Dominika Bezulska, Sebastian Kawalec i Adam Struski, studenci architektury z Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali samowystarczalną ekowioskę, która mogłaby powstać w Kanadzie. Ich projekt Re-Wood Housing brał udział w międzynarodowym konkursie Vancouver Affordable Housing Challenge i znalazł się na krótkiej liście konkursowej.
Konkurs był organizowany przez platformę Bulidner we współpracy z ARCHHIVE BOOKS. Uczestnicy mieli za zadanie zaproponować elastyczną, innowacyjną, pilotażową koncepcję tanich mieszkań w okolicach Vancouver w Kanadzie.
ekowioska w Kanadzie
© Dominika Bezulska, Sebastian Kawalec, Adam Struski
problemy mieszkaniowe w Vancouver
Jak czytamy w regulaminie konkursu — oprócz rosnących stóp procentowych i ograniczonych zasobów przestrzeni do życia, wywierających presję na rynek mieszkaniowy w Vancouver, miasto jest również ograniczone przez przepisy dotyczące zagospodarowania przestrzennego. Przepisy te uniemożliwiają budowę większości rodzajów mieszkań — poza domami jednorodzinnymi w wielu regionach miasta. Dla tego organizatorzy konkursu poprosili o zaproponowanie takich projektów, które przyczynią się do rozwiązania kryzysu mieszkaniowego. Zachęcali do przedstawienia elastycznych rozwiązań dostosowanych do różnych użytkowników, w tym rodzin, samotnych profesjonalistów i par. Jury poszukiwało projektów, które rzucają wyzwanie typowym ideom mieszkaniowym, wzorniczym i społecznym, jednocześnie zachowując praktyczny element, który potencjalnie mógłby umożliwić realizację tych projektów.
proponowana wioska przystosowana jest do różnych wymagań mieszkańców
© Dominika Bezulska, Sebastian Kawalec, Adam Struski
projekt z Polski na krótkiej liście konkursowej
Nadesłane z całego świata prace oceniało kanadyjskie jury w składzie: Marianne Amodio (MA+HG), Nicky Bruun-Meyer (architekt, współwydawca The Site Magazine), prof. Avi Friedman (Avi Friedman Consultants), Bryan He (Gair Williamson Architects), Melissa Higgs (HCMA Architecture + Design, UBC School of Architecture and Landscape Architecture), Tom Schroeder (Patkau Architects), Surabhi Shakkarwar (Boniface Oleksiuk Politano Architects). Jury przyznało I Nagrodę za projekt Laneway Village autorstwa zespołu z USA w składzie: Xian chris Li, Elitsa Vutova, Nadthachai Kongkhajornkidsuk. II Nagrodę otrzymała propozycja Living Trails autorstwa zespołu architektów z Kanady w składzie: Christopher Doray, Piotr Pasierbiński, Yekta Tehrani, Lukas Vajda, a III Nagrodę tall trees, tall houses projektu Martin Chowa, również z Kanady. W konkursie przyznano także sześć wyróżnień oraz ogłoszono krótką listę konkursową, pośród której znalazł się projekt Re-Wood Housing autorstwa Dominiki Bezulskiej, Sebastiana Kawalca i Adama Struskiego z Politechniki Wrocławskiej.
Projekt Re-Wood Housing, aksonometria
© Dominika Bezulska, Sebastian Kawalec, Adam Struski
ekowioska w Kanadzie
Teren opracowania znajduje się w Kanadzie w miejscowości Wakefield. Na wiejskim terenie studenci Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali ekowioskę składającą się z zespołu klastrów mieszkalnych oraz budynków gospodarczych.
Celem naszej pracy było stworzenie samowystarczalnej struktury mieszkalnej, która zapewniłaby możliwość całorocznego zamieszkiwania. Wytycznymi konkursu, z którym się mierzyliśmy, było stworzenie tanich w budowie mieszkań dla zróżnicowanych potrzeb mieszkańców. Jednostki powinny być łatwe do adaptacji, zmiany, a także elastyczne w kształtowaniu układów funkcjonalnych, tak, by każdy czuł się tam dobrze — tłumaczą autorzy.
Re-Wood Housing, przekrój krajobrazowy
© Dominika Bezulska, Sebastian Kawalec, Adam Struski
Wokół lasu znajdującego się na działce studenci poprowadzili ścieżki piesze, które tworzą organiczne formy. Od północnej strony działki umieścili budynki gospodarcze i inwentarskie, następne pastwiska dla owiec, sady i pasieki dla pszczół. Kolejno pola przydomowe ze szklarniami oraz klastry mieszkań. Od południa znajdują się pola uprawne ze zbiornikiem wodnym zbierającym wodę z kanałów położonych na działce.
Przy rozplanowaniu układu funkcji na działce kierowaliśmy się dobrem mieszkańców i środowiska. Chcieliśmy, żeby nasze struktury nie były obce dla natury, by były stworzone w duchu zrównoważonego rozwoju. Dobre doświetlenie pomieszczeń i odpowiednie strefowanie funkcji w budynkach do kierunków świata było dla nas niezwykle ważne — dodają młodzi architekci.
schemat zabudowy gospodarczej
© Dominika Bezulska, Sebastian Kawalec, Adam Struski
samowystarczalna osada
Na wybranej działce znajdowały się stare budynki — stuletnia stodoła, kurnik oraz dom wiejski. Polski zespół postanowił wyeksponować i zaadaptować stodołę na miejsce integracji mieszkańców. Umieścili tam targowisko lokalnych produktów, miejsce organizowania spotkań, gdzie mieszkańcy mogą wspólnie gotować i spędzać czas, a także czytelnię. Kurnik zyskał większą formę, by pomieścić więcej zwierząt. Dom wiejski stał się domem zarządcy wioski.
Zaplanowaliśmy tam dodatkowo biuro informacji turystycznej, aby osoby odwiedzające mogły uzyskać dodatkowe informacje o wiosce, dowiedzieć się więcej o sposobie działania ekowioski i czerpać inspirację do budowy swoich własnych ekologicznych siedlisk — dodają studenci.
zabudowa mieszkalna podzielona jest na sześć typów
© Dominika Bezulska, Sebastian Kawalec, Adam Struski
Zabudowania mieszkalne podzielone są na sześć typów. Na działce znajduje się dziewięć domów, a w nich dwadzieścia osiem mieszkań. Proponowana wioska przeznaczona jest dla sześćdziesięciu dziewięciu mieszkańców — z możliwością rozwijania struktury o kolejne jednostki. Bryły budynków zostały tak ukształtowane, aby wykorzystać tarasy na uprawy przydomowe, dlatego autorzy zastosowali zielone dachy.
widok na klastry mieszkalne od strony drogi wewnętrznej
© Dominika Bezulska, Sebastian Kawalec, Adam Struski
Re-Wood Housing
Projektanci zdecydowali się również na zastosowanie posadowienia budynków na palach. Jak twierdzą, takie rozwiązanie umożliwia wentylację od spodu, a także pozwala na swobodny przepływ wody pod budynkiem, tym samym ingerencja w środowisko naturalne jest bardzo mała.
budynki osadzone są na palach
© Dominika Bezulska, Sebastian Kawalec, Adam Struski
Wszystkie budynki zostały zaprojektowane w konstrukcji słupowej drewnianej z materiału z recyklingu. Konstrukcja widoczna na elewacjach jest również główną konstrukcją budynku. Jak mówią autorzy — drewniane ściany zaizolowane granulatem celulozowym sprawiają, że budynek jest łatwy, tani w budowie i korzystanie wpływa na komfort mieszkańców, a co ważne jest przyjazny dla środowiska.
wszystkie budynki zostały zaprojektowane w konstrukcji słupowej drewnianej
© Dominika Bezulska, Sebastian Kawalec, Adam Struski
W projektowaniu przeszkleń wykorzystano ogniwa perowskitowe, które wytwarzają prąd. Dodatkowo na terenie działki została wprowadzona biogazowownia. Dzięki tym systemom wioska pozyskuje prąd w ekologiczny sposób i jest samowystarczalna energetycznie. Dodatkowo na terasach zaprojektowaliśmy zbiorniki na wodę deszczową do podlewania roślin i użycia jako woda szara w budynku.