Okna mieszkania w apartamentowcu powstałym w miejscu dawnego browaru we Wrocławiu wychodzą na piękny widok nad rzekę. Ten wyjątkowy widok dopełnia równie wyjątkowe wnętrze utrzymane w stonowanej stylistyce, zdominowanej przez drewno.
w mieszkaniu istotne były detale – budujące klimat mieszkanie
fot. Zasoby Studio © Finch Studio
Aranżacje wrocławskiego mieszkania opracowała pracownia Finch Studio. To wyjątkowe wnętrze stało się niesamowitym wyzwaniem i designerską układanką. Najważniejsze było pogodzenie pasji inwestorów wraz z zamiłowaniem do faktury drewna.
opierając się na drewnie
Wnętrze miało mieć stonowaną kolorystykę, zbliżoną do ciemnej kolorystyki. Część dzienna została połączona z niewielką jadalnią i aneksem kuchennym. Kolorystyka miała sprzyjać swobodnej, przytulnej atmosferze. We wszystkim pomieszczeniach uwidacznia się zamiłowanie do drewnianych faktur. Na ścianie przeciwległej do strefy wypoczynkowej zamontowano, wykonany na zamówienie, regał. Kubikowe, kolorowe półki pomieszczą pokaźną kolekcję konstrukcji lego, której właścicielem jest inwestor.
drewno jest najważniejszym elementem budującym klimat całej aranżacji
fot. Zasoby Studio © Finch Studio
Dla inwestorów ważna była naturalność i prostota. Postawiliśmy więc na materiały naturalne, które ładnie się starzeją: drewno lite, skóra, wełna, welur. Ważny był detal i najwyższa jakość mebli. Osobiście zajmowałam się zamówieniami, ich koordynacją, przedstawiałam próbki materiałów, sprawdzałam, czy będą ze sobą grać — odpowiada Magda Kwoczka.
jadalnia znalazła się między aneksem kuchennym i salonem
fot. Zasoby Studio © Finch Studio
Drewniane ozdoby ścienne pojawiają się w każdym pomieszczeniu. Wzory zostały zróżnicowane — od pionowych pasów po skomplikowane geometryczne wzory. Z drewnem kontrastują się blaszane szafy — zastosowane między innymi w przestrzeni sypialni. Takie same ażurowe fronty zamontowano w szafie wnękowej w hallu wejściowym. Dodatkową przestrzeń do przechowywania uzyskano w pomieszczeniu gospodarczym, do którego prowadzą drzwi ukryte za taflą lustra.
aneks kuchenny to zderzenie drewna i kontrastujących szarych frontów
fot. Zasoby Studio © Finch Studio
bajki robotów
W tym projekcie chodziło też o uwzględnienie indywidualnych potrzeb inwestorów. Trudno nie zauważyć inspirację światem science-fiction i fantasy. Odwoływanie do futurystycznych elementów widać chociażby w doborze lamp czy regałów, które przypominają elementy rodem z gwiezdnych wojen czy książek Stanisława Lema.
w toalecie również króluje drewno
fot. Zasoby Studio © Finch Studio
Zadziałały tu różne skojarzenia, mówi. Właściciel to młody mężczyzna, trochę marzyciel, kolekcjoner modeli lego, pasjonat gier komputerowych i miłośnik filmów fantasy. Stąd takie elementy wyposażenia, jak lampa inspirowana klasykiem science-fiction, armatura w mniejszej łazience poskładana jakby z części maszyn i śrub czy obraz w sypialni kojarzący mi się ze skafandrem astronauty — mówi architektka Magda Kwoczka z pracowni Finch Studio.
jedynie łazienka została rozwiązana w zupełnie inny sposób, w tym wnętrzu królują szarości i biel
fot. Zasoby Studio © Finch Studio
opracował Wiktor Bochenek