„Nieśmiertelny design. Wieczna architektura. Dożyć wieku Empire State Building i dalej być hot jak fotel Barcelona” to hasło 8. edycji 4 Design Days! Dwa pierwsze dni wydarzenia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przeznaczone będą dla biznesu (25 i 26 stycznia), dwa kolejne będą dniami otwartymi (27 i 28 stycznia). 4DD to okazja do prezentacji nowych trendów w designie i architekturze, przestrzeń do dyskusji i networkingu w gronie ekspertów, władz miast, architektów, projektantów, inwestorów, deweloperów i producentów.
Co rok 2024 przyniesie dla branży budowlanej? Jak powinien wyglądać recykling budynków w praktyce? Program wydarzenia obejmuje dyskusje skupiające się na trwałości i wartości w projektowaniu i architekturze, zaproszeni goście rozmawiać będą także między innymi o tym, jakie działania mają destrukcyjny wpływ na design i architekturę, o błędach popełnianych przez twórców, o znaczeniu rzemiosła, o wpływie projektowania na zdrowie i samopoczucie człowieka, o oddziaływaniu sytuacji gospodarczej na sektor architektury i o idei miasta bez granic.
wykład z cyklu Mistrzowie Architektury
© archiwum organizatorów
Gościem specjalnym, który wygłosi wykład w ramach cyklu Mistrzowie Architektury, będzie hinduski architekt Ananya Singhal z pracowni Studio Saar. Wśród tegorocznych prelegentów są między innymi Agnieszka Kalinowska-Sołtys, Ewa Kuryłowicz, Rainer Mahlamäki, Piotr Kuczia, Maciej Franta, Robert Konieczny, Piotr Fokczyński, Oskar Grąbczewski, Tomasz Konior i Marta Sękulska-Wrońska.
Pełną listę prelegentów i szczegółowy program wydarzenia znajdziecie tutaj: 4 Design Days
O haśle tegorocznej edycji wydarzenia i wpływie architektury na postawy społeczne rozmawiamy z Joanną i Wojciechem Małeckimi, prelegentami 4DD 2024
Ola Kloc: Hasło tegorocznej edycji 4 Design Days brzmi „Nieśmiertelny design. Wieczna architektura”. Co państwa zadaniem świadczy o ponadczasowości architektury? Co dziś robimy źle, projektując budynki?
MAŁECCY biuro projektowe: Najgorsze budynki to te, które są niefunkcjonalne, lub w ogóle błędnie zaprojektowane. Ale jeśli mówimy o nieśmiertelności, to muszą mieć w sobie jakiś boski pierwiastek Stwórcy — ponadprzeciętność i piękno. Wtedy warto o nie walczyć, aby towarzyszyły ludziom przez wieki.
Ola: Biorą państwo udział w sesji „Ludzie, a potem budynki”, jak państwa zdaniem architektura może wpływać na postawy społeczne?
MAŁECCY biuro projektowe: Naszym zdaniem my architekci tworzymy jedynie scenografię — prawdziwy dom, miasto, żywą przestrzeń tworzą ludzie, mieszkańcy, od nich zależy czy jest tam miłość, szczęście, akceptacja. Niewątpliwie piękne i funkcjonalne przestrzenie inspirują do pięknych chwil, ale nie zastąpią relacji międzyludzkiej.
Ola: Program 4 Design Days oferuje prezentacje i dyskusje w pięciu sesjach tematycznych — Architektura, Design, Miasto, Wnętrza i Green Buildings. Które z nich szczególnie przyciągnęły państwa uwagę?
MAŁECCY biuro projektowe: Wszystkie są ciekawe — miasto stwarza system do rozwoju architektury, w której może wybrzmieć piękny design — te elementy bardzo się przenikają i trudno je oddzielić od siebie. Warto spojrzeć na prelegentów i uczestników, aby wybrać najbardziej dopasowane do swoich potrzeb.
4 Design Days 2024
© archiwum organizatorów