Projektowanie dla rodziny to szczególne wyzwanie. Właśnie takie zadanie otrzymała Karolina Janczy z pracowni Janczy Studio.
Apartament zamieszkuje także pies
Fot. Bartek Barczyk
Wyjątkowa współpraca
W pracy projektanta niezwykle ważne jest nawiązanie relacji i zbudowanie więzi z klientami. Tylko dzięki temu architekci mogą odkryć prawdziwe, często nawet nieuświadomione potrzeby klientów, a także zrozumieć ich rytm dnia, gusta oraz nawyki, które mają istotny wpływ na korzystanie z domowej przestrzeni. W tym przypadku Karolina Janczy ten etap miała już dawno za sobą, ponieważ tym razem musiała stworzyć wnętrza mieszkania dla swojego brata i jego żony. Nie oznaczało to jednak, że projekt był łatwiejszy – wręcz przeciwnie.
Apartament ma dwa piętra
Fot. Przemek Kuciński
Elastyczne rozwiązania
Wnętrze wymagało dużych zmian. Mieszkanie było podzielone na małe niepraktyczne pomieszczenia. Architektka przekształciła je w otwartą, wielofunkcyjną przestrzeń. Specjalnie zaprojektowane meble z łatwością można zaadaptować do dynamicznych potrzeb mieszkańców. Blat stołu wysuwa się z wyspy kuchennej, natomiast sofa może służyć także jako przestrzeń do spania.
Inwestorzy pragnęli, aby przestrzeń była otwarta i wielofunkcyjna
Fot. Przemek Kuciński
- Piotrowi i Magdzie zależało na funkcjonalnej przestrzeni z nutą wyrazistości, zdecydowanymi detalami i designerskimi akcentami w ciemniejszych, nietypowych kolorach. Szczególnie ważna była dla nich przestrzeń dzienna, w której spędzają czas z rodziną i przyjaciółmi. Miejsce to miało być elastyczne, umożliwiające adaptację na różnego rodzaju spotkań. Styl tego projektu wymyka się jednoznacznej kategoryzacji, stanowiąc ich własną interpretację idealnej przestrzeni. Gdybym jednak miała określić go z punktu widzenia profesjonalisty, nazwałabym go eklektycznym, łączącym nowoczesne funkcje z detalami nawiązującymi do klasycznych rozwiązań – komentuje Karolina Janczy.
Strefa dzienna znajduje się na parterze
Fot. Przemek Kuciński
Z przymrużeniem oka
Dwupoziomowy apartament, został podzielony na część prywatną oraz strefę dzienną. Aneks kuchenny wyposażono w nowoczesny sprzęt AGD. Warto zwrócić uwagę na minimalistyczną lampę zawieszoną nad wyspą kuchenną.
Kuchnia utrzymana jest w ciemnych kolorach
Fot. Przemek Kuciński
Strefa master składa się natomiast z sypialni, garderoby i łazienki. Charakteru aranżacji dodają unikatowe detale. Projektantka osobiście namalowała abstrakcyjną grafikę na jednej ze ścian. Ponadto sufit w korytarzu został udekorowany tapetą wykonaną na podstawie jej obrazu. W sypialni również znajdziemy jedno z jej dzieł.
- Detale oraz drobiazgi mają tu ogromne znaczenie, są przemyślane i wykonane z pewnym dystansem, co dodaje wnętrzu lekkości. Na przykład tkaniny we wnękach w garderobie, tapety w nieoczywistych miejscach, czy uchwyty na ręczniki w formie ludzików wspinających się po ścianie. Taki miks drogich elementów z bardziej zwyczajnymi meblami tworzy zindywidualizowaną, w mojej ocenie, odważną przestrzeń, idealną na pierwsze wspólne mieszkanie dla młodej j pary – dodaje Karolina Janczy.
Ścianę sypialni ozdabia dzieło architektki
Fot. Bartek Barczyk
Barwny podział garderoby
Inwestorzy potrzebowali dużo miejsca do przechowywania. Architektka stworzyła więc dla nich imponującą garderobę. Pomieszczenie zostało podzielone na trzy części – dla niej, dla niego oraz przestrzeń wspólną. Granice poszczególnych stref wyznaczają kolory.
Projektantka stworzyła pojemną garderobę
Fot. Bartek Barczyk
- To w zasadzie dzisiaj jedno z moich ulubionych pomieszczeń, nie chcieliśmy stawiać oczywistych granic w formie szafek, czy ścianek. Ten dość jasny podział jest czytelny w barwach i detalach. To miejsce, choć faktycznie przeznaczone tylko dla najbliższych ma w sobie to „coś”, styl i charakter jego mieszkańców – opisuje projektantka.
Strefy garderoby zostały wydzielone za pomocą kolorów
Fot. Przemek Kuciński
Nowoczesność w służbie komfortu
Architektka zdecydowała się także na zaimplementowanie nowoczesnych technologii. Zastosowany w apartamencie system Smart Home umożliwia zdalne sterowanie różnymi elementami wyposażenia, tym samym zwiększając komfort i bezpieczeństwo domowników. Oświetlenie dopasowane do systemu smart pozwala na regulację intensywności światła i zmianę nastroju w poszczególnych pomieszczeniach, co umożliwia stworzenie odpowiedniej atmosfery na każdą okazję.
- Nowoczesne technologie to nie tylko wygoda, ale i sposób na wyrażenie siebie. Dzięki systemowi smart home oraz inteligentnemu oświetleniu mieszkańcy mogą dostosować swoje otoczenie do nastroju i okazji, tworząc przestrzeń, która jest nie tylko funkcjonalna, ale i wyjątkowa — dodaje projektantka.
W apartamencie zastosowano inteligentne oświetlenie
Fot. Przemek Kuciński
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK