Dni globalnej niepewności i izolacji nie współgrają z minimalizmem. Pośród pandemii, surowych, ciasno zredagowanych przestrzeni odbijają się tylko nasze lęki i narastający dyskomfort. Przedłużony okres pozostawania w domu skłonił nas do ponownego przemyślenia kolorystyki wnętrz i utorował drogę do wielkiego powrotu kolorów! Gdy wszystko wokół nas wydaje się zwalniać i być monotonne, kolor dodaje energii, ożywiając wszystko wokoło. Nie powinno to dziwić, wiedząc, jak bardzo obecność koloru może zmienić nasze samopoczucie i zdrowie psychiczne.
Odważne fiolety są wyjątkowo modne w tym sezonie
© Anni Roenkae
Zmienne oblicze fioletu
Fioletowy kolor jest coraz bardziej popularny w aranżacji wnętrz. Szczególnie dobrze prezentuje się w eleganckich wnętrzach nowoczesnych lub w stylu glamour. Nie oznacza to jednak, że nie można go stosować w innych stylach. Chociaż trzeba to dokładnie przemyśleć – jak będzie używany i jaki odcień wybrać. Nie każdy fiolet wygląda tak samo. Może być przewodnim kolorem we wnętrzu, ale trzeba pamiętać o jednej zasadzie. Nie wolno przesadzić z tym kolorem, gdyż może on przytłoczyć całe wnętrze.
Dlaczego tak atrakcyjny?
Według psychologii kolorów lawenda i liliowy są znane z tego, że wspomagają gojenie i tworzą kojące środowisko dla zmartwionych umysłów. Oznaczają spokój, odnowę i radosne dążenia oraz sprawiają, że czujesz się błogo i beztrosko.
Słyszeliśmy już wcześniej o lekkich fioletach, które były hitem poprzednich sezonów jednak obecnie jasna lawenda i liliowy powoli ustępują miejsca bardziej odważnym fioletom jak jagoda, ciemna fuksja i zakurzona orchidea.
Dodatki w postaci neonów, stworzą w naszym wnętrzu klimat retro
© Freepik.com
Fioletowe odrodzenie lat 80
W wielu eksperymentalnych koncepcjach projektowych widzimy pastelowy fiolet. Działa on jako tło mające jednak swój charakter. Ten kolor to towarzysz zabaw w wielu odważnych ustawieniach mebli. Aby wypełnić lukę między rzeczywistością a fantazją często aranżacje wspiera wprowadzenie akcentów neonowych.
Mocne akcenty
W nowoczesnym salonie możemy swobodnie zastosować fioletowe dodatki i dekoracje jak zasłony, poduszki czy koce. Fioletowy kolor świetnie prezentuje się również na meblach. Mocne fioletowe fotele i sofa na jasnym tle — białym, szarym lub beżowym — robią wrażenie i dodają wnętrzu szyku i elegancji. Jest to szczególnie ważne we wspomnianym salonie i innych domowych wnętrzach.
Jasny fiolet w odważnym zestawianiu kolorystycznym — z mocną zielenią i turkusem
© Joybird Furniture/houzz.com
W którym pomieszczeniu możemy użyć fioletu?
Jasny fiolet doskonale sprawdzi się w łazience i sypialni. Niektóre fiolety wstają i krzyczą, desperacko szukając uwagi Ten odcień wręcz przeciwnie — szepcze i przyciąga wzrok swoim magnetyzmem. Jest na tyle uniwersalny, że bez problemu nadaje się także do innych wnętrz jak: salon, kuchnia, gabinet czy pokój dziecięcy.
Kolor śliwkowo-fioletowy lub fioletowo-czerwony bardzo dobrze prezentują się w salonie lub kuchni. To ostatnie rozwiązanie jest dość nietypowe, ale w połączeniu z bielą lub złotem prezentuje się naprawdę imponująco.
Ciemny fiolet najczęściej stosuje się w salonach – nie ma również przeciwwskazań do zastosowania go w innych wnętrzach. Ma zdecydowanie królewski ton, pewny swojej godnej gracji i uroku Pamiętajmy, aby połączyć go z jasnymi kolorami i zapewnić dobre źródło światła, aby pomieszczenie nie wydawało się mniejsze.
Opracowanie: Dominika Tyrlik