1 października świętujemy Dzień Polskiej Muzyki. Z tej okazji przyglądamy się temu, jak można wykorzystać płyty winylowe w wystroju wnętrz.
Duże proste regały pomieszczą nawet duże kolekcje płyt winylowych
Fot. Nathan Van Egmond © UNSPLASH
Dekoracje z płyt winylowych
Użycie winyli do udekorowania ściany to oryginalny sposób na wprowadzenie muzycznego charakteru do wnętrza oraz dodanie mu nostalgicznego klimatu. Duży format oraz ciekawy design sprawiają, że okładki świetnie sprawdzają się w roli obrazów. Natomiast zniszczone płyty, zamiast trafić na śmietnik, mogą stworzyć ciekawą kompozycję na ścianie. Tworząc galerię z płyt, możesz bawić się układem, wieszając je w regularnych rzędach lub asymetrycznie, co nada wnętrzu artystycznego wyrazu. Taka dekoracja nie tylko przyciąga wzrok, ale także wyraża indywidualny gust i zainteresowania właściciela, sprawiając, że wnętrze staje się bardziej osobiste oraz niepowtarzalne.
Kompozycja z różnorodnych płyt winylowych będzie ciekawą dekorację ściany
Fot. Raymond Petrik/Paige Cody © UNSPLASH
Meble i akcesoria do przechowywania winyli
Meble do winyli projektowane są z myślą o pionowym ułożeniu płyt. Zapewnia to ich bezpieczne przechowywanie i chroni przed zniekształceniem. Regały modułowe, które można dowolnie rozszerzać, są idealnym rozwiązaniem dla rosnącej kolekcji.
Regał OBEGRÄNSAD zaprojektowany do przechowywania winyli
© IKEA
Szwedzki zespół muzyczny Swedish House Mafia stworzył nawet specjalną kolekcję dedykowaną melomanom. We współpracy z IKEA powstały m.in. sześcienna torba na winyle oraz regał OBEGRÄNSAD, czyli zremiksowaną wersję słynnego KALLAX. Mebel jest wyższy i ma dodatkowe miejsce np. na wzmacniacze i płyty.
Torba na płyty winylowe z kolekcji Swedish House Mafia i IKEA
© IKEA
Nie musisz jednak inwestować w profesjonalne meble. Ciekawy stojak na winyle można stworzyć z regału w stylu vintage lub... starego telewizora!
Wyświetl ten post na Instagramie
Kącik do słuchania
Kluczowym elementem jest oczywiście gramofon, który najlepiej umieścić na stabilnym stoliku lub regale, w towarzystwie wzmacniacza i głośników, dostosowanych do akustyki pomieszczenia. Miejsce to powinno być ciche, z dala od zgiełku codziennych zajęć, co pozwoli na pełne zanurzenie się w dźwiękach. Obok gramofonu warto zaaranżować wygodne siedzisko. Przytulny klimat podkreśli dyskretne, ciepłe oświetlenie. Dodatkowo, w pobliżu można zorganizować półki lub regały na płyty winylowe, tak by kolekcja była łatwo dostępna i stanowiła część wystroju. Odpowiednio dobrane detale, jak np. plakaty muzyczne nadadzą przestrzeni artystycznego charakteru.
Kącik do słuchania muzyki powinien znajdować się z dala od hałasów
Fot. Jurian Kersten © UNSPLASH
Urządzasz mieszkanie? Mamy dla Ciebie więcej inspiracji!
Opracowanie: KATARZYNA SZOSTAK