Już wkrótce rozpocznie się kolejna, dwunasta edycja targów ARENA DESIGN — przestrzeni spotkań twórców, producentów i miłośników dizajnu. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia będzie idea slowness.
Targi odbędą się w dniach 25–28 lutego 2020 r. w przestrzeni pawilonu 3. Międzynarodowych Targów Poznańskich. W programie wydarzenia znajdują się liczne wystawy, tematyczne strefy, w których prezentowane będą najciekawsze prace polskich projektantów, a nawet spotkania z przedstawicielami kancelarii prawnej zajmującej się zagadnieniami odpowiedzialności autorskiej względem praw własności intelektualnej.
wystawy
Zasoby 2. Slow materials
„Zasoby 2. Slow materials” to druga odsłona cyklu wystawienniczego Agaty Nowotny — socjolożki, edukatorki, badaczki działającej na styku biznesu i projektowania. Kuratorka przygląda się procesom projektowania i produkcji przedmiotów w poszukiwaniu nowych, zrównoważonych i odpowiedzialnych działań, alternatyw i nowoczesnych rozwiązań, które dają szansę na przeciwdziałanie katastrofie ekologicznej.
Punktem wyjścia dla tegorocznej odsłony wystawy będą odpady, resztki i zanieczyszczenia. Szybka i masowa produkcja doprowadziła do nieodwracalnych zniszczeń środowiska, pozostawiła góry bezużytecznych, pęczniejących w zawrotnym tempie śmieci rozkładających się przez setki i tysiące lat. Czy możliwe jest wydłużenie czasu ich funkcjonowania lub spowolnienie procesu wypadania przez nie z obiegu?
Przyglądając się rzeczom, zastanawiam się nie tylko, czemu one służą i czy są ładne. Zwracam przede wszystkim uwagę na to, jak i z czego zostały zrobione. Każda forma zdradza sposób powstania. Każdy materiał opowiada swoją historię. Każda rzecz jest pewną wypowiedzią. Tegoroczna wystawa »Zasoby 2. Slow materials« jest swoistym badaniem, śledztwem odkrywającym losy materiałów, z których powstają rzeczy. Jednak nie tych pozyskiwanych z naturalnych surowców, ale tych tworzonych i przetwarzanych z już istniejących lub nawet zużytych. Śmieci są dzisiaj naszym zasobem. Musimy nauczyć się z nich korzystać — mówi kuratorka wystawy, Agata Nowotny.
AD ROOMS chmara.rosinke
Duet chmara.rosinke podjął się zaaranżowania siedemdziesięciometrowej przestrzeni wystawienniczej projektując instalację przywodzącą na myśl abstrakcyjne pokoje mieszkalne. Podstawą koncepcji jest stworzenie wystawy otwartej na zwiedzających, pozwalającej oglądać projekty z różnych perspektyw i wysokości.
Projektanci Roku 2020
Tegoroczna edycja targów ARENA DESIGN stawia na młodych polskich projektantów, którzy zachwycają nie tylko poczuciem estetyki i dynamiką projektów, ale także odpowiedzialnym i ekologicznym podejściem do wzornictwa. Prace Projektantów Roku 2020 — Jana Kochańskiego, Tartaruga oraz UAUPROJECT — pokazane zostaną na wystawie zaaranżowanej przez Marię Jeglińską‑Adamczewską, dyrektorkę kreatywną ARENA DESIGN.
Kopia — Inspiracja — Myśl równoległa
Kolejnym ważnym tematem targów będzie wystawa związana z walką z kradzieżami intelektualnymi w branży dizajnu. Opowie o niej stowarzyszenie #loveOriginal, które powstało, aby uświadamiać architektów, inwestorów i klientów o wartości płynącej z posiadania oryginałów, a nie ich imitacji.
goście
Na targach ARENA DESIGN 2020 pojawią także zaproszeni goście — światowej sławy projektanci, którzy podzielą się z publicznością koncepcjami kreatywnego wykorzystania idei slowness, opowiedzą o swoich inspiracjach i innowacyjnych pomysłach, przybliżą realia pracy z producentami oraz sposoby dotarcia do klienta. Podczas ARENA DESIGN 2020 pojawią się: Michael Anastassiades, Torbjørn Anderssen, Carole Baijings, Jan Boelen, Maddalena Casadei, Giulio Ridolfo oraz Seetal Solanki.
© archiwum organizatorów
Więcej informacji i szczegółowy program targów ARENA DESIGN 2020 znajdziecie na STRONIE INTERNETOWEJ WYDARZENIA.