Firma VOX opublikowała nowy raport opisujący nasze warunki mieszkaniowe oraz to, co o nich myślimy. Dowiadujemy się z niego m.in. kiedy opuszczamy dom rodzinny oraz co przeszkadza nam we wnętrzach.
Przeprowadzka
Fot. Cottonbro © Pexels
Własny kąt
Dość późno opuszczamy dom rodzinny. Przeciętny Polak ma wówczas 29 lat. W przypadku kobiet wiek ten wynosi 27 lat, mężczyźni pozostają z rodziną 4 lata dłużej. Przyczyn można upatrywać w tym, że lubimy być na swoim. Zdecydowana większość z nas, bo aż 86% żyje w domach i mieszkaniach własnościowych. Zaledwie 14% wynajmuje lokale. To właśnie ten czynnik oraz deficyt mieszkań i trudności ze zdobyciem kredytu, sprawiają, że pozostajemy z rodziną dłużej.
Raport
© VOX
Co chcielibyśmy zmienić?
Najbardziej doskwiera nam brak miejsca. Na problem ten narzeka jedna trzecia Polaków. W szczególności w dużych miastach. Jednocześnie aż 13% deklaruje, że mieszka w przestrzeni, która jest dla nich za duża. Większość z nich żyje w domach. Oprócz tego blisko 40% z nas irytują nieustawne pomieszczenia. 27% Polaków marzy o większej przestrzeni roboczej w kuchni, natomiast niewiele mniej, bo 22% zauważa błędy w konstrukcji budynku. Ważne są dla nas również kwestie estetyczne. Siedemnaście procent Polaków uważa, że posiada nieestetyczne meble i dodatki. Co siódmy z nas narzeka na nietrwałe materiały wykończeniowe.
Często narzekamy na brak miejsca roboczego w kuchni
Fot. R Architecture © UNSPLASH
Czy planujemy zmiany?
Większość z nas jest zadowolona ze swojego miejsca zamieszkania. Aż 7 na 10 Polaków, ocenia swoje aktualne warunki mieszkaniowe pozytywnie. Zgodnie z tegorocznymi danymi CBOS co piątemu z nas mieszka się bardzo dobrze, a co drugiemu – dobrze. Niemal co trzeci z nas chciałby się jednak przeprowadzić.
Mimo iż aż 77% Polaków widzi potrzebę zmian w swoim domu, prawie połowa z nas twierdzi, że nie potrzebuje przeprowadzić remontu. W planach ma go blisko co czwarty Polak, natomiast aż 23% twierdzi, że ma takie chęci, ale problemem jest brak pieniędzy.
Remont
Fot. Roselyn Tirado © UNSPLASH
Całość raportu można przeczytać tutaj