Pod koniec zeszłego roku w Poznaniu ukończony został kolejny projekt Pawła Grobelnego — projektanta wielokrotnie nagradzanego za koncepcje przestrzeni publicznych. Wspólny dziedziniec znajduje się na niewielkim osiedlu przy ulicy Saperskiej 30 i oferuje mieszkańcom przestrzenie do relaksu i zabawy, a wszystko to ujęte w oszczędnej i minimalistycznej formie.
wraz z Zuzanną Hybiak projektant wprowadził różne gatunki traw ozdobnych,
brzozy wielopniowe i platany klonolistne
© Paweł Grobelny
Wspólny dziedziniec to już druga realizacja Pawła Grobelnego w Poznaniu. Poprzednią był wielokrotnie nagradzany, znajdujący się w dzielnicy Chwaliszczewo skwer Circle Form. Tym razem projektant zaaranżował przestrzeń wspólną nowopowstałego osiedla mieszkaniowego. Podobnie jak w przypadku innych realizacji projektanta, Wspólny dziedziniec charakteryzuje się minimalizmem, oszczędną formą wyrazu, a także wykorzystywaniem naturalnych materiałów — szczególnie drewna. Dodatkowo bardzo ważne dla autora było połączenie zieleni z małą architekturą.
na Wspólnym dziedzinicu znajdują się meble miejskie, platformy oraz zabawki dla dzieci
© Paweł Grobelny
Poszczególne meble i zabawki zostały zatopione w wysokich trawach, tak aby stworzyć intymne strefy. A różnego rodzaju ławki, platformy, stoliki umożliwiają spędzanie czasu w większych i mniejszych grupach. Bardzo ważne było stworzenie na tyle atrakcyjnej przestrzeni wspólnej, aby mieszkańcy potrafili się z nią identyfikować. Tak, aby ta przestrzeń dawała im oddech i zachęcała ich do wyjścia, kiedy będą ją obserwować ze swoich balkonów i okien — mówi projektant.
meble zostały zatopione w wysokich trawach
© Paweł Grobelny
rozmowa z Pawłem Grobelnym
Dobrawa Bies: Od czego zaczął Pan projekt Wspólnego dziedzińca?
Paweł Grobelny: Po pierwszym spotkaniu z firmą OKRE Development pojechałem zobaczyć samo miejsce. Osiedle już powstawało, więc mogłem zobaczyć docelową lokalizację z powstającym jego otoczeniem. Ważne było dla mnie, aby ta przestrzeń była atrakcyjna zarówno z poziomu wzroku — kiedy jesteśmy na tym dziedzińcu, ale także z okien i tarasów mieszkańców, ponieważ to przestrzeń, którą będą oni często oglądać ze swoich balkonów i okien.
przestrzeń jest otwarta na różne sposoby użytkowania
© Paweł Grobelny
Dobrawa: Czy deweloper postawił jakieś szczególne wymagania?
Paweł Grobelny: Firmie OKRE Development zależało, żeby ta przestrzeń była przyjazna dla mieszkańców w różnym wieku, ale także, żeby była otwarta na różne sposoby użytkowania. Miałem dużo swobody w tym projekcie. Myślę, że dobrze się wspólnie rozumieliśmy, a współpraca była jedną z ciekawszych, w jakich miałem możliwość brać udział.
Dobrawa: Proszę opowiedzieć o samej realizacji. Jakie zastosował Pan materiały oraz gatunki roślin?
Paweł Grobelny: Wszystkie meble zaprojektowane na ten dziedziniec wykonane są z naturalnego drewna i konstrukcji stalowej. Z kolei roślinność dobierana była wspólnie z Zuzanną Hybiak — projektantką krajobrazu. Zastosowaliśmy różne gatunki traw ozdobnych oraz brzozy wielopniowe, a także posadzone zostały platany klonolistne na obrzeżach dziedzińca. Roślinność wytwarza kameralność tej przestrzeni, kiedy siedzimy na poszczególnych meblach czy platformach, jesteśmy otoczeni trawami, lub drzewami (w przypadku stołu z siedziskami). I ta kameralność tej przestrzeni była ważnym elementem całego projektu.
zabawki dla dzieci również wykonano z drewna
© Paweł Grobelny
Dobrawa: Kim są odbiorcy tego minimalistycznego projektu i jak mają się tutaj czuć?
Paweł Grobelny: Odbiorcami tego projektu są oczywiście sami mieszkańcy osiedla. Są to zarówno dzieci, nastolatkowie, jak i osoby dorosłe. Jak na każdym nowym osiedlu przeważają mieszkańcy w wieku 30-45 lat, ale z czasem będzie się to zmieniać, dlatego ważne było zaprojektować tak tę przestrzeń, aby była ona atrakcyjna dla szerokiej grupy odbiorców. Mamy tutaj kilka średniej wielkości platform i mebli miejskich do odpoczynku w mniejszych grupach oraz jedną dużą platformę z drewna, do spotykania się w większej grupie. Z tej ostatniej może korzystać jednocześnie nawet kilkunastu mieszkańców. Mamy również zabawki dla dzieci, wykonane z drewna, tak aby pasowały do pozostałych mebli i platform. Dodatkowo jedna ze ścieżek wykonana jest z asfaltu i umożliwia ona dzieciom rysowanie po niej kredą oraz swobodniejszy wybór gier podwórkowych, którym najczęściej służy asfalt i kreda. Z rysowania po tej ścieżce dzieci rzeczywiście korzystają — to jest chyba po prostu uniwersalna forma zabawy.
Dobrawa: Dziękuję za rozmowę.