Wyłoniono pięć projektów do finału corocznej Nagrody Architektonicznej POLITYKI. Celem plebiscytu jest promocja architektury nie tylko estetycznej, wpływającej na otoczenie, ale i przyjaznej użytkownikom.
W skład jury dokonującego wyboru finalistów wchodzą osoby, którym nie jest obojętny wygląd naszych miast i wsi.Są to najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawicieli stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znani artyści. Swoje nominacje do tegorocznej edycji zgłosiła także Małgorzata Tomczak redaktorka naczelna A&B.
Kategorie
Oficjalne nominacje do nagrody otrzymują cztery realizacje, które zbiorą najwięcej wskazań. Piątego finalistę wskazuje spośród pozostałych zgłoszonych redakcja POLITYKI. Jury dokonuje wyboru w trzech kategoriach:
Realizacje architektoniczne (tzw. mała i duża architektura, budownictwo mieszkalne zbiorowe i indywidualne, biurowce, budynki użyteczności publicznej, kościoły, budynki rewitalizowane, budownictwo inżynieryjne (stadiony, mosty itp.).
Rozwiązania urbanistyczne (osiedla, układy drogowe, tereny zielone, wypoczynkowe itd.)
Sztuka w przestrzeni publicznej (instalacje artystyczne, pomniki itp.).
Finaliści
Dom dla Bezdomnych Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia w Jankowicach projektu XYstudio.
Dom powstał z inicjatywy Anny i Andrzeja Formanowiczów, właścicieli fabryki mebli Forte na potrzeby Katolickiej Wspólnoty Chleb Życia. Budynek został zbudowany z materiałów w dużej części pozyskanych z nieużywanych już dziś obiektów — starego młyna czy stodół. Jest to inwestycja nie tylko powstająca niskim kosztem, ale i proekologiczna — zainstalowano ekologiczną oczyszczalnię ścieków i zbiorniki do pozyskiwania deszczówki. W czasie budowy z dużą dbałością traktowano okoliczną zieleń. Wewnętrzne patio zdobi mural stworzony przez Marcina Czaję. Dom został zaprojektowany z myślą o swoich mieszkańcach. Przy okazji tworzenia przytulnych, prostych pokoi architekci odpowiedzieli też na społeczny problem.
Dom dla bezdomnych w Jankowicach
fot. Xystudio
Dom Kwadrantowy projektu KWK Promes Robert Konieczny.
Projekt jednorodzinnego Domu Kwadrantowego odkrywa nowe możliwości i rozwiązania architektoniczne. Specyficzna bryła domu, porównywana do statku kosmicznego czy bunkra jest w pełni przystępna od strony ogrodu. Mieszkańcy mogą cieszyć się widokiem na zieleń przez w pełni przeszklone ściany, które w całości można schować. Projekt KWK Promes został nagrodzony m.in. nagrodą portalu Architizer dla najpiękniejszego domu jednorodzinnego na świecie. Przyczyniła się do tego środkowa część budynku, która przesuwa się po okręgu — chroniąc od słońca lub otwierając na nie poszczególne pomieszczenia.
Dom Kwadrantowy
fot. Jarosław Syrek
Nowy Targ — budynek biurowy we Wrocławiu projektu Maćków Pracownia Projektowa.
Biurowiec stoi w sąsiedztwie Urzędu Miasta, przy ul. św. Katarzyny i placu Nowy Targ (stąd pochodzi jego nazwa). Charakterystyczna elewacja koresponduje ze wzorem kwadratów na powierzchni placu. Bryła, mimo swoich pokaźnych rozmiarów — 120 tysięcy m³, nie przytłacza. Udało się to głównie dzięki przeszklonemu patio, które oddziela poszczególne moduły gmachu. Projektanci stworzyli nowoczesny budynek, który jednak nie narusza historycznego oblicza miasta w agresywny sposób.
Biurowiec Nowy Targ
fot. Maciej Luko
Osiedle Nowe Żerniki we Wrocławiu zaprojektowane przez 44 różne pracownie.
Wrocław wymyka się praktykowanemu już od jakiegoś czasu budowaniu nowych osiedli, w których balkony sąsiadów z naprzeciwka niemalże się stykają, a zielone tereny widnieją jedynie w ogłoszeniu. Duch WuWy jest wciąż żywy — wzorcowe budynki powstają w tym mieście i dzisiaj. Ponadto w urbanistycznym myśleniu Wrocławia zaszły zmiany po tym, jak był on Europejską Stolicą Kultury w 2016 r. Wtedy też narodziła się idea Nowych Żernik, osiedla postawionego od zera, ale zgodnie z ideą przemyślanej i przyjaznej ludziom architektury.
Nowe Żerniki
fot. Maciej Luko
Ośrodek Sportów Wodnych — baza kajakarska w Augustowie zaprojektowana przez PSBA Przemysław Sokołowski Biuro Architektoniczne, INOONI Jakub Zygmunt, Martyna Lenart-Zygmunt.
Przywodząca na myśl dziób łodzi baza stanowi przykład współczesnej architektury, która zgrabnie wpisuje się w swoje otoczenie – tu zieleń i rzekę Nettę. Bryła jest nie tylko intrygująca, ale i spełnia swoją funkcję. O Ośrodku Sportów Wodnych w Augustowie pisaliśmy więcej tutaj.
Baza Kajakarska
fot. Bartosz Dworski
Jury
Laureata Grand Prix wybierze w tym roku jury w składzie:
Grzegorz A. Buczek — architekt, urbanista, członek Rady Towarzystwa Urbanistów Polskich i b. wiceprezes Oddziału Warszawskiego SARP, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej;
Paweł Dobrzycki — architekt, scenograf teatralny, malarz i pedagog, dziekan Wydziału Scenografii ASP w Warszawie;
Feliks Falk — reżyser, scenarzysta, absolwent ASP w Warszawie;
Marlena Happach — dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy;
Marek Kościkiewicz — muzyk, producent, absolwent warszawskiej ASP;
Jacek Michalak — wiceprezes zarządu ds. rozwoju Grupy ATLAS;
Ewa P. Porębska — redaktor naczelna miesięcznika „Architektura-Murator”;
Krzysztof Sołoducha — redaktor naczelny portalu Sztuka Architektury;
Magdalena Staniszkis — architekt i urbanista, profesor na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej;
Bogna Świątkowska — prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana;
Jarosław Trybuś — historyk sztuki i krytyk architektury
Przedstawiciele redakcji POLITYKI:
Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.
Tygodnik POLITYKA zaprasza wszystkich miłośników architektury do wzięcia udziału w internetowym głosowaniu, którego efektem będzie wyłonienie zwycięzcy Nagrody Internautów. Wyborów można dokonywać do 19 kwietnia za pośrednictwem strony internetowej magazynu.
oprac.: Basia Hyjek
Wszystkie ilustracje dzięki uprzejmości organizatorów 9. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI