Szukasz roślin doniczkowych, które będą przyjazne dla Twojego pupila? Mamy dla Ciebie 10 propozycji!
Guzmania
Roślina z rodzaju bromeliowatych. Wyróżnia się kolorowymi kwiatami i rozetą długich, zielonych liści. To roślina tropikalna, która dobrze rośnie w domowych warunkach, jeżeli zapewni się jej odpowiednią pielęgnację. Guzmanię najlepiej ustawić w miejscu z jasnym, pośrednim światłem. Roślina ta potrzebuje regularnego podlewania, ale nie lubi nadmiaru wody. Podłoże powinno być lekko wilgotne. Unikaj jednak zastoju wody w doniczce. W naturalnych warunkach guzmania gromadzi wodę w rozecie liści, warto więc wlewać niewielką ilość wody bezpośrednio do środka rośliny.
Guzmania zwraca uwagę swoimi kolorowymi kwiatami
© Freepik
Zielistka
Chlorophytum comosum to popularna roślina doniczkowa, znana ze swoich długich, wąskich liści w biało-zielone pasy. Zielistka świetnie sprawdza się we wnętrzach, ponieważ jest łatwa w uprawie. Aby roślina pięknie się prezentowała wystarczy, jasne, pośrednie światło lub półcień oraz umiarkowane podlewanie. Zielistka dobrze rośnie w standardowej wilgotności domowej, ale zraszanie jej liści może pomóc w utrzymaniu zdrowego wyglądu i zapobiegać brązowieniu końcówek.
Zielistka poprawia również jakość powietrza
Fot. Feey © UNSPLASH
Pilea peperomioides
Popularny pieniążek charakteryzujące się okrągłymi, mięsistymi liśćmi na długich, smukłych łodygach. Pilea jest ceniona za swój oryginalny wygląd i łatwą pielęgnację, co czyni ją idealną dla początkujących miłośników roślin. Pieniążek preferuje umiarkowane podlewanie oraz pośrednie światło. Roślina ta dobrze czuje się w standardowej wilgotności domowej. Zraszanie liści nie jest konieczne, ale może być korzystne w bardzo suchych warunkach.
Pilea nazywana jest również pieniążkiem ze względu na swoje oryginalne liście
Fot. Feey © UNSPLASH
Areka
Ta elegancka palma nie tylko jest bezpieczna dla zwierząt, ale także poprawia jakość powietrza. Jej długie, łukowato wygięte liście tworzą gęste kępy, co czyni ją atrakcyjnym dodatkiem do wnętrz. Palma areka najlepiej rośnie w jasnym, pośrednim świetle. Roślina ta lubi umiarkowane podlewanie, jednakże preferuje wyższą wilgotność powietrza. Regularne zraszanie liści może pomóc utrzymać odpowiednią wilgotność, zwłaszcza w sezonie grzewczym.
Palma Areka wprowadzi do wnętrza odrobinę egzotyki
Fot. Feey © UNSPLASH
Calathea
Każdy gatunek tej rośliny ma unikalne wzory i kolory, które mogą obejmować pasy, plamki oraz różne odcienie zieleni, bieli i purpury. Calathea lubi średnie nasłonecznienie i wilgotne, ale nie przemoczone podłoże. Woda używana do podlewania powinna być miękka, najlepiej przefiltrowana lub odstana, aby uniknąć gromadzenia się soli i minerałów. Calathea rośnie stosunkowo szybko i może wymagać przesadzania co 1-2 lata.
Calathea jest efektowna, ale wymagająca w pielęgnacji
Fot. Magali Merzougui © UNSPLASH
Fitonia
Ta niewielka roślina doniczkowa pochodzi z tropikalnych lasów Ameryki Południowej. Wyróżnia się charakterystycznymi liśćmi, które są pokryte kontrastującymi żyłkami układającymi się w unikalny wzór. Fitonia rośnie najlepiej w jasnym rozproszonym świetle. Roślina ta wymaga regularnego podlewania oraz dużej wilgotności powietrza. W tym celu możesz zraszać liście lub użyć nawilżacza powietrza. Fitonię możesz także trzymać w terrarium.
Fitonia lubi dużą wilgotność
Fot. yingchih © UNSPLASH
Zamiokulkas zamiolistny
Zamioculcas zamiifolia to popularna roślina doniczkowa pochodząca ze wschodniej Afryki. Wyróżnia się mięsistymi, błyszczącymi liśćmi. Jest doskonałym wyborem dla osób, które szukają rośliny łatwej w pielęgnacji i tolerującej różne warunki. Zamiokulkas jest bardzo elastyczny pod względem oświetlenia. Może rosnąć zarówno w miejscach z jasnym, pośrednim światłem, jak i w półcieniu. Należy unikać wyłącznie bezpośredniego, intensywnego słońca, które może poparzyć liście. Z tego względu to idealny wybór do pomieszczeń z ograniczonym dostępem do naturalnego światła.
Zamiokulkas zamiolistny jest jedną z najbardziej odpornych roślin doniczkowych
Fot. Feey © UNSPLASH
Haworsja
To rodzaj sukulenta z rodziny agawowatych. Roślina ta wyróżnia się mięsistymi liśćmi pokrytymi białymi pasami lub kropkami. Haworsja najlepiej rośnie w jasnym, rozproszonym świetle. Z racji tego, że haworsja jest sukulentem, nie wymaga dużo wody. Wystarczy podlewać ją raz w tygodniu. W okresie zimowym należy robić to jeszcze rzadziej, ponieważ roślina przechodzi w tym czasie w stan spoczynku.
Haworsja rośnie wolno i nie wymaga częstego przesadzania
Fot. Susan Jang © UNSPLASH
Trzykrotka pasiasta
Callisia repens to roślina z rodziny komelinowatych posiadająca charakterystyczne dekoracyjne, kolorowe liście. Jest łatwa w pielęgnacji. Lubi umiarkowane podlewanie oraz pośrednie światło. Wysoka wilgotność poprawia jej wygląd i sprzyja zdrowiu. Warto więc zraszać jej liście. Roślina ta nie toleruje jednak mrozu ani skrajnych temperatur, dlatego nie powinniśmy ustawiać jej w miejscach narażonych na przeciągi.
Trzykrotka pasiasta jest nie tylko estetyczna, ale także stosunkowo łatwa w pielęgnacji
Fot. Daniela Paola Alchapar © UNSPLASH
Polyscias fruticosa
To popularna roślina doniczkowa z rodziny araliowatych. Pochodzi z tropikalnych obszarów Azji i posiada charakterystyczne dekoracyjne liście. Może być wrażliwa na nagłe zmiany warunków, dlatego należy zadbać o stabilne środowisko i unikać przesadnego podlewania. Stałe monitorowanie kondycji rośliny i dostosowanie pielęgnacji do jej potrzeb zapewni zdrowy rozwój i estetyczny wygląd. Warto także regularnie ją przycinać, ponieważ sprzyja to gęstemu wzrostowi.
Polyscias fruticosa ma formę krzewu lub małego drzewka
Fot. Feey © UNSPLASH
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK