5. „Herzog & de Meuron 001–500”
Autorzy: Dino Simonett, Martina Baer
Wydawnictwo: Simonett & Baer
Bazylea 2019
Idealnym rozwiązaniem dla nieco bardziej niecierpliwych zwolenników twórczości pracowni Herzog & de Meuron — na przykład tych, którzy nie chcą czekać wielu lat na kolejne tomy oficjalnych monografii — jest książka „Herzog & de Meuron 001–500” wydawnictwa Simonett & Baer.
To kompilacja pięciuset indywidualnie ponumerowanych i uporządkowanych chronologicznie projektów H&deM powstałych od początku istnienia pracowni, aż do najnowszych prac, rozpoczętych w latach 2018–2019. Pojedyncze ilustracje ukazują esencję każdej koncepcji i realizacji, udowadniając niezwykłą wszechstronność szwajcarskich architektów. Książkę tę można uznać za syntetyczną dokumentację fascynującej ewolucji twórczości H&deM, będącej często reakcją na kolejne, szybko zmieniające się nurty i tendencje w architekturze światowej. Zmienność i różnorodność stały się w pewnym sensie znakami charakterystycznymi działań Herzoga i de Meurona, ciężko więc zaklasyfikować ich prace do konkretnego stylu architektonicznego, bo można wśród nich odnaleźć zarówno przykłady postmodernizmu, brutalizmu, minimalizmu, ale też dekonstruktywizmu czy szeroko rozumianego regionalizmu. Szwajcarzy podążając za ideą gesamtkunstwerk eksplorują pewne wątki, łączą i mieszają je, wykorzystują do cna ich potencjał, po czym szukają kolejnych — nowych.
Ta książka to skompresowane do minimum portfolio Herzog & de Meuron, obejmujące już ponad pięćset projektów o różnej skali, ale również świadectwo nieustannego rozwoju pracowni, która w ciągu czterdziestu lat przekształciła się ze skromnego duetu z Bazylei w globalną markę i prężnie działającą firmę zatrudniającą obecnie ponad czterystu pracowników.
Wydana przez Simonett & Baer publikacja dostępna jest w dwóch wersjach — z miękką i twardą okładką, lecz — co ciekawe — każdy egzemplarz jest inny. Płócienne obwoluty powstały poprzez ręczne, pasmowe nakładanie różnych kolorów, dzięki czemu każda z książek jest unikatowa, a limitowana edycja pierwszych 200 egzemplarzy została podpisana przez Jacquesa Herzoga i Pierre'a de Meurona.
***