,,Zip District/Dzielnica Połączona” to projekt wykonany przez grupę studentów z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej podczas warsztatów urbanistycznych we Włoszech.
Celem warsztatów było stworzenie propozycji urbanistycznych dla zdegradowanego, poprzemysłowego, rozdzielonego torami trzydziesto hektarowego obszaru dzielnicy Bolognina w Bolonii. Zespół Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej pod opieką dr. Tomasza Bradeckiego i dr Agaty Twardowch w składzie: Martyna Suchanek, Karola Subotowicz, Oliwia Tomas, Joanna Golba, Laura Konieczny i Anna Wieczorek zaprojektował nową dzielnicę mieszkaniowo-biznesową o architekturze budynków-wstęg.
,,Zip District/Dzielnica Połączona”
© archiwum Politechniki Śląskiej
dzielnica mieszkaniowo-biznesowa w Bolonii
Założeniem projektu było połączenie (niczym suwakiem) wschodniej i zachodniej części Bologniny w jedną, spójną, wielofunkcyjną dzielnicę z przestrzenią do życia i pracy. Głównym elementem spajającym projektowany obszar jest zieleń miejska oraz oś budynków z przemysłem kreatywnym. Obiekty te inspirowane budynkiem CCTV w Pekinie autorstwa OMA i Bridge Office w Hadze, łączą się ze sobą w górnej części, tworząc charakterystyczną formę. Ponadto studenci zaproponowali niemal całkowite przekrycie istniejących torów kolejowych zielonym mostem.
praca nad makietą
© archiwum Politechniki Śląskiej
zielone miasto
Niemal sześćdziesiąt procent obszaru projektowego przeznaczono na zieleń. Wzdłuż budynków mieszkaniowych i usługowo-mieszkaniowych wprowadzono zieloną oś ,,Green zip/Zielone połączenie”. Jest to główna ulica spacerowa oraz miejsce aktywnej rekreacji. Grupa z Politechniki Śląskiej postanowiła zachować wybrane budynki poprzemysłowe i przekształcić je w usługowe — stara hala została zamieniona na obiekt sportowy. Studenci stworzyli również szkołę podstawową z przedszkolem oraz wielofunkcyjny market z przestrzenią na zajęcia artystyczne, szkołę tańca i startupy. Poziomy ,,Plac miejski/Orange heart” przeznaczony na uroczystości publiczne zaprojektowano w odróżnieniu do wysokiej intensywności zabudowy w centrum miasta. Nowe budynki o zróżnicowanych, zwartych bryłach współgrają z zabudową Bologniny, a różnice w ilości kondygnacji wprowadzają akcenty w tkance miejskiej.
Międzynarodowe warsztaty, w których brali udział studenci organizowane były w Cesenie w ramach projektu ARCHEA pt. ,,Designing the European medium-sized city”.
oprac.: Dobrawa Bies
na podstawie materiałów autorstwa Martyny Suchanek
Ilustracje dzięki uprzejmości Politechniki Śląskiej