2018, proj.: Czajkowski‑Kuźniak Architekci
© Tomasz Zakrzewski
Nominowani w kategorii:
Dzieło eksportowe śląskich architektów
Nagroda: Szpital psychiatryczny w Szwajcarii
Klinika psychiatryczna w szwajcarskiej miejscowości St. Urban projektu pracowni M.O.C. Architekci sąsiaduje z zabytkowym klasztorem cystersów. W trosce o historyczny kontekst architekci nawiązali w projekcie zarówno skalą, jak i formą do kompleksu szpitalnego powstałego w latach 80. XX wieku.
Jury przyznało nagrodę za:
czytelną i powściągliwą formę szanująca i uzupełniająca kontekst urbanistyczny, klarowny układ struktury budynku oparty na dwóch kwadratach nawiązujący w ten sposób do sąsiedniej zabudowy, właściwe rozwiązania materiałowe oraz elegancko rozwiązany detal.
Gminny Zespół Szkół w Kazimierzu Dolnym
Budynek projektu architektów z pracowni Archistudio Pilinkiewicz + Studniarek nawiązuje do wyburzonej, zabytkowej szkoły projektu Karola Sicińskiego.
Dom Kwadrantowy
Kolejny w tym zestawieniu projekt pracowi Roberta Koniecznego. Nowoczesny dom jednorodzinny, którego taras reaguje na położenie słońca i podąża za jego ruchem.
Dom Kwadrantowy, 2018, proj.: KWK Promes
© Jarek Syrek
Nominowani w kategorii:
Młody twórca
Nagroda: M.O.C. Architekci
M.O.C. to katowicka pracownia architektoniczna założona w 2014 roku przez Ewę i Błażeja Janików. Jak sami piszą, główne założenia ideowe ich pracy projektowej wynikają z przekonania, że powściągliwość estetyczna, kształtowana już na poziomie detalu architektonicznego, sprzyja czytelności, prawdzie i funkcjonalności całości. Intrygująca nazwa M.O.C. wywodzi się z łacińskiego zdania moderatio optimum creat, czyli: umiarkowanie tworzy najlepsze.
Nagrodę przyznano za:
wysoki poziom prezentowanych projektów i pierwszych realizacji, świadczący o dużej dojrzałości twórczej autorów. Ważne podkreślenia są również liczne sukcesy w konkursach architektonicznych, w których w nieskrępowany sposób prezentują swoje podejście do zastanego problemu.
Śląskiej architekturze poświęciliśmy czerwcowy numer A&B, w którym znajdziecie, między innymi, rozważania o śląskiej tożsamości, śląskiej szkole architektury, a także rozmowy ze śląskimi architektami: Robertem Koniecznym, Przemo Łukasikiem oraz Tomaszem Koniorem.