W jaki sposób zaaranżować niewielką kawalerkę? Dla inwestorki istotne było stworzenie charakterystycznej cechy, którą została dominacja obłych kształtów w meblach i akcesoriach. Projekt dla niepozornej kawalerki opracowała pracownia Sobkowiak Architektura.
salon kawalerki to przestrzeń pełna nasyconych kolorów
fot. Wiktoria Wasiak, © Sobkowiak Architektura
tworzenie przestrzeni
Istotne było postawienie na naturalne kolory — paletę odcieni bordo, delikatnych róży, ciepłych pomarańczy, ale również bieli i czerni. Dobór kolorystyczny wynikał również z ustawienia okien na południe — mocne dzienne światło zmienia nasycenie barw. W mieszkaniu nie wprowadzano żadnych zmian w układzie funkcjonalnym, choć było to możliwe, ponieważ kamienica, w której znajduje się kawalerka, przeszła gruntowny remont.
charakterystycznym elementem mieszkania są liczne detale i akcesoria
fot. Wiktoria Wasiak, © Sobkowiak Architektura
Nie przesuwaliśmy ścian, zachowaliśmy zastany układ funkcjonalny z delikatnie wyodrębnionymi z salonu strefami sypialni oraz kuchni. W wejściu do sypialni wprowadziliśmy jedynie rodzaj ruchomego parawanu. Siły skoncentrowaliśmy na tym, by wyszukać meble, rozwiązania oświetleniowe i dodatki, które pozwolą zaaranżować tę przestrzeń wygodnie i efektownie — podkreśla architektka Agata Sobkowiak z pracowni Sobkowiak Architektura.
warto zwrócić uwagę na komodę wykonaną z drewna
fot. Wiktoria Wasiak, © Sobkowiak Architektura
w poszukiwaniu obłych form
Dominującym elementem w przestrzeni kawalerki miały być obłe formy — tworzące spójny charakter. Obłość widoczna jest w wyborze mebli, tapet, akcesoriów, a nawet luster. Każdy szczegół wnętrza jest stanowi autonomiczny element, nie łącząc się z pozostałymi. Salon wypełniony jest obłymi przedmiotami. Kanapą wygiętą w łuk, owalnymi siedziskami, drewnianymi meblami. Kolorystyka wnętrza jest mocno zróżnicowana — od delikatnych róży po nasycone pomarańcze, poza ścianami, które utrzymane zostały w białej tonacji.
To kolejny akcent ciepłej barwy z palety kolorów naturalnych, kojących, przyjaznych w odbiorze i przytulnych. Charakterystycznych, a jednak ponadczasowych – zwraca uwagę architektka Agata Sobkowiak.
lustra pozwalają na optycznie powiększanie niewielkiej kawalerki
fot. Wiktoria Wasiak, © Sobkowiak Architektura
Sypialnia
Sypialnia od salonu została oddzielona niewielkim pasem ściany. Do zapewnienia odpowiedniej prywatności służą przesuwne drzwi ze szkła ornamentowanego, jednocześnie mające charakter dekoracyjny. Drzwi zostały zamknięte łukiem, który zostaje szerzej wykorzystany w tym pomieszczeniu. Widoczny jest również przy podwójnym zagłówku i lustrze. Wprowadzenie tego rodzaju rozwiązań jest kontynuacją dominującego elementu salonu, jakim są obłe formy mebli i akcesoriów.
w sypialni widoczna jest ta sama kolorystyka
fot. Wiktoria Wasiak, © Sobkowiak Architektura
Kuchnia i Łazienka
Funkcjonalna przestrzeń domu złożona z kuchni miała przede wszystkim nie tworzyć wrażenia „gotowania przy kanapie”. O ile kwestie funkcjonalności nie były najważniejsze w przypadku salonu i sypialni, tak zupełnie zdominowały organizację kuchni. Na podłodze zdecydowano się na barwioną klepkę dębową. Wzdłuż ścian rozciąga się dyskretnie stylizowana zabudowa meblowa z białymi frontami. Wszystkie meble zostały uproszczone, na tyle, na ile to możliwe. W łazience architektka wraz z klientką postawiły na białe płytki naśladujące marmur. Wnętrze nawiązuje relacje z pozostałymi pomieszczeniami przez pomalowanie sufitu na odcień pomarańczowy.
kuchnia to miejsce, gdzie postawiono na biel
fot. Wiktoria Wasiak, © Sobkowiak Architektura