Dom z lat 80. XX wieku przeszedł wielką przemianę. We wnętrzu znajdują się jednak nawiązania do historii sztuki i wzornictwa. Wątki te umiejętnie połączyli Małgorzata i Andrzej Bacik z pracowni MM Architekci.
Wielkie zmiany
Metamorfoza willi trwała aż 3 lata. Powiększono wejście, skorygowano układ okien, zmieniono elewacje i dodano do niej elementy drewniane. Balkony zyskały nowe balustrady, stworzono również rozległy taras. Duże zmiany zaszły także w układzie wnętrz. Kuchnia została otwarta na jadalnię i salon. Natomiast wyburzenie ściany pomiędzy dwoma niewielkimi pokojami pozwoliło stworzyć dużą, wygodną sypialnię.
Metamorfoza domu trwała 3 lata
Fot: Yassen Hristov Stylizacja: Patrycja Rabińska
Inwestorzy mieli kilka jasno określonych oczekiwań. Łóżko miało być o 20 cm szersze niż standardowe, okna salonu wolne od zasłon, a kuchnia nowoczesna. Poza tym dom zgodnie z propozycją Małgorzaty Bacik, która zajęła się wnętrzami, miał harmonijnie łączyć inspiracje z różnych epok.
Mosiężna balustrada schodów to unikatowy projekt Małgorzaty Bacik, oparty na wzorze z historycznej ryciny. Widać w nim wyraźnie wpływy wiedeńskiej secesji. Niezbędny balans wprowadzają obiekty nowoczesne, na czele z okrągłym stołem jadalnianym oraz rzeźbiarskimi lampami.
Balustrada projektu Małgorzaty Bacik
Fot: Anna Bacik|Yassen Hristov Stylizacja: Patrycja Rabińska
Salon wypełniony perełkami wzornictwa
Spokojna, kojąca atmosfera salonu odpowiada nastrojowi panującemu w całym domu. Znajdziemy w nim starannie dobrane meble i dodatki reprezentujące różne okresy XX wieku. Wiele z nich reprezentuje przedwojenny styl art déco i tużpowojenny Mid-Century Modern. Należą do nich stoliki kawowe w stylu Hollywood Regency, palisandrowa komoda na cienkich nóżkach czy lustro umieszczone na ścianie przy schodach. Głębiej znajdziemy neobarokowy szklany żyrandol. Obraz nad komodą to kompozycja Wandy Kosińskiej-Nowak.
Salon wypełniony jest wzornictwem z różnych lat
Fot: Yassen Hristov Stylizacja: Patrycja Rabińska
Zdobna kuchnia
Lekko połyskliwe lub delikatnie spatynowane złoto przewija się przez cały dom, dając mu walor klasycznej elegancji. Nie brak go również w oryginalnej trójkątnej mozaice, złożonej z czarnych i złotych trójkątów. Pojawia się tu jednak również srebro. Przede wszystkim w postaci chromu m.in. w oprawach lamp dekoracyjnych. Wzrok w strefie kuchennej przyciąga również zjawiskowa tapeta z motywem kwiatów. W kuchennym oknie pojawia się roleta rzymska z półprzejrzystej tkaniny. Gładki materiał tworzy korzystne tło dla kolorów i faktur salonu.
Mozaika w kuchni
Fot: Yassen Hristov Stylizacja: Patrycja Rabińska
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji! Kliknij TUTAJ
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK