Jakie nowości w świecie designu przyniosą nam kolejne miesiące? Sprawdź nasze propozycje!
Organiczne kształty
Choć obłości zaczęły zyskiwać popularność w 2023 roku, to w przyszłym sezonie będą jednym z największych trendów. Moda na zaokrąglone kształty nie dotyczy jednak tylko takich mebli jak sofy, fotele czy stoły. W 2024 roku znajdziemy je także w kuchennych wyspach, zagłówkach łóżek oraz oświetleniu, lustrach i innych dodatkach. Skąd moda na obłe kształty? Ten nurt designu sprzyja tworzeniu przytulnej atmosfery oraz nadaje poczucie harmonii. Coraz częściej wykorzystywane w będą również łagodne i zaokrąglone linie. Zobaczymy je w postaci łuków czy nietypowych układów pomieszczeń, co oznacza przełamanie prostokątnych i kanciastych form, na rzecz bardziej organicznych kształtów.
Obłe kształty będą jednym z największych trendów 2024 roku
© Quick–Step
Dekoracyjna wisienka na torcie
Eklektyczne łączenie antyków, dodatków vintage, ręcznie wykonanych przedmiotów oraz nowoczesnych akcentów, stanie się kluczem do stworzenia unikalnych, inspirujących przestrzeni. Ozdobne figurki, stoliki z historią, haftowane poduszki, czy plecione kosze wniosą do domu ciepło i autentyczność. Absolutny must-have to także kamionkowe misy, meble obszyte kolorowym bouclé czy lampy o prostej formie. Zestawienie tych elementów z wcześniej wspomnianymi antykami i ręcznie wykonanymi dodatkami stworzy fascynujący kontrast.
Twórz eklektyczne połączenia dodatków
© Quick–Step
Gra kolorem
Do świata designu odważnie wkraczają intensywne barwy np. musztardowa żółć, zgaszony niebieski i delikatna pomarańcz. To z pewnością zasługa rosnącej popularności takich trendów jak color blocking czy dopamine decor, które opierają się na niestandardowym łączeniu kolorów. Zestawianie żywych odcieni nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie, ale pozwala także na wyrażenie siebie we wnętrzu, nadając mu niezwykle oryginalnego charakteru.
Odważne zestawienia kolorystyczne zyskują na popularności
© Quick–Step
Kuchnia na nowo
Nowy rok to idealny moment na remont kuchni. W 2024 roku dominować będą pastelowe oraz białe fronty z wyrazistą teksturą lub ryflowaniem. Do tego wielofunkcyjne i matowe baterie. Odchodzimy od układów w literę „L” lub „U”, na rzecz zabudowy na jednej ścianie. W tym pomieszczeniu dobrze sprawdzą się panele winylowe imitujące drewno, które dodadzą wnętrzu przytulności i będą uniwersalną oraz trwałą bazą do zmian aranżacji w przyszłości. W końcu trendy zmieniają się co roku, kuchenne szafki można przemalować, a podłoga wymieniana jest z reguły raz na kilkanaście lat.
Kuchnie w kształcie litery L lub U zastąpią zabudowy na jednej ścianie
© Quick–Step
Powrót do natury
Przyszły rok będzie zielony! To zasługa takich trendów jak modern organic, który inspiruje do przystrajania przestrzeni roślinami. W nadchodzącym sezonie królować będą także naturalne materiały, takie jak: len, drewno czy kamień, a także te doskonale je imitujące, ale powstałe w zrównoważony sposób. Taką proekologiczną alternatywą będą, chociażby panele laminowane czy meble i dodatki z drugiej ręki, które doskonale zastąpią te produkowane masowo. Na znaczeniu zyska więc nie tylko unikatowość i wyjątkowość elementów, ale również i ich pochodzenie.
W przyszłym roku w naszych wnętrzach zagoszczą rośliny i naturalne materiały
© Quick–Step
Quiet luxury
Koncepcja subtelnego luksusu kładzie nacisk na jakość i oryginalność pod postacią antyków czy drewnianych, designerskich mebli. Tendencja ta będzie szczególnie zauważalna w łazienkach, które przybiorą postać salonów kąpielowych rodem ze SPA. Na podłogach zagoszczą ceramiczne posadzki w stonowanych barwach lub winylowe panele o wyglądzie naturalnego kamienia. Na nich natomiast umieszczone zostaną wolnostojące wanny i ręcznie rzeźbione lub malowane umywalki z bateriami w kolorze szczotkowanego złota. Całość dopełni wyszukane oświetlenie i dodatki, często w stylu vintage, znalezione w antykwariacie lub na pchlim targu.
Łazienka w stylu quiet luxury przypomina salon kąpielowy
© Quick–Step
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK