Tomasz Polański zaprojektował mieszkanie w Zielonkach pod Krakowem. Aranżacja inspirowana jest paryskimi wnętrzami.
Projekt dla profesjonalistów
Mieszkanie ma aż 124 m². Składa się z salonu z aneksem kuchennym, sypialni, dwóch łazienek oraz pokoi dziecięcych, a także gabinetu i garderoby. Inwestorzy pracują w branży budowlanej. Mieli więc jasno sprecyzowane oczekiwania. Ich marzeniem było paryskie wnętrze, w którym znajdzie się funkcjonalna kuchnia.
— Choć nie jestem pewien, czy udało mi się całkowicie zrealizować marzenie klientów o paryskim stylu, ich pozytywna reakcja na projekt jest niezwykle gratyfikująca. Nurty wnętrzarskie to coś, czym na co dzień żonglujemy, tworząc różne wariacje, dzięki czemu potrafimy stworzyć nieszablonowe projekty. Nie lubię odtwarzać — jest to przeciwieństwo kreatywności, a przecież tego powinno się wymagać od architektów — mówi Tomasz Polański.
Poszczególne strefy w części dziennej zostały wydzielone za pomocą kolorów
Fot. Patryk Polewany
Bogactwo kontrastów
Otwarta strefa dzienna została podzielona na część wypoczynkową, jadalnianą oraz kuchenną. Optyczne wydzielenie tych stref zostało wyraźnie podkreślone poprzez zastosowanie dekoracyjnej tapety na suficie oraz delikatnie wzorzystego biało-czarnego dywanu na podłodze. Wyraziste wykończenia wypełniły wnętrze, składające się z białych ścian i ciemnej zabudowy. W całym mieszkaniu przewija się motyw prostokąta. Możemy go zauważyć w kształcie mebli, ramach i frezowanych frontach kuchennych oraz sztukaterii ściennej.
Sufit w strefie jadalnianej został ozdobiony wzorzystą tapetą
Fot. Patryk Polewany
Nowoczesne rozwiązania w niestandardowej przestrzeni
Aranżacja kuchni była wyzwaniem. Wynikało to z mocno nieregularnych kształtów pozostawionych po poprzednim układzie zabudowy. Tomasz Polański zastosował więc wiele funkcjonalnych rozwiązań ubranych w designerskie formy. Jednym z takich przykładów jest podświetlany regał znajdujący się za blatem. Mebel został ukryty za przesuwnymi frontami z lustrzanym wykończeniem. Aby zachować spójność aranżacji, w projekcie nie pojawia się ani jedna szafka wisząca. Gdzie więc znajduje się okap? Architekt postawił na model zintegrowany z płytą indukcyjną. Dzięki temu udało się zachować prostotę zabudowy. Poszczególne strefy funkcjonalne zostały natomiast wyznaczone za pomocą kolorów. One również są konsekwentną kontynuacją barw użytych w całym apartamencie. Dominuje więc biel i czerń.
Zabudowa kuchenna ma prostą formę
Fot. Patryk Polewany
Subtelny i wytrzymały
Jadalnię uzupełnia duży metalowy regał. Warto przyjrzeć się temu, jak został wykonany. Mebel przymocowano do uprzednio przygotowanej stalowej podkonstrukcji zamontowanej w suficie podwieszanym. Dzięki temu bardzo cienkie pręty znoszą duże obciążenia np. marmurowe dekoracje. Takie rozwiązanie sprawia, że subtelny i delikatny mebel jest także funkcjonalny. Ponadto, inwestorzy mają do dyspozycji sporo miejsca do przechowywania i eksponowania bibelotów. Równocześnie jednak przestrzeń nie jest przytłoczona.
Metalowy regał przymocowano do specjalnej konstrukcji
Fot. Patryk Polewany
Zachowując balans
Elementem zastanym w sypialni była duża wiekowa szafa, znajdują się przy wejściu. Zadaniem architekta było stworzenie aranżacji, która wykorzysta ten mebel oraz będzie spójna z jego wyjątkowym wyglądem. Polański postawił więc na spokojniejsze tekstury, które przenoszą wzrok odbiorcy na resztę bardziej stonowanego wyposażenia. Dzięki temu udało się także stworzyć intrygujący kontrast.
Wystrój sypialni jest stonowany
Fot. Patryk Polewany
Kreatywne podejście do małej łazienki
Zaaranżowanie łazienki na piętrze wiązało się z pewnymi trudnościami. Pomieszczenie posiada skosy. Ponadto, jest wąskie i podłużne. Architekt postanowił jednak wykorzystać te minusy i zamienić je w zalety. Projektant podzielił przestrzeń na 2 strefy — morką i suchą. Poszczególne części zostały oddzielone szklanymi drzwiami, za którymi znajduje się prysznic. Dzięki temu w łazience jest wszystko, o czym marzyli klienci: wolnostojąca wanna oraz osobny natrysk, a także strefa sucha z dwiema niezależnymi umywalkami, toaletą oraz zabudową, w której ukryto pralki. Problem niewielkiej przestrzeni został natomiast rozwiązany za pomocą postarzanych luster. Zostały nimi wyłożone dwie ściany, co optycznie powiększa wnętrze.
Aranżację łazienki utrudniały skosy
Fot. Patryk Polewany
Łazienka została podzielona na dwie strefy
Fot. Patryk Polewany
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK