Klimat wnętrza tworzą akcenty. W przypadku małej przestrzeni łazienki muszą być one właściwie przemyślane, by podkreślić, a jednocześnie nie zdominować całej aranżacji. Dlatego wyczucie projektowe jest tu niezwykle ważne. Efektem balansu kolorów i wzorów powinno być wnętrze harmonijne, spójne optycznie, ale również subtelnie intrygujące. Taka też jest koncepcja zaproponowana przez rzeszowską pracownię CoZa Studio, która specjalizuje się w nowoczesnych i elegancko stonowanych projektach.
Przestronna część kąpielowa
© CoZa Studio
Łazienka z wzorzystymi akcentami
Oto łazienka, nomen omen, skąpana w szarościach. Stonowana i kojąca, ale nie nudna. Jej monochromatyczna aranżacja nawiązuje do elegancji i dobrego szyku, a ryzyku monotonii skutecznie zapobiegają frapujące, wzorzyste akcenty występujące w dwóch miejscach. Takie połączenie to klasyka światowego designu, odpowiednia dla osób, które nie boją się kontrastowych zestawień. Proporcje odcieni przesunięte są raczej w kierunku barw ciemnych, tak w łazience, jak i w pozostałej części mieszkania M_11. Antracyt, grafit czy popiele nadają wnętrzu wrażenia intymności, przez co zapewniają uczucie relaksu i wyciszenia zmysłów.
Psychologia czerni i bieli
Istnieje powszechna opinia, że to kolor czyni wnętrze interesującym, jednak odpowiednie zestawienie czerni i bieli również może wzbudzać ciekawość, a nawet zachwyt. To duet idealny, który wydaje się być zawsze na czasie. Tajemnicza czerń i pełna wdzięku, czysta biel uzupełniają się na zasadzie przeciwieństw. Ich kombinacja, jako pewnego rodzaju walka, a jednoczesne dopełnianie się niczym jin i jang, może zdynamizować aranżację, czyniąc ją niezwykle efektowną.
Łazienka w stonowanych kolorach z akcentującą umywalką
© CoZa Studio
Nowoczesne materiały
W projekcie dostrzegamy nowoczesne materiały. Mikrocement, z którego wykonane są posadzka oraz ściany, zestawiony jest z elementami wykonanymi z drewna, mocno podkreślonego słojami, oraz z nieoprawioną, przezroczystą szybą prysznica. Przywodzi to na myśl naturalnie występujące połączenie kamieni, drzew i wody. Takie otoczenie sprzyja wypoczynkowi, na przykład podczas brania długich, relaksacyjnych kąpieli.
Zaproponowano też rośliny w donicach, które ożywiają wnętrze. Elementy w odcieniu antracytu – zabudowa drzwi, miska ustępowa oraz wanna – nadają wyrazu całej aranżacji. Minimalistyczne dodatki, takie jak baterie prysznicowa oraz umywalkowa czy nieoprawione lustro, kolorystycznie wtapiają się w tło.
Najbardziej zwracające uwagę są frywolne wzory płyt ceramicznych, które zdają się wyrywać z porządku gładkich, jednolitych płaszczyzn. Są jednocześnie niezwykle artystyczne i nadają luksusowy wygląd całości.
Wydzielona toaleta z wzorzystą czarno-białą ścianą
© CoZa Studio
Dobór oświetlenia
Nie lada wyzwaniem, postawionym przed projektantami, był dobór oświetlenia. Ciemne, matowe powierzchnie, bardziej niż inne pochłaniają światło, a osiągnięcie ciepłego wyrazu wymaga ogromnej precyzji projektowej. Dobrano tu górne oświetlenie w postaci oczek ledowych oraz dyskretne pasy świetlne zamieszczone w części toalety i nad prysznicem. Przy lustrze zastosowano pionową lampę jarzeniową.
Ponadczasowość wnętrza
Zestawienie szarości sprawia, że wnętrze jest przytulne, ale też eleganckie i ponadczasowe, a czarno-białe akcenty wpływają na artystyczny efekt aranżacji. W takiej łazience z pewnością możemy przyjemnie wypocząć i zregenerować nie tylko ciało, ale również duszę.