Podpowiadamy jak dobierać ciemne akcenty
W przeszłości przywodząca na myśl negatywne skojarzenia czerń, teraz stała się ekskluzywnym dodatkiem. Wzmacnia otaczające ją kolory i podkreśla negatywną przestrzeń, co z kolei powoduje odczucie, że pokój jest większy i jaśniejszy. Dodając czarne akcenty, sprawimy, że aranżacja nie będzie przytłaczająca, ponieważ kolor ten zarówno kontrastuje, jak i uzupełnia większość innych tonów. Nie trzeba wiele, aby uzyskać spektakularny efekt.
Czerń zdynamizuje jasne, pastelowe wnętrze, uspokoi mocne kolory, a modnym szarościom doda elegancji i finezji
© BM Housing
Czarny industrial
Czarne dodatki we wnętrzu zaczęły swoją karierę wraz z nastaniem szalonej mody na wnętrza w stylu loft. Czerń przestała być domeną jedynie eleganckiego glamour, a stała się kolorem kojarzonym ze sztuką, swobodą, spontanicznością. W loftach czerń wpisana jest we wnętrze. Czarne są szprosy w oknach, elementy konstrukcyjne, instalacja elektryczna poprowadzona na wierzchu ceglanej czy betonowej ściany. Umeblowanie loftu to najczęściej meble wykonane z naturalnego drewna i metalu malowanego proszkowo. Czarne dodatki w lofcie pojawiły się więc naturalnie – miały surowy charakter, który nie burzył postindustrialnej koncepcji wnętrza.
Spójne czarne dodatki stosowane z umiarem nadadzą wnętrzu finezji
© BM Housing
Co za dużo to nie zdrowo
Wybór dekoracji i dodatków do wnętrza bywa kłopotliwy, szczególnie gdy zbyt wiele dodatków bardzo nam się podoba. Warto więc znać umiar by nasze wnętrza nie przypominały showroomu wnętrzarskiego. Wybierajmy dodatki według jakiegoś klucza – stylu, materiału, z którego zostały wykonane lub koloru. Używając tak mocnego koloru, przydatna będzie zasada 60, 30, 10. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie także zastosowanie czarnych dodatków na monochromatycznym tle, dzięki temu ożywimy kompozycję. Nie jest to jednak zasada nie do złamania, przy odpowiednim doborze kolorów możemy uzyskać bardzo oryginalną aranżację.
Industrialna ściana
Ta dekoracyjna bariera kojarzy się również z loftowymi aranżacjami. Drzwi ze stalowymi ramkami crittal wall, które sprawią, że pomieszczenia stają się większe i bardziej otwarte to niezwykle ciekawe rozwiązanie. Cienkie ciemne szprosy okien mogą być stylowym dodatkiem do każdego pomieszczenia. Można zastosować je w przedpokoju, łazience lub kuchni jako drzwi, lub elegancka ścianka działowa.
Akcentująca czarna ściana to idealny sposób, aby zanurzyć się w odważnym kolorze czerni
© BM Housing
Dla odważnych
Ściana akcentująca to idealny sposób, aby zanurzyć się w odważnym kolorze czerni, nie pozwalając, aby przytłoczył on cały pokój. Lokalizacja jest tutaj kluczem do sukcesu. Pierwszym ważnym krokiem w wyborze odpowiedniego ustawienia dla mocnej ściany akcentującej jest wybór miejsca w domu o największej dostępności światła. Najlepszą opcją byłoby wybranie ściany na otwartej przestrzeni z naturalnym oświetleniem, aby wszystko było przewiewne. Świetnym wyborem jest ściana zwrócona do okna lub przylegająca do okna, które wpuszcza dużo światła słonecznego. Jeśli wybierzemy inną część pokoju, upewnijmy się, że użyjemy mocnego elementu oświetleniowego, aby zrównoważyć jasne i ciemne tony. Oświetlenie szynowe i duże żyrandole to dobre opcje.
Ciemne alternatywy
Jeśli czerń to dla nas zbyt odważne posunięcie lub po prostu nie lubimy tego mocnego koloru, możemy w zamian użyć innego ciemnego odcienia, który przy stonowanym wystroju będzie pełnił taką samą funkcję. Może to być przydymiony niebieski kolor lub ciemna szarość. Te kolory także wyglądają wspaniale jako akcent kolorystyczny w pomieszczeniu. Elementy wyposażenia lub wyrazisty kolor na ścianach i stolarce, stworzy nastrojowy i wyrafinowany wygląd.
Opracowanie: Dominika Tyrlik