Analizujemy ostatnią już część raportu „Jakich zmian potrzebują domy Polaków?” Wcześniej przyglądaliśmy się temu, jak mieszkamy, jak urządzamy wnętrza oraz o jakich domach marzymy. Dziś zajmiemy się tym, co stanowi dla nas wyzwanie w urządzaniu wnętrz.
Wyzwania aranżacyjne
Aż dla 76% z nas aranżacja wnętrz jest trudnym i czasochłonnym zajęciem. Największymi wyzwaniami są: odpowiednia organizacja, elastyczność oraz wyobraźnia przestrzenna. Problemy aranżacyjne sprawia nam głównie kuchnia. Tak twierdzi ponad połowa badanych. Następne w kolejności są salon, łazienka i przedpokój. Mniej uwagi poświęcamy trefom prywatnym, w szczególności sypialni.
Najwięcej problemów sprawia nam kuchnia
Fot. Sidekix media © UNSPLASH
Odpowiednie planowanie
Oprócz kwestii aranżacyjnych mamy również problem z aspektami praktycznymi. Podczas wykańczania i meblowania wnętrz trudno nam zmieścić się w planowanym budżecie. Nawet najbardziej racjonalne plany rozmijają się z rzeczywistością. Z tego względu część osób decyduje się rozłożyć prace na dłuższy czas. Problemem sprawia nam także samo planowanie wydatków i kolejności prac oraz oszacowanie tego, ile materiałów będzie nam potrzebne. W związku z tym, że inspirujemy się głównie tym, co widzimy w sieci, trudno jest nam wyobrazić sobie finalną, trójwymiarową aranżację.
Dobór ilości materiałów stanowi dla nas wyzwanie
Fot. Callum Hill © UNSPLASH
Fachowa pomoc
Wyzwaniem jest również szukanie fachowców. 44% Polaków ma z tym problem. Jedna trzecia z nas narzeka na brak specjalistów od układania płytek i podłóg, a także podłączania instalacji sanitarnych. Co czwarta osoba odczuła deficyt elektryków, a co piąta – stolarzy. Wielu z nas nie wie także, gdzie szukać sprawdzonych informacji, szczególnie tych technicznych.
Prawie połowa z nas narzeka na problem z dostępnością fachowców
Całość raportu można przeczytać tutaj