Czy tonacja kolorystyczna wnętrza zawsze musi być spójna? Czy postawienie na kilka tonacji kolorystycznych musi skończyć się blamażem? Jak pokazuje realizacja projektu apartamentu Azul niekoniecznie. Projektanci z pracowni Balicka Design pokazali, jak można to zrobić.
widok na przedpokój z jadalni
© Balicka Design
Projekt zlokalizowany został w apartamencie na warszawskim Mokotowie. Inwestorem była pięcioosobowa rodzina, która chciała uzyskać przestrzeń wyjątkową, funkcjonalną i przytulną. To, co wyróżnia Azul, to przede wszystkim nietypowe rozwiązanie kolorystyczne. W części wnętrz widoczny jest tytułowy błękit, w innych mocna czerń a w jeszcze innych, ciepły kolor brązowego drewna.
jasnoszary błękit najlepiej widoczny jest w kuchni
© Balicka Design
wchodząc do domu – przedpokój
Zabudowa niewielkiego przedpokoju została w pełni zdominowana przez ciepły, brązowy odcień drewna. Cała zabudowa meblowa, służąca za garderobę utrzymana została w takiej tonacji. Drzwi również zostały wbudowane w tę część, nie wyróżniając się od pozostałych części. W kilku miejscach przebija się czerń. Podłoga to jaśniejszy akcent — ułożony w jodełkę parkiet.
przedpokój to jednolita zabudowa
© Balicka Design
trzyczęściowa część dzienna
Kuchnia, jadalnia i salon zostały połączone w jedną otwartą przestrzeń. Dodatkowo każda z nich wyróżnia się estetycznie. Jedyne co je łączy to rozproszony układ światła i jeden zastosowany typ podłogi.
Kuchnia oddzielona została wyspą, przy której znajdują się wysokie krzesła. Kolorem dominującym w zabudowie jest tytułowy Azul — szarobłękitny odcień, widoczny w całej zabudowie. Przy płycie i zlewie zastosowano czarne spieki kwarcowe z ciemnymi żyłkami. Ten sam materiał wykorzystano również jako obudowę wyspy kuchennej. To część, w której króluje jednak błękit.
wyspa kuchenna może służyć również za miejsce spotkań
© Balicka Design
Jadalnia nie jest w żaden sposób oddzielona. Znajduje się na środku pomieszczenia. To długi drewniany stół, wokół którego znalazły się interesujące, ażurowe krzesła o wyjątkowych krętych kształtach. Nad stołem znalazły się wyjątkowe lampy, o interesujących, obłych kształtach.
jadalnia znajduje się między salonem a kuchnią
© Balicka Design
W salonie stoi fortepian. Tutaj postawiono na dużo czerni i szarości. Ściany wykończone zostały czarnym kolorem. Obok znalazły się duże przeszklenia i otwarta przestrzeń. Sofa wyróżnia się białym kolorem, a poduszki na niej odwołują się do niebieskiej kolorystyki kuchni.
salon to głównie czerń
© Balicka Design
sypialnia w chmurach
Sypialnia z garderobą powiela wzór kolorystyczny z kuchni — drewno i jasnoszary błękit. W samej garderobie króluje ciemno-szary. Najbardziej interesujące jest zastosowanie tapety powielającej wątek rytowanych chmur. Nadaje to wyjątkowy charakter temu wnętrzu.
motywem definiującym sypialnie jest tapeta za łóżkiem z motywem graficznym chmur
© Balicka Design