Okres Bożego Narodzenia jest niesamowicie klimatyczny i wyjątkowy. Jego nieodłącznym punktem jest kolacja wigilijna, która koncentruje się wokół zastawionego daniami stołu. Chcemy, aby posiłek, który spożywamy wspólnie z rodziną i przyjaciółmi, był wyjątkowy i pełen świątecznego klimatu. Piękny wystrój stołu to jeden z tych magicznych akcentów, który uniesie gwiazdkowy poczęstunek od eleganckiej kolacji do najbardziej pamiętnego spotkania w roku.
Biel zawsze sprawdzi się jako baza naszej aranżacji
© Todd Trapani
Czy na pewno biel?
Tradycyjnie każdy wigilijny stół powinien być przykryty białym obrusem. Biel jest świetną bazą, która będzie pasować do wszystkich dodatków, dekoracji i zastawy. Nie jest to jednak obowiązek, wybierzmy taki kolor, który będzie odpowiadał wszystkim dekoracjom. Kiedy baza będzie jednolita, możemy też urozmaicić ją, kładąc na środek bieżnik z odrobiną koloru, który szybko doda blasku świątecznemu stołowi. Dobrym pomysłem, szczególnie jeśli mamy w domu małe pociechy jest zastosowanie obrusu z tkaniny plamoodpornej.
Kolor przewodni
Jeśli mamy problemy z doborem barw pasujących do siebie, dla uproszczenia wybierzmy tylko jeden kolor, lub paletę barw, która będzie wyglądać równie efektownie. Aby urozmaicić kolorystykę, zaszalejmy w akcesoriach, takich jak sztućce, metalowe pierścienie, tkaniny i świeczniki. Świąteczna czerwień, złoto i zieleń będą wyglądać cudownie. To świetny pomysł na proste, ale efektowne nakrycie świątecznego stołu.
Zielony wieniec
Często myślimy o zielonych wieńcach jako dekoracji drzwi wejściowych, ale można je również wykorzystać na świątecznym stole, umieszczając go na środku jako centralny element. Warto wtedy w środku ustawić świece czy jakieś dodatkowe dekoracje.
Stół możemy ozdobić nawet tym, co znajdziemy we własnym ogrodzie czy na wycieczce do lasu
© Annie Spratt
Tanio i ekologicznie
Zamiast wybierać plastikowe ozdoby świąteczne, możemy wyjątkowo wybrać się do ogrodu, na pobliską łąkę lub do lasu. Dekoracje świąteczne można stworzyć w mgnieniu oka z liści i suszonych owoców. Wyglądają pięknie i wydzielają delikatny zapach, który jest idealny na ten sezon.
- Iglaste gałązki — możemy zrobić z nich wieniec lub położyć kilka gałązek na środku stołu, lub zrobić z nich dekorację dla każdego gościa, przewiązując każdą z nich wstążką.
- Kwiaty — Tak! Również w zimie poczujmy powiew świeżości. Stół możemy zdobić zwykłymi szklanymi wazonami z biało-zielonymi kwiatami wypełnionymi mieszanką tulipanów, hiacyntów czy eukaliptusa. Bardzo popularna w sezonie świątecznym jest także kwiat, który spotkamy w każdym sklepie — gwiazda betlejemska, która dzięki swojej kolorystyce rozweseli każde wnętrze
- Ostrokrzew — ma piękne liście a dodatkowo tak często spotykane w dekoracjach świątecznych czerwone jagody. Taki mały dodatek może znacząco urozmaicić kolorystykę
- Pomarańcze — Ten zapach natychmiast kojarzy się ze świętami, a dodatkowo taka dekoracja wygląda oszałamiająco! Możemy po prostu pociąć pomarańcze na plasterki. Dodatkowo jako urozmaicenie wbijmy do nich parę goździków i posypmy cynamonem. Taka ozdoba sprawdzi się nawet jako dekoracja choinki, gdy przewiążemy je nitką.
- Przyprawy — Nieodłącznie kojarzące się ze świątecznym klimatem są gwiazdki anyżu, laski cynamonu, wanilii, czy goździki.
- Szyszki — mogą służyć nawet jako bombki choinkowe, świetnie nadadzą się jako dodatek do zielonych dekoracji.
- Zioła — to kolejny element zapachowy. Świetnie będzie tutaj pasował np. rozmaryn.
Dobierając ze sobą te elementy, możemy stworzyć nastrojową girlandę, którą można przeprowadzić przez środek stołu.
Świece niezależnie od wielkości, kształtu i koloru nadadzą stołowi niezwykły klimat
© Libby Penner
Świece
Żaden stół obiadowy nie jest kompletny bez świec (niezależnie od pory roku). Kolacja zaczyna się przecież po pojawieniu się pierwszej gwiazdki, a światełko Betlejemskie jest bardzo ważnym elementem naszej tradycji. Świece sprawdzą się idealnie jako dopełnienie całej aranżacji. Możemy pomyśleć również o świecach zapachowych, które dodatkowo będą prowadzić do naszego stołu unoszącym się w powietrzu aromatem cynamonu czy goździków.
Serwetki
Świetnym wykończeniem dekoracji są serwetki, które są dostępne w przeróżnej kolorystyce. Jedną z opcji jest po prostu złożenie serwetek na pół i położenie ich na każdym talerzu. Możemy je również składać, tworząc w ten sposób rozmaite kieszenie na sztućce. Serwetki z grubszego materiału można przepasać wstążką lub pierścieniem — nadając elegancji wigilijnemu stołowi.
Własnoręcznie zdobione pierniczki to idealny upominek
© Nati Melnychuk
Słodki prezent
Podarujmy gościom świąteczny prezent już na powitanie! Może być nim mały cukierek lub pierniczek – najlepiej własnoręcznie udekorowany, umieszczony przy każdym z miejsc. Dobrym pomysłem jest także wykorzystanie takich upominków jako winietki, podpinając do nich małą karteczkę lub pisząc lukrem bezpośrednio na ciastku imię każdego z gości.
Menu dla gości
Gdy chcemy poczuć się jak na bardzo uroczystej kolacji, możemy także przygotować menu, aby rodzina i przyjaciele, co będzie dalej. To zawsze mile widzianym dodatek – szczególnie gdy podczas świątecznego posiłku, potraw jest aż (lub prawie) dwanaście! Menu możemy wydrukować na kartkach i umieścić na każdym nakryciu lub postawić tylko kilka na środku stołu.
Dominika Tyrlik