Mała powierzchnia i ograniczony budżet. Z takimi wyzwaniami projektowymi musiała się zmierzyć Ula Schönhofer, autorka projektu kawalerki.
Surowe meble zostały ocieplone dodatkami
Fot. Julia Michalczewska
Maksymalne wykorzystanie przestrzeni
Mieszkanie ma powierzchnię 28 m². Inwestorzy kupili je na rynku pierwotnym. Kawalerka przeznaczona jest na wynajem długoterminowy. Założeniem było stworzenie uniwersalnego, lecz nie nudnego wnętrza. Architektka postawiła więc na kontrastowe kolory i geometryczne wzory.
- Projektując mieszkanie, myślałam o młodej osobie, która potrzebuje elastycznej przestrzeni o otwartej funkcji, którą uzupełni według własnych potrzeb – tłumaczy Ula Schönhofer.
W pokoju dziennym znajduje się narożna rozkładana sofa
Fot. Julia Michalczewska
Ograniczony budżet
Budżet przeznaczony na wykończenie mieszkania nie zakładał mebli wykonanych na zamówienie. Z tego powodu, już na etapie deweloperskim, układ ścian, przyłączy i punktów elektrycznych został zaprojektowany tak, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń, wstawiając do niej gotowe meble, w tym kuchnię.
- Projekt był wyzwaniem. Wiązał się z wieloma kompromisami wynikającymi z ograniczeń budżetowych, jednak dzięki konsekwencji w realizowaniu wypracowanych założeń powstało spójne stylistycznie i funkcjonalne wnętrze – opisuje architektka.
Aranżacja jest uniwersalna, ale nie brak tu interesujących akcentów
Fot. Julia Michalczewska
Rozwiązania do małego M
Czarna kuchnia w małym mieszkaniu nie jest oczywistym wyborem, jednak stanowi ciekawy akcent, który nadaje charakteru aranżacji. Zmiana lokalizacji grzejnika w pokoju dziennym pozwoliła zmieścić wygodną rozkładaną sofę. Również dzięki tej poprawce, mebel stoi bokiem, a nie przodem w kierunku aneksu. Zamiast tradycyjnego regału, obok wypoczynku, zastosowano system, który daje możliwość zmiany rozstawienia i ilości półek. To praktyczne rozwiązanie do niewielkich wnętrz. Industrialny charakter mebli został ocieplony dodatkami m.in. dywanem w zielono-białą szachownicę.
Mebel posiada funkcję dostosowania ilości i rozkładu półek
Fot. Julia Michalczewska
Łazienka z barwnym akcentem
Na podłogę w łazience projektantka wybrała kafelki w odcieniu terakoty. Jeszcze przed oddaniem mieszkania zdecydowano o rezygnacji z wanny na rzecz bardziej kompaktowego rozwiązania, jakim jest prysznic. Znajdziemy tu także niewielką zabudowę gospodarczą z miejscem na pralkę i środki czystości.
Podłoga w łazience ma odcień terakoty
Fot. Julia Michalczewska
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK