5–8 czerwca 2019 roku w Mediolanie odbył się finał 15. edycji międzynarodowego konkursu skierowanego do studentów architektury „Multi Comfort Student Contest”.
W wydarzeniu wzięło udział 60 drużyn, które przedstawiły swoje projekty na arenie międzynarodowej. Pierwsze miejsce otrzymały studentki z Politechniki Śląskiej za projekt „CO. Living”.
Do tegorocznej edycji zgłosiło się ponad 2200 studentów z 34 państw i 199 renomowanych uczelni. Tym bardziej cieszy wiadomość, że pierwsze miejsce zdobyły reprezentantki Polski, Anna Toborek i Joanna Machera.
Finał w Mediolanie
Organizatorem konkursu był Saint-Gobain we współpracy z miastem Mediolan. W tegorocznej edycji zadaniem uczestników było przedstawienie pomysłu na ożywienie i przywrócenie integracji z miastem okolic stacji metra Crescenzago zgodnie z wizją #milano2030.
Komisja konkursu oceniała prace przede wszystkim pod kątem innowacyjności, energooszczędności oraz zgodności z założeniami budownictwa w standardzie Multi Comfort. Wizja projektu i jej założenia miały obejmować renowację trzech istniejących budynków i
zagospodarowanie obszaru zgodnie z kontekstem lokalizacji i przestrzenią miejską. Prace podejmowały głównie temat lepszego komfortu życia, poszanowania środowiska oraz możliwości rozwoju społecznego w obrębie metra.
W tym roku zadanie konkursowe było doskonałą ilustracją kilku głównych wyzwań, z którymi mierzą się obecnie miasta. Byłem ponownie pod wielkim wrażeniem entuzjazmu studentów i ich zaangażowania w prezentowanie swoich projektów uwzględniających
rozwiązania Multi Comfort Saint-Gobain do kreowania i budowania miast przyszłości. Miast, które mogą poprawić nasze codzienne życie i nasze samopoczucie, oraz miast, które również dbają o planetę. — mówił Pierre – André de Chalendar — prezes i dyrektor naczelny Saint-Gobain.
Radny do spraw urbanistyki Mediolanu Pierfrancesco Maran podkreśla, że zwycięskie projekty skłaniają władze miejskie do opracowania nowych pomysłów na obszary, które wymagają przebudowy. Miasto potrzebuje innowacyjnych, wysokiej jakości rozwiązań, a propozycje studentów, którzy wyraźnie pracowali z pasją i zaangażowaniem, stanowią niewątpliwie cenny wkład.
Uczestnicy konkursu w swoich prezentacjach w ciekawy sposób wykorzystali wiele rozwiązań Saint-Gobain. Poziom prezentowanych pomysłów był naprawdę wysoki. Stąd jeszcze większa radość, że naszym studentom udało się zdobyć najwyższe miejsce na tle tak dużej konkurencji. — mówiła Monika Mazurek – Skrzekowska — lider „Multi Comfort Student Contest Polska”
Drugie miejsce zdobyła drużyna z Wybrzeża Kości Słoniowej, trzecie miejsce drużyna z Białorusi. Przyznano też dwie nagrody specjalne dla drużyn z Korei Południowej i Rosji.
ilustracje dzięki uprzejmości Royal Brand PR
CO. Living
Projekt, który zaprezentowały polskie studentki został przygotowany pod przewodnictwem dr Andrzeja Dudy z Politechniki Śląskiej. „CO. Living” to propozycja, która porusza powszechny problem smogu. Projekt bazuje na nowoczesnej technologii oczyszczania powietrza, która ma pozytywnie wpłynąć na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Studentki zdecydowały się wyjść poza podstawową funkcję architektury i postawiły na aktywność skoncentrowaną na ochronie środowiska. Istotnym aspektem projektu było wykorzystanie jak największej ilości zieleni, która przenika się z architekturą. W celu minimalizacji zanieczyszczeń, wprowadzono technologię „Smog Free Towers”— czyli tzw. „zielonych płuc” w postaci innowacyjnych wież, dzięki którym mieszkańcy będą mogli cieszyć się komfortem dobrej jakości powietrza. To właśnie te wieże wzbudziły szczególną uwagę komisji. Dodatkowo na dachu budynku umieszczono olbrzymią przestrzeń w postaci zielonego dziedzińca, który umożliwi mieszkańcom spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Tym samym udało się stworzyć innowacyjny projekt miejsca przyjaznego dla ludzi, który pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Dodatkowo projekt jest zgodny z czynnikami zrównoważonego budownictwa i energooszczędności oraz uwzględnia standardy „Multi Comfort Saint-Gobain.”
Ilustracje dzięki uprzejmości Royal Brand PR
Laureatki otrzymały nagrodę pieniężną w wysokości 1 500 euro oraz dwumiesięczny staż w prestiżowej firmie architektonicznej w Mediolanie, który stanowi dla nich wyjątkową okazję na rozwój i lepszy start, już na samym początku kariery zawodowej. Nagrodę główną wręczał przewodniczący jury, jednocześnie komisarz triennale arch. Stefano Boeri — architekt, autor m.in. zielonych wieżowców „Bosco Verticale.”
źródło: Royal Brand PR
Ilustracje dzięki uprzejmości Royal Brand PR