Zielony dach, ekologiczne ogrzewanie i warzywa z własnego ogrodu. Tak prezentuje się dom, który łącze nowoczesne rozwiązania z sielskim klimatem.
Dach budynku pokryty jest rozchodnikiem
© Zielona Wieś
Dach, który żyje
Parterowy dom o powierzchni 178 m2 to budynek pokazowy zaprojektowany przez duńską firmę. Jego dach pokryty jest rozchodnikiem. Zmieniająca barwy wraz z porą roku roślina ma nie tylko walory estetyczne, ale i praktyczne. Stanowi dodatkową izolację termiczną, oszczędzając w porównaniu z konwencjonalnymi dachami 20 – 30 proc. energii. Gromadzi wodę deszczową, oczyszcza powietrze oraz reguluje temperaturę wewnątrz budynku. Obniża temperaturę na dachu, co w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną zwiększa efektywność paneli słonecznych.
Budynek jest wyposażony również w fotowoltaikę, pompę ciepła, rekuperację i system gospodarowania wodą deszczową
© Zielona Wieś
Ekologicznie i energooszczędnie
Konstrukcja budynku pozwala również na bardzo dokładne uszczelnienie. Wraz z pompą ciepła powoduje to, że ogrzewanie takiego domu jest niezwykle wydajne i oszczędne. Działania w nim również rekuperacja, czyli mechaniczna wentylacja z odzyskiwaniem ciepła oraz system gromadzenia deszczówki. Pewną równowagę między tymi innowacyjnymi rozwiązaniami a sielskim charakterem miejsca wprowadza drewniana fasada. Z drewna stworzony został także taras z widokiem na zieleń. Natomiast duże okna w tradycyjnym stylu zapewniają dobre doświetlenie pomieszczeń i dodają całości uroku.
Na działce znajduje się także szklarnia
© Zielona Wieś
W otoczeniu zieleni
Warto również zwrócić uwagę na zagospodarowanie samej zieleni. Na działce stworzono szklarnię, w której mieszkańcy będą mogli hodować warzywa. Przy ogrodzeniu zasadzono natomiast bluszcz i dzikie wino, które z biegiem czasu pięknie udekorują tę przestrzeń. Takich domów ma powstać docelowo dziesięć. Razem będą tworzyć inwestycję o nazwie Zielona Wieś.
Budujesz dom? Sprawdź nasze porady budowlane
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK