Wcześniej przyglądaliśmy się już wnioskom z raportu mówiącym o wpływie przebywania w domu na nasze samopoczucie oraz temu, jak wnętrza zaspokajają nasze potrzeby emocjonalne. Dziś analizujemy, co frustruje nas w przestrzeni, w której żyjemy.
Domowe wyzwania
Dom może wpływać pozytywnie na nasze samopoczucie psychiczne, ale zdarza się również, że powoduje u nas frustrację. Aż 79% Polaków regularnie doświadcza irytacji przez wnętrze, w którym żyją. Najczęstszymi powodami frustracji są: bałagan (24%), obowiązki domowe (18%) oraz brak miejsca do przechowywania (20%). Kobiety częściej w stosunku do mężczyzn odczuwają negatywne emocje związane z domem.
Najczęstszym powodem frustracji jest bałagan
Fot. No revisions © UNSPLASH
Zmienne potrzeby
Osoby mieszkające z dziećmi frustruje również nieuporządkowany lub niewysprzątany dom oraz odmienne spojrzenie współlokatorów na kwestie bałaganu. Inne powody irytacji wskazują natomiast osoby w grupie wiekowej 18-24 lata. W ich przypadku jest to przede wszystkim brak możliwości wprowadzenia zmian w domu (29%) oraz brak prywatności (18%). Polacy mają również znacznie mniejsze poczucie kontroli nad tym, jak zorganizowany jest ich dom (18%) w stosunku do reszty świata (37%).
Infografika
© Ikea
Trudności finansowe
Kolejną kwestią, która powoduje u nas stres, są finanse. Aż 77% Polek i Polaków jest zaniepokojona ogólną sytuacją ekonomiczną w kraju. Natomiast 68% martwi się finansami domowymi. Prawie połowa z nas spodziewa się, że wskutek wzrostu kosztów życia będzie zmuszona zrezygnować z planów remontu lub zmian w wystroju domu. Dla porównania na świecie podobne obawy zadeklarowało jedynie 35% procent ankietowanych.
Wskutek problemów finansowych rezygnujemy z remontów
Fot. Nataliya Vaitkevich © Pexels
Całość raportu można przeczytać tutaj
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK