Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu #PONIEDZIAŁEKzEKSPERTEM, w którym rozwiewamy Wasze wątpliwości związane z budową i urządzaniem wnętrz. W dzisiejszym artykule na pytania naszych czytelników w temacie pomp ciepła odpowiada Adam Koniszewski z Stiebel Eltron.
Adam Koniszewski — dyrektor ds. inwestycji Stiebel Eltron, ekspert w dziedzinie pomp ciepła, który łączy zainteresowania z pracą zawodową. Ukończył dwa kierunki studiów, ściśle związanych z branżą HVACR: Politechnikę Gdańską (kierunek mechanika i budowa maszyn, specjalność: urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne) oraz Politechnikę Białostocką (kierunek inżyniera środowiska, specjalność: sieci i systemy sanitarne). Posiada wieloletnie doświadczenie w branży pomp ciepła. Ponadto jest autorem kilkudziesięciu artykułów na temat systemów grzewczych i chłodzących, opartych na odnawialnych źródłach energii. Okazjonalnie prowadzi zajęcia na wyższych uczelniach jako wykładowca z przemysłu. Posiada uprawnienia budowlane do projektowania i kierowania robotami budowlanymi w zakresie instalacji urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.
Pompy ciepła europejskich producentów są testowane w odniesieniu do klimatu chłodnego, umiarkowanego i ciepłego
© Stiebel Eltron
Czy na pompę ciepła można uzyskać dofinansowanie?
Adam Koniszewski: Tak, na system pompy ciepła wraz z montażem można uzyskać dofinansowanie, a opcje dostępne są zarówno dla osób budujących domy jednorodzinne, modernizujących je, a także mieszkańców budynków wielorodzinnych.
Program Czyste Powietrze dotyczy obiektów modernizowanych. Został on stworzony w celu wymiany nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe. Dla powstających domów jednorodzinnych dedykowany jest program Moje Ciepło, obejmujący wsparcie zakupu i montażu pomp ciepła. Z kolei osoby mieszkające w budynkach wielorodzinnych mają do dyspozycji program Ciepłe Mieszkanie, obejmujący m.in. wymianę źródeł ciepła.
Jak widać, katalog możliwości uzyskania wsparcia do zakupu pomp ciepła jest szeroki. Poza programami rządowymi warto rozejrzeć się także czy lokalny samorząd nie prowadzi działań, dzięki
którym można otrzymać dodatkowe dofinansowanie.
Czy należy zgłaszać instalacje pompy ciepła? Jeśli tak to do jakiego organu administracyjnego oraz w jakim terminie od czasu instalacji?
Adam: W pewnych sytuacjach fakt posiadania pompy ciepła może wiązać się z obowiązkiem jej zgłoszenia w Centralnym Rejestrze Operatorów. Funkcjonowanie rejestru związane jest z kwestiami bezpieczeństwa. To czy dana pompa podlega obowiązkowemu zgłoszeniu, zależy od ekwiwalentu CO₂.
Pompy ciepła poniżej 10 ton ekwiwalentu CO₂ są zwolnione z obowiązkowej rejestracji (są to pompy ciepła dla budownictwa jednorodzinnego). Ekwiwalent CO₂ liczony jest w następujący sposób: ilość czynnika chłodniczego w urządzeniu wyrażony w kg pomnożony przez współczynnik GWP (ang. Global Warming Potential). W przypadku przekroczenia 10 ton ekwiwalentu CO₂ (pompy ciepła hermetycznie zamknięte) wymagana jest rejestracja pompy ciepła w Centralnym Rejestrze Instalatorów.
Niektóre pompy ciepła trzeba zgłosić do Centralnego Rejestru Operatorów
© Stiebel Eltron
Jak przygotować dom jednorodzinny do montażu pompy ciepła?
Adam: Należy dostosować system grzewczy domu jednorodzinnego dla temperatur zasilania wody grzewczej poniżej <55°C przy temperaturze obliczeniowej dla danej strefy klimatycznej (np. I strefa klimatyczna Koszalin) -16°C, parametry instalacji grzewczej 55°C (zasilanie)/ 45°C (powrót). Instalacja grzewcza może być „grzejnikowa” na parametry 55/45°C oraz „podłogowa” na parametry 35/30°C. Przy ogrzewaniu podłogowym pompa ciepła osiąga najwyższe sprawności pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.
Czy warto założyć pompę ciepła bez fotowoltaiki?
Adam: Warto. Pompa ciepła pozyskuje do 85% (gruntowe pompy ciepła) energii ze źródeł odnawialnych na 100% niezbędnej energii do ogrzania naszego domu oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej. To już się opłaca. Pozostałe 15% energii pochodzi z napędu sprężarki pompy ciepła, za co płacimy. Tę część energii również możemy pozyskać ze źródeł odnawialnych, korzystając z „fotowoltaiki”. Jednak niezależnie czy z fotowoltaiką, czy bez niej, pompa ciepła w zestawieniach opisujących najbardziej ekonomiczne źródła ogrzewania plasuje się na pierwszym miejscu.
Czy wykorzystanie pompy ciepła jako źródła ogrzewania domu może być w naszych warunkach klimatycznych faktycznie opłacalne i generować oszczędności?
Adam: Oczywiście! Pompy ciepła szczególnie korzystające ze źródła odnawialnego, jakim jest powietrze, muszą być przystosowane do określonych warunków klimatycznych. Pompy ciepła europejskich producentów są testowane w odniesieniu do klimatu chłodnego, umiarkowanego i ciepłego.
Jeśli chodzi o konkretne przykłady rozwiązań stosowanych przez producentów z myślą o danym rodzaju klimatu, to dla przykładu pompy ciepła Stiebel Eltron posiadają odpowiednią konstrukcję parownika, w postaci lamelowej chłodnicy powietrza. To zapewnia skuteczne odszranianie pompy ciepła przy zachowaniu jej wysokiej efektywności energetycznej.
Pompa ciepła jest uznawana za najbardziej ekonomiczne źródło ogrzewania
© Stiebel Eltron
Czy potwierdzony jest aspekt ekonomiczny użytkowania pomp ciepła w Polsce z uwzględnieniem regionów?
Adam: Pompy ciepła posiadają możliwości pozyskiwania energii odnawialnej z powietrza, ale i również z gruntu. W zależności od zastosowania (regionu) wybierane jest odpowiednie rozwiązanie. Posiadamy narzędzia do symulacji pracy pompy ciepła dla każdego regionu w Polsce. W celu analizy zachęcam do kontaktu z naszymi konsultantami.
Co jest tańsze — gaz czy pompa ciepła?
Adam: Wszelkie dane pokazują, że pompy ciepła są tańsze od gazu. Pompa ciepła pozyskuje ze źródeł odnawialnych do 85%, ze 100% energii niezbędnej do ogrzania naszego domu czy przygotowania ciepłej wody użytkowej i jest obecnie najtańszym źródłem energii grzewczej dla naszych domów. Odpowiadając na tak postawione pytanie, warto zwrócić uwagę, że musimy pamiętać, iż porównanie kosztów użytkowania pompy ciepła oraz innego rodzaju źródeł ogrzewania należy przeprowadzić dla perspektywy dekady, a nawet dłużej. Dostępne opracowania jasno wskazują, że w tej perspektywie ceny błękitnego paliwa będą rosły, podczas gdy ceny energii elektrycznej, która jest niezbędna do zasilania podzespołów pomp, będą spadać. Wpływ na to będzie miało upowszechnienie OZE, w tym fotowoltaiki i wiatraków.
Sprawdź poprzednie rozmowy z cyklu #PONIEDZIAŁEKZEKSPERTEM na temat fotowoltaiki oraz mebli na wymiar