Apple Park,
projekt: Foster+Partners
Apple Park, zaprojektowany przez pracownię Foster + Partners i ukończony w 2017 roku, to największy budynek biurowy na świecie. Znajduje się w Cupertino w Kalifornii i stanowi drugi kampus firmy Apple. Obiekt zajmuje powierzchnię 175 akrów, a jego główna siedziba obejmuje ponad 260 tysięcy metrów kwadratowych rozłożonych na czterech kondygnacjach. Codziennie pracuje tam około 12 tysięcy osób.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii – szklana elewacja pierścienia
fot. Nigel Young © Foster+Partners
przestrzeń zrównoważona
i skoncentrowana na człowieku
Kampus został zaprojektowany z myślą o integracji z naturą i otwartości, zgodnie z wartościami typowymi dla Kalifornii. Apple Park kładzie duży nacisk na zrównoważony rozwój, dbając zarówno o środowisko, jak i o dobro pracowników. Cały obiekt korzysta wyłącznie z energii odnawialnej. Co więcej, jest to największy biurowiec w Ameryce Północnej posiadający certyfikat LEED Platinum.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii – charakterystycznym elementem architektonicznym są szklane ściany od podłogi do sufitu
fot. Nigel Young © Foster+Partners
Apple Park stawia człowieka w centrum uwagi, tworząc przestrzeń sprzyjającą kreatywności, innowacjom i dobremu samopoczuciu
— zaznaczają architekci.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii – budynek podzielony jest na dziewięć promieniście rozmieszczonych skrzydeł
fot. Nigel Young © Foster+Partners
kampus jako zielona oaza pracy i wypoczynku
Przed rozpoczęciem budowy Apple Park teren w większości pokrywał beton, a obszary zielone stanowiły jedynie 20% powierzchni. Steve Jobs pragnął, aby kampus miał charakter rezerwatu przyrody, a nie tradycyjnego biura. W związku z tym, celem było znaczne zwiększenie powierzchni terenów zielonych. Obecnie większość przestrzeni zajmują roślinności, a minimalistyczna, przeszklona konstrukcja budynku wkomponowana jest w naturalny krajobraz. Kampus oferuje ponad 6 kilometrów ścieżek spacerowych i biegowych, a także 9 tysięcy drzew, w tym dęby, sady owocowe, łąki, boiska sportowe, tarasy oraz odizolowany staw.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii
fot. Nigel Young © Foster+Partners
The Ring – serce Apple Parku
Kampus Apple Parku obejmuje różne obiekty, takie jak budynek pierścienia, teatr Steve”a Jobsa, centrum fitness i wellness, centrum dla odwiedzających oraz parking. Całość otacza zieleń. Główny budynek, znany jako The Ring (z ang. pierścień), zaprojektowano jako okrągłą, niską konstrukcję.
Budynek przypomina ogromny statek kosmiczny z promieniem około 230 metrów i szerokością około 55 metrów
— dodają architekci.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii – szklana elewacja pierścienia
fot. Nigel Young © Foster+Partners
Pierścień otoczony jest trawnikiem i drzewami, a w jego centralnej części znajduje się sad. To największy budynek biurowy z prefabrykowaną konstrukcją betonową, fasadą z zakrzywionego szkła oraz szklanym dachem. Innowacyjne rozwiązania obejmują elementy betonowe o dużej rozpiętości, systemy chłodzenia cieczą oraz wbudowane systemy przeciwpożarowe.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii – widok na The Ring z lotu ptaka
fot. Steve Proehl © Foster+Partners
Przestrzenie biurowe składają się ze stref wspólnych, prywatnych biur oraz przeszklonych korytarzy z widokiem na zieleń. Budynek podzielony jest na dziewięć promieniście rozmieszczonych skrzydeł, połączonych siedmioma wejściami. Na osi północno-wschodniej znajduje się czterokondygnacyjna stołówka z tarasami, oddzielonymi przesuwnymi drzwiami o wysokości 15 metrów – największymi tego typu na świecie. Charakterystycznym elementem architektonicznym są szklane ściany od podłogi do sufitu, bez widocznych metalowych obramowań, co wymagało precyzyjnego dopasowania sufitów i podłóg oraz przesunięcia ich względem linii konstrukcyjnych budynku.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii – jednym z kluczowych elementów architektonicznych The Ring są szklane ściany od podłogi do sufitu
fot. Nigel Young © Foster+Partners
teatr Steve”a Jobsa:
szklana konstrukcja i innowacyjne rozwiązania architektoniczne
Integralną częścią Apple Park są również inne budynki. Na najwyższym wzniesieniu całego kompleksu znajduje się teatr Steve”a Jobsa. Widoczna szklana konstrukcja stanowi jedynie lobby.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii – przeszklone wnętrze teatru Steve”a Jobsa
fot. Nigel Young © Foster+Partners
Na szklanych panelach o wysokości 6 metrów osadzono dach ważący 72 tony, wykonany z włókna węglowego.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii – bryła teatru Steve”a Jobsa
fot. Nigel Young © Foster+Partners
Pozostała część budynku znajduje się pod ziemią. Do tej przestrzeni prowadzą dwie spiralne klatki schodowe, które biegną wzdłuż ścian. Obok nich zainstalowano obrotowe windy.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii – teatr Steve”a Jobsa
fot. Nigel Young © Foster+Partners
pawilon fitness i wellness
oraz centrum dla odwiedzających
W południowej części kampusu ulokowano pawilon mieszczący centrum fitness i wellness. Jego przeszklone wnętrza otwierają się na park, oferując jasne sale do ćwiczeń i gabinety zabiegowe. Pomiędzy dwoma segmentami budynku znajduje się bar serwujący przekąski i napoje.
Apple Park w Cupertino w Kalifornii – wnętrze centrum dla zwiedzających
fot. Nigel Young © Foster+Partners
W obrębie parku zlokalizowano także centrum dla odwiedzających, na dachu którego znajduje się taras z widokiem na główny budynek. Pawilon, otoczony gajem oliwnym, charakteryzuje się przeszkloną fasadą i dachem z włókna węglowego.
Oprac.: Anastazja Dżupina
Ilustracje udostępnione dzięki uprzejmości pracowni Foster + Partners.