Julia Podsiadło jest autorką projektu mieszkań na dachu jednego z Falowców — modernistycznych budynków znajdujących się na Osiedlu Przymorze w Gdańsku. To właśnie najdłuższy z nich, powstały w latach 70. XX wieku, umieszczony przy ulicy Obrońców Wybrzeża stał się przedmiotem pracy dyplomowej studentki Wydziału Architektury Wnętrz gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekt otrzymał wyróżnienie honorowe w konkursie Design23!
mieszkania na dachu zostały przesłonięte ażurową, membranową konstrukcją
© Julia Podsiadło
modernizm i fabryki domów
Budynek Falowca projektu Tadeusza Różańskiego, Danuty Olędzkiej i Janusza Morka pociąga za sobą szerszą tematykę modernizmu oraz stanu architektury mieszkaniowej w powojennej Polsce. Modernizm był nurtem, który redefiniował architekturę mieszkaniową. Kluczowi architekci tego okresu utworzyli kongres CIAM, który przyczynił się do powstania Karty Ateńskiej. Był to spis zadań, jakie postawiono przed nowoczesną architekturą. Modernizm w Polsce trwał w okresie międzywojennym, a sytuacja diametralnie zmieniła się po II wojnie światowej. Socjalistyczne władze próbowały zapobiec deficytowi mieszkaniowemu poprzez „fabryki domów”, które stawiały ogromną ilość bloków z wielkiej płyty. Pojawiały się nieliczne realizacje, które wychodziły ponad masową produkcję — mówi Julia Podsiadło.
Falowiec przy ulicy Obrońców Wybrzeża jest najdłuższym tego typu budynkiem w Gdańsku
© Julia Podsiadło
gdańskie Falowce
Jedną z takich wyjątkowych realizacji są Falowce na Osiedlu Przymorze w Gdańsku. Budynki o charakterystycznych łamaniach bryły, przypominają morskie fale. Ich klatki schodowe są jasne i przestrzenne oraz wyposażone w windy, a balkony również łamane pod kątem, tworząc ciekawą elewację. Praca Julii Podsiadło wykonana pod kierunkiem prof. Beaty Szymańskiej skupiła się na budynku Falowca przy ulicy Obrońców Wybrzeża, którego bryła od powstania, czyli 1972 roku nie uległa zmianom. W projekcie dyplomowym Falowiec zostaje zaadaptowany pod potrzeby współczesnego mieszkańca. Autorka przewidziała trzy programy zmian funkcjonalnych.
parter autorka przeznaczyła na lokale, np. restauracje
© Julia Podsiadło
przeszklony parter
Pierwszą zmianą w organizacji przestrzeni jest parter, który wyniesiony zostanie na kolumnach, a jego ściany zewnętrzne będą przeszklone. Szklane ściany ustawione są pod kątem, nawiązując do charakterystycznych balkonów i kompozycji całego budynku. Przy klatkach schodowych umieszczone zostaną lokale o różnych funkcjach.
parter oraz pierwsze i drugie piętro przeznaczone jest pod lokale i biura
© Julia Podsiadło
Wszystkie te przestrzenie oraz wejścia do budynku będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych, czego aktualnie brakuje w budynku Falowca. Autorka zaprojektowała dwa przykładowe wnętrza lokali, nawiązując do estetyki PRL-u. Posłużyła się luksferami, meblami z lat 70. XX wieku oraz zastosowała lastryko.
piętro pierwsze i drugie zostało przeznaczone pod biura, pracownie artystyczne i gabinety lekarskie
© Julia Podsiadło
lokale biurowe
Kolejnym punktem projektu jest zmiana pierwszego i drugiego piętra na lokale biurowe. Jest to odpowiedź architektki na samodzielne działania mieszkańców Osiedla Przymorze, którzy wynajmują swoje mieszkania pod usługi. Znajdować się tam będą biura, pracownie artystyczne i gabinety lekarskie. Autorka zaprojektowała dwie propozycje. Pierwsza to małe mieszkanie o powierzchni 47 metrów kwadratowych, z którego wydzielone są pojedyncze gabinety. Druga to przestrzeń co-workingowa stworzona z trzech połączonych ze sobą mieszkań, o łącznej powierzchni 141 metrów kwadratowych. Całość zostanie przeszklona (łącznie z drzwiami), pozwoli to na doświetlenie przestrzeni z dwóch stron — wejściowej, jak i od strony balkonów.
autorka zaproponowała mieszkania jedno i dwupoziomowe
© Julia Podsiadło
mieszkania na dachu
Ostatnim i trzecim punktem programu funkcjonalnego jest adaptacja dachu, który będzie pełnił funkcję mieszkalną i rekreacyjną. Obok dużych mieszkań architektka przewidziała ogrody, które są podzielone na prywatne i ogólnodostępne. Nowy fragment budynku przysłonięty zostanie ażurową, membranową konstrukcją z włókna szklanego, która odróżniać go od oryginalnej, modernistycznej części i chronić przed przegrzaniem. Elewacja wykończona jest białym cementem, tak jak pierwotnie zakładali architekci Falowca.
aranżacja mieszkań łączy nowoczesność ze stylistyką PRL-u
© Julia Podsiadło
Powierzchnia projektowanych mieszkań zbliżona jest do powierzchni domów jednorodzinnych. Autorka zaproponowała dwa typy mieszkań: jedno i dwupoziomowe. Julia Podsiadło zaproponowała we wnętrzach połączenie nowoczesnych rozwiązań z wykorzystaniem materiałów oraz polskiego designu z okresu lat 70. ubiegłego wieku. Zastosowane przez nią meble to na przykład krzesła Rajmunda Hałasa typu 200-190 i fotele „366” autorstwa Józefa Chierowskiego.